שתף קטע נבחר

לקראת פיגוע? מטען דמה נתפס במטוס לארה"ב

חפצים חשודים נמצאו במטוס תובלה שנחת בבריטניה בדרך לארה"ב ובסניף חברת תובלה בדובאי. בשלושה נמלי תעופה אמריקניים סרקו אחר מטעני חבלה אפשריים. לפי החשד, החפצים הוכנו בתימן, והחדרתם בוצעה לצורך "ניסוי כלים" לקראת מתקפה של אל-קאעידה. בתי כנסת בשיקגו העלו כוננות

עוד תזכורת לאיום הטרור המרחף ממעל: שלושה נמלי תעופה בארצות הברית העלו הערב (יום ו') את רמת הכוננות שלהם ופתחו בסריקות בכמה מטוסים, אחרי שחפצים חשודים נמצאו על מטוס תובלה של חברת UPS שנחת מצפון ללונדון וכן בסניף של חברת המשלוחים "פדקס" בדובאי. המטוס שנחת בבריטניה היה בדרכו לשיקגו, ולפי ההערכה גם החפץ החשוד בדובאי עשה דרכו לארה"ב.

 

בתום בדיקה ראשונית שנערכה לחפץ בבריטניה לא נמצאו בו חומרי נפץ, אולם לפי אחת ההערכות, מדובר היה בניסיון של ארגון הטרור העולמי אל-קאעידה לבחון את מערך האבטחה לקראת ביצוע פיגועים של ממש. רשת NBC דיווחה כי לפי אחת ההערכות, שני בתי כנסת בשיקגו היו היעד של החבילות החשודות.


בודקים את החפץ החשוד, הערב בנמל התעופה בבריטניה (צילום: רויטרס)

 

דובר הבית הלבן אישר את דבר איתורם של החפצים החשודים, ואמר כי מקורם בתימן. הוא סיפר כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, קיבל עדכון על איום הטרור, והורה למשרד ההגנה לנקוט צעדים ביטחוניים.

 

החבילה החשודה שנמצאה בבריטניה הכילה מיכל דיו שעבר הסבה כלשהי, חוטים שחוברו אליה ואבקה לבנה. בעקבות מציאתה, בוצעו בדיקות מחמירות יותר של מטוסי מטען שנחתו בנמלי התעופה של ניוארק בניו ג'רזי וזה שבפילדלפיה, בפנסילבניה. כן נבדקה משאית של UPS בניו-יורק, מחשש למטען חבלה.

 

בתי הכנסת בכוננות: "זה כבר נוהל מוכר"

חברת המשלוחים "פדקס" הודיעה כי הרשויות בדובאי החרימו מסניף מקומי של החברה חבילה חשודה, שמקורה בתימן. מהחברה נמסר כי לפי שעה היא עצרה את כל המשלוחים שמגיעים מתימן, כאמצעי בטיחות. דובר חברת המשלוחים העולמית, מאורי ליין, הודיע כי "פדקס" עובדת בשיתוף פעולה עם רשויות הביטחון, וביקש להפנות שאלות עתידיות בנושא לבולשת הפדרלית של ארה"ב, ה-FBI.


בודקים מטוס בפילדלפיה, הערב. נעצרו משלוחים מתימן (צילום: AFP)

 

מאוחר יותר הבהיר גורם אמריקני רשמי כי החבילות שנמצאו בדובאי ובריטניה הן החפצים החשודים היחידים שאותרו. שאר החיפושים בוצעו כצעדי מנע.

 

בעקבות החשד לפצצה במטוס בבריטניה שעשה דרכו לשיקגו, קיבלו בתי הכנסת בעיר האמריקנית הורה להגביע את רמת

הכוננות. "קיבלנו הבוקר הודעה שבתי הכנסת צריכים להיות בכוננות", סיפרה לינדה הס, סגנית הנשיא של הפדרציה היהודית במטרופולין שיקגו. "אנחנו נוקטים את הצעדים המתאימים, ומייעצים לבתי כנסת מקומיים לעשות כמונו".


הבהלה בנמל התעופה בניוארק. בשיקגו נערכים לכל צרה (צילום: רויטרס)

 

היא הוסיפה כי "למרבה הצער, אין זו הפעם הראשונה שנאלצנו להתמודד עם ענייני ביטחון כאלה, שיותר מדי מוכרים

לכולנו".

 

בהלת הטרור הערב באה שלושה שבועות וחצי אחרי שארצות הברית פרסמה בעצמה אזהרת מסע לאזרחיה המבקרים באירופה. האזהרה באה כנראה בעקבות התרעה על מתקפת טרור, שבמסגרתה אמורים היו מחבלים לתקוף בחמישה נמלי תעופה שונים בו זמנית. גורמי ביטחון טענו אז כי ברשימת יעדי המחבלים נמצאו גם מגדל אייפל וכנסיית נוטרדם בצרפת.


פורסם לראשונה 29/10/2010 18:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוקר של בהלה בארה"ב. חיפושים בניוארק
צילום: AP
גם בברוקלין שבעיר ניו-יורק הוקפצו מחשש למטען
צילום: רויטרס
מומלצים