שתף קטע נבחר

גדר בבקעה: השתלטות על שטח או הגנת רכוש?

פלסטינים מבקעת הירדן התעוררו הבוקר לקולות עבודות בנייה של מתנחלים ממשואה, שלטענתם הקימו גדר על שטח כפרם. המתנחלים: "השטח שלנו, הפלסטינים פולשים כבר שנים"

פלסטינים מבקעת הירדן טוענים כי מתנחלים מהיישוב משואה הסמוך הקימו גדר על שטחיהם, בנסיון להפוך את האזור למובלעת ישראלית. המתנחלים מצדם טוענים כי מדובר באדמות היישוב, וכי נקטו בפעולות מנע נגד ניסיונות ההשתלטות של הפלסטינים על שטחי משואה.

 

תושבי אזור אבו אל עג'אג', שליד הכפר ג'יפתליק שבבקעת הירדן, הופתעו הבוקר (יום ו') לגלות עשרות מתנחלים מההתנחלות משואה הסמוכה תוקעים יתדות מסביב לבתים,

פחונים ומבני משק המשמשים את הכפר. "ראינו כ-30 מתנחלים ודחפור חופרים ותוקעים יתדות מסביב לבתים. הם נערכים לשים גדר תיל ולסגור על הכפר שלנו", סיפר ל-ynet ג'יהאד דעייס, תושב האזור.

 

"הודעתי לצלב האדום, הודענו ל'בצלם' והזעקנו את המשטרה. להפתעתנו, כל מה שהמשטרה עשתה זה היה לגונן על המתנחלים ולאפשר להם להשלים את תקיעת היתדות", טען.

 

לטענת הפלסטינים, מדובר באדמות השייכות לכפר. במהלך עבודות המתנחלים הבוקר נכחו במקום כמה פעילים בינלאומיים, אולם לטענתו כשביקשו לצלם את הנעשה ספגו איומים מצד השוטרים.

 

גרסת המתנחלים להתרחשויות שונה: ראש המועצה האזורית בקעת הירדן, דוד אלחייני, טען כי הפלסטינים הם אלה שפולשים לשטחים השייכים ליישוב. "במשך שנים ישנם נסיונות חוזרים ונשנים מצד הפלסטינים באזור היישוב משואה לפלוש לשטח החקלאי של היישוב. השטח שייך לנו.

 

"היום, המתיישבים שמו גדר שמטרתה לשמור על רכושם ועל הקרקע שברשותם מנסיונות הפלישה", הסביר. לדבריו, הגדר תוקם בפיקוח של המנהל האזרחי כדי שלא תסטה מתחומי היישוב.

  

אלחייני תקף בחריפות את המנהל האזרחי, בטענה כי בעבר ביקש להרוס את מבני הפלסטינים.

 "המנהל האזרחי גילה אוזלת יד במשך שנים", טען. לדבריו, המנהל האזרחי מונע ממנו לפעול בתחום סמכותו כראש מועצה אזורית. "אני רוצה להתנהל כרשות מוניציפלית אזרחית רגילה, ואני כראש רשות מחוייב לעבוד לפי חוק ולהרוס מבנים שנבנו שלא כחוק. כל עוד לא הכריזו על האזור כשטח צבאי סגור".

 

גורם במערכת הביטחון הביע פליאה על טענותיו של אלחייני, וציין כי מוזר שאינו מכיר את הליך הטיפול במבנים לא חוקיים כמתחייב בחוק. מהמנהל האזרחי נמסר בתגובה לדברים כי "ננקטו פעולות אכיפה שכללו הוצאת צווי הפסקת העבודה וזימון התושבים הפלסטינים לוועדת משנה ופיקוח כפי שמחייב החוק. המנהל האזרחי ימשיך לאכוף את חוקי הבנייה ביהודה ושומרון כמתחייב בחוק ולפי סדרי עדיפויות".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היישוב משואה. למי שייך השטח?
צילום: עמית שאבי
מומלצים