שתף קטע נבחר

אוהל המחאה בסילוואן ייהרס? "ברקת שופך דלק"

בית המשפט אישר להותיר את האוהל עד השנה הבאה, אבל בעיריית ירושלים דורשים לפנותו כעת: "זהו מוקד להתססה, לאלימות, להפרות סדר וליידויי אבנים". תושבים מוחים: "כנראה שמחפשים אינתיפאדה שלישית"

כבר כמעט שלוש שנים שתושבי שכונת אל-בוסתאן, בכפר סילוואן שבמזרח-ירושלים, מנהלים מאבק עיקש נגד הריסות הבתים באזור. בפברואר 2008 הם הקימו שם מאהל מחאה, שמאז אז ועד היום הוא שוקק פעילות ומבקרים מכל רחבי העולם. אלא שכעת מבקשים בעירייה להרוס - אפילו אותו.

 

האוהל השוקק, המעוטר בשלטים בעברית, ערבית ואנגלית, הפך לסמל המאבק הערבי בסילוואן. הוא הוקם על מבנה המשמש מרכז קהילתי שהוצא באשר לו צו הריסה מינהלי, ורק ביוני האחרון התיר בית המשפט לבעליו לקבל ארכה לביצוע ההריסה עד ליוני 2011. היום, בניסיון להפוך את ההחלטה, פנתה עיריית ירושלים לבית המשפט בבקשה להסיר את צו עיכוב הביצוע להריסה - בטענה שאותו אוהל הפך אלים ומסוכן.


מחאה בסילוואן. נרמסת תחת הבולדוזרים? (צילום: גיל יוחנן)

 

"מצד אחד רוצים להרוס את הבתים שלנו, אבל מהצד השני אוסרים עלינו אפילו להביע מחאה", אמר בתסכול עו"ד זיאד קעוור, בא כוחם של התושבים. "זהו מעשה מרושע שהוא סתימת פיות ורמיסה ברגל גסה של זכויות אדם מצד עיריית ירושלים".

 

קעוור האשים כי "לא ייתכן שמונעים מהתושבים למחות, להפגין ולממש החלטות חוקיות של בית המשפט.

זה פשוט חלם. העירייה התחילה לאבד צלם אנוש. זו התנהלות שמזכירה משטרים אפלים כמו זה שבטהרן, וחבל שרשויות המדינה התמסרו להגשים את השאיפות של עמותות תמהוניות מהימין הקיצוני שמדרדרות את המדינה ואת האזור לתהום".

 

אבל בקרב התושבים הורגשה אווירה לוחמנית רבה יותר. "כנראה שעיריית ירושלים מחפשת אינתיפאדה שלישית", אמר פחרי אבו-דיהאב, שאיום ההריסה מרחף גם מעל ביתו שלו. "האוהל הזה הוא סמל למחאה לגיטימית וחוקית נגד הריסת הבתים במזרח ירושלים. בעירייה הכריזו עלינו מלחמה ומנסים לשבור אותנו ולעצור את המאבק החוקי שלנו, כדי לגרום לנו להגיב באלימות במקום בצעדים חוקיים ולגיטימיים".

 

אבו-דיהאב הטיל אחריות אישית למצב, והאשים כי "ראש העיר בעצמו שופך דלק למדורה ויהיה מי שישא באחריות להריסת האוהל. ניסיתי ללא הצלחה להסביר לעירייה שעדיף לנהוג בדרכי שלום והידברות, ולא באמצעות בולדוזרים".

 

בעיריית ירושלים מסרו בתגובה כי "כנגד המבנה עומד צו הריסה, כיוון שהוא נבנה ללא היתרים ובאופן בלתי חוקי. בית המשפט נתן לבעלי הבית ארכה עד יוני 2011 והעירייה כבר ערערה על החלטה זו. הבקשה שהוגשה היום הוגשה לבקשת המשטרה, בשל העובדה שבעלי המבנה מנצלים לרעה את ההארכה והקימו אוהל ענק באופן לא-חוקי על הגג".

 

בעירייה האשימו כי "המבנה משמש מוקד להתססה, לאלימות, להפרות סדר וליידויי אבנים. אנו מכירים בזכותו של כל אדם להפגין ולהביע את דעתו ועמדתו, אולם התושבים ובעלי המבנה מנצלים זכות זו להפרות סדר ולאלימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סילוואן. שקט שלפני סערה?
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים