שתף קטע נבחר

חומר הנפץ במטענים - כמו במטוס לדטרויט

בדיקות ראשוניות העלו כי מטעני החבלה שאותרו בבריטניה ובדובאי בדרכם למוסדות יהודיים בשיקגו, הכילו את חומר הנפץ רב-העוצמה PETN, ששימש גם את המחבל שניסה לפוצץ אשתקד מטוס בשמי דטרויט. החשד הוא כי האחראית לשני המקרים היא הזרוע של אל-קאעידה בתימן

כל הדרכים מובילות לצנעא: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, העריך אמש כי זרוע אל-קאעידה בתימן היא האחראית למטעני החבלה שאותרו בבריטניה ובדובאי בדרכם למוסדות יהודיים בשיקגו, וכנראה שהוא ידע למה. כלי תקשורת

 אמריקניים דיווחו הלילה (שבת) כי חומר הנפץ שנמצא בשני המטענים הוא אותו חומר הנפץ ששימש את את הזרוע התימנית של אל-קאעידה, כשניסתה לפוצץ מטוס בשמי דטרויט בערב חג המולד האחרון.

 

לפי הדיווחים, בדיקות ראשוניות שנערכו למטענים העלו כי הם הכילו את חומר נפץ התעשייתי PETN, שבו השתמש אשתקד המחבל הניגרי עומר פארוק עבד אל-מוטלב, כשניסה לפוצץ את המטוס מעל דטרויט. מדובר בחומר נפץ רב עוצמה המתפוצץ במגע עם נפץ או בחום קיצוני, אך לפי שעה תוצאות הבדיקות טרם זכו לאישור רשמי.

  

בינתיים פרסמה רשת CNN תמונה של אחד המטענים שנתפסו בדרך לארה"ב, ושבה מופיע מה שנראה כלוח מעגל חשמלי מטלפון סלולרי מפורק. "סביר מאוד להניח שהלוח הזה הוא הלוח האלקטרוני המרכזי של טלפון סלולרי", אמר לרשת מומחה שבחן את התמונה. ארגוני טרור אכן מרבים להשתמש בטלפונים סלולריים כדי להפעיל פצצות.


אחד המטענים שנתפסו עם לוח חשמל שפורק מטלפון סלולרי (צילום: AFP)

 

עוזרו של אובמה, ג'ון ברנאן, אמר לכתבים כי חומרי הנפץ שאותרו אמש היו "בצורה כזו שנועדה לנסות לבצע התקפה מסוג כלשהו". הוא לא סיפק פרטים נוספים, והסביר כי "חקירת המעבדה לזיהוי פלילי מתנהלת כעת". עם זאת, הוסיף כי "ברור מהבדיקה הראשונית, מהניתוח הראשוני שכבר נעשה, כי החומרים שנמצאו במטען שהתגלה נועדו לגרום נזק".

 

סעודיה סייעה באיתור המטענים

שני מטעני החבלה, האחד במטוס תובלה של חברת UPS שנחת בשדה תעופה מצפון ללונדון והשני במשלוח של חברת התובלה "פדקס" בדובאי, אותרו לדברי ארה"ב הודות למידע שהעבירו שירותי הביטחון של סעודיה.

בעקבות איתורם הוגברה הכוננות בארה"ב, וחבילות חשודות נוספות נבדקו ארוכות במטוסים שנחתו בנמלי התעופה בפילדלפיה, ניו-ג'רזי וניו-יורק. בכל המקרים לא נמצאו מטענים נוספים.

 

איש הדת האמריקני לשעבר אנוואר אל-עוואקלי, שמסתתר כעת בתימן, נחשב למי שסייע להתקפות האחרונות בארצות הברית ושימש השראה למבצעיהן. עם אותן מתקפות נמנים הירי בבסיס פורט הוד בטקסס שבו נרצחו 12 חיילים, הטמנת מכונית התופת שלא התפוצצה בכיכר טיימס בניו-יורק וכאמור ניסיון הפיגוע במטוס בדטרויט.

 

Read this article in English

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החיפושים אחר מטען במטוס בניוארק שבארה"ב
צילום: רויטרס
מטען אחד נמצא במטוס בבריטניה
צילום: רויטרס
מומלצים