שתף קטע נבחר

דיווח: חשד ש-20 חבילות נפץ בדרכן לארה"ב

העיתונות הבריטית והאמריקנית מדווחות כי שירותי הביטחון מנסים להתחקות אחר חבילות שנשלחו ביממות האחרונות בדואר אוויר מתימן ליעדים שונים באירופה באמצעות איתור הבר-קוד שלהן. החשש הוא שהחבילות התפזרו בין נמלי תעופה שונים וחלק מהן כבר נמצאות בארה"ב. מסיבה זו הוחמרו נהלי הבידוק

גורמי המודיעין והביטחון בארה"ב ומערב אירופה פועלים לאיתורן של עד 20 חבילות החשודות כמטעני חבלה, שייתכן ונשלחו למוסדות יהודיים בדומה לשני המטענים שנתפסו אתמול. כלי התקשורת בבריטניה ובארה"ב מדווחים הבוקר (שבת) כי סוכנויות הביון מנסות להתחקות אחר חבילות שנשלחו ב-48 השעות האחרונות בדואר אווירי מתימן ליעדים שונים באירופה. לפי שעה, לא התגלו מטענים נוספים. תימן מצדה הגבירה את הפיקוח בנמלי הים שלה ובנמל התעופה הבינלאומי בצנעא.

 

חבילות הנפץ לשיקגו: כל הדיווחים והעדכונים ב-ynet

 

"המרדף" אחר חבילות נוספות שייתכן ויצאו מתימן, מגובה בבדיקות נרחבות המתבצעות במרכזי חברות הדואר הבינלאומיות "פדקס" ו-"UPS", בנמלי התעופה בארה"ב ולבסוף - בהגברת הבטיחות והעירנות במוסדות יהודיים המשמשים כיעד הסופי. החיפושים מתבצעים באמצעות איתור מספרי הבר-קוד של כל החבילות שיצאו מתימן ביממות האחרונות, והתחקות אחר נתיבן. הבעיה הגדולה של שירותי הביטחון היא שהחבילות - אם יש וד כאלה - התפזרו בין נמלי תעופה שונים וייתכן שחלקן כבר נמצאות על אדמת ארה"ב.

 

מסיבה זו הוחמרו נהלי הביטחון בנמלי התעופה של ארה"ב, וכך גם בכמה יעדים באירופה. עיקר הבידוק נעשה במטוסי המטען ולא במטוסים אזרחיים, ומסיבה זו הוסטו לדוגמא שני מטוסים של חברת UPS לבדיקות במסלולים צדדיים בנמל התעופה בפילדלפיה. המטוסים הגיעו לעיר שעות קודם לכן בטיסות מגרמניה וצרפת. לא נמצאו בהם חומרי חבלה.   

 

קמרון עודכן 18 שעות אחרי אובמה

למרות מעורבותו של ה-MI6 בקבלת המידע שהגיע לגורמים סעודים והפצתו, הולכת וגוברת בבריטניה הביקורת על אופן הטיפול בפרשה. העיתון "גרדיאן" מדווח כי המטען שהגיע במטוס UPS לשדה התעופה איסט מידלנדס שמצפון ללונדון, לא התגלה בבידוק הראשוני. רק אחרי שהתגלה המטען השני - בתוך מדפסת שנחתה במטוס "פדקס" בדובאי - נערכה בדיקה נוספת בלונדון ובה התגלה המטען.

 

מדובר בחומר מסוג PETN המתלקח במגע עם נפץ או בחום קיצוני. רשת CNN דיווחה כי במטענים התגלו כמויות גדולות של חומרי חבלה שהיו עלולים לגרום לפיצוצים גדולים והרסניים. כפי שדווח הלילה, מדובר באותו חומר בו עשה שימוש עומר פארוק עבד אל-מוטלב, כשעלה לטיסה לדטרויט בערב חג המולד האחרון. אל-מוטלב, באופן לא מפתיע, סיפר בחקירתו כי התאמן בתימן ושם גם קיבל את המטען.


חיפושים בנמלי התעופה בארה"ב (צילום: רויטרס)

 

זאת ועוד, העיתון "דיילי טלגרף" מדווח כי ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, תודרך על המתרחש רק בשעה 16:00 (שעון מקומי) - יותר מ-18 שעות אחרי שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, עודכן לראשונה על-ידי יועצו הבכיר למלחמה בטרור, ג'ון ברנאן.

 

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה מפי גורמי ביטחון בדובאי כי המטען שהתגלה במדפסת "הוסתר באופן מתוחכם" וכי הוא נושא "סימנים" המעידים על שייכותו לאל-קאעידה.

 "המטען הוכן בצורה מקצועית ויש בו מעגל חשמלי סגור המחובר לכרטיס SIM של טלפון סלולרי. הטקטיקה הזו שימשה ארגוני טרור כמו אל-קאעידה בעבר", אמר אחד הגורמים. יצויין כי המטען שהתגלה בבריטניה הוסתר אף הוא בקופסת טונרים למדפסות.

 

חשיפת "מזימת הדואר" מדגישה שוב את היותה של תימן אחד הבסיסים המרכזיים להתארגות של פעולות טרור בשנים האחרונות. העיתון "ניו-יורק טיימס" דיווח הבוקר לפי שעה לא נמצא קשר ישיר בין המזימה הנוכחית לבין איש הדת האמריקני לשעבר אנוואר אל-עוואקלי, שמסתתר כעת בתימן.

 

אל-עווקאלי, דובר אנגלית רהוטה, הוא אחד הקולות המובילים של אל-קאעידה בסרטונים ברשת האינטרנט, ונחשב לאיש שבהשפעתו ובהשראתו בוצעו מתקפות הירי בבסיס הצבא בטקסס שבו נרצחו 12 חיילים, הטמנת מכונית התופת בכיכר טיימס בניו-יורק וכאמור ניסיון הפיגוע במטוס בדטרויט.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המטען שהתגלה בדובאי. בתוך מדפסת
צילום: רויטרס
חיפוש בנמל התעופה ניוארק
צילום: AP
ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון
צילום: AP
מומלצים