שתף קטע נבחר

נכדו של רבין בכיכר: מפחידים אותנו, זו לא דרכו

בעצרת לציון 15 שנה לרצח, יונתן בן-ארצי נשא נאום נוקב שכוון להנהגה בירושלים: "כל אחד אומר 'תבינו, אנחנו מנסים, אבל אין עם מי לדבר'. ואז ישר מפחידים אותנו עם טרור ופצצות גרעין. זו לא הייתה דרכו של יצחק רבין". האם הוא בדרך לפוליטיקה? ל-ynet נודע כי בשבוע שעבר נפגש עם מייסד "השמאל הלאומי"

לעצרת לציון 15 שנים לרצח יצחק רבין, בחרו המארגנים הפעם שלא להזמין פוליטיקאים. אבל את הנאום הפוליטי הנוקב ביותר נשא אמש (שבת) נציג המשפחה, הנכד יונתן בן-ארצי. "כולם אומרים שהם ממשיכי דרכו, אבל רק מנסים להפחיד אותנו בפופוליזם", הוא אמר ברמז עבה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ודרש מהצעירים לזעוק עד שיושג השלום. העצרת הועברה בשידור ישיר ב-ynet.

 

"נדמה שהייאוש הפך נוח. כי גם אם נרצה, נדמה שמשמאל ומימין אין אף אחד. אף לא פוליטיקאי, מנהיג שבחיקו נוכל

להתנחם באמת, שקט גדול ורוצח אחד יושב בתאו ומחייך", אמר בן-ארצי לרבבות שהתאספו בכיכר. "15 שנה ואנו לא שוכחים את ההסתה הנוראית ואת הקרקע שהצמיחה רוצח ארור שעצר כאן הכל ושלח את כולנו להסתכלות ארוכה וקיפאון מתמשך. 15 שנה אחרי, כולם ממשיכי דרכו".

 

"כל אחד בתורו עולה על הבמה, מתיישב על הכסא וכמעט מיד לאחר שגמר להרעיף עלינו במיטב הפופוליזם המעודכן, ושיגיד שהוא לא יחלק ולא ייסוג ויפריד ויבחין בין יהודים לאחרים, וישפיע ויגרש ויעצור ויילחם - כולם אחד אחרי השני, מתיישבים על הכסא האהוב ומסבירים לנו שעכשיו מתברר שאין ברירה. צריך שתי מדינות לשני עמים - פתרון כולל, זבנג וגמרנו. אנחנו שם והם שם וגמרנו וצריך וצריך, אבל תבינו אנו מנסים, אבל ממש מנסים, אבל אין עם מי לדבר. אבל אז הם ישר מפחידים אותנו עם טרור איסלאמי על הגדר ופצצות וגרעין. זוהי אינה הדרך שלנו וזו לא הייתה דרך של יצחק רבין".

 

צילום: AFP

 

 

לעשות שלום, למחוק לרוצח את החיוך

בן-ארצי הזכיר שסבו לא היה בטוח בעצמו לגבי קיום אותה עצרת שבה נרצח. "במשך שנים רבות, אני מודה שבעצמי חשבתי שאסור שיינתן לעצרת הזו צביון פוליטי, מהטעם הפשוט שיצחק רבין היה מנהיג ולוחם שבחר להילחם על הארץ למען כלל תושביה וראוי שזכרו יהיה נחלת הכלל - ולא חלקו של מחנה אחד שעושה ברצח שימוש להתריס במהלך נגד האחר.

 

"אני גאה לומר כי הצלחנו במשימתנו זו. יצחק רבין וזכרו הוא היום נחלת הכלל. אני גאה באירועי יום השנה האחרונים ובאופן בו כלל הציבור הישראלי זוכר את יצחק רבין", קבע בן-ארצי. "נכון, כמו תמיד יש מקום לשיפור בעיקר בחינוך הצעירים, אך מותר גם להסתכל בסיפוק על המקום שאותו יצחק רבין קיבל בזכרון הקולקטיבי", הוסיף.


לפי המארגנים, 100 אלף איש הגיעו לכיכר (צילום: ירון ברנר)

 

"ובכל זאת, גבירותיי ורבותי, המשימה לא הסתיימה. צריך למחוק לרוצח את החיוך מהפנים ולעשות כאן שלום אמיתי, שלום עם אויבים, שלום מתוך שיוויון ומתוך הזדמנות לשינוי. אני קורא מכאן לכם - התפקיד הזה הוא שלכם ואתם צריכים להמשיך

ולזעוק ולא להפסיק עד שיהיה כאן שלום", אמר בן-ארצי.

 

בתוך כך, עולה השאלה האם בן-ארצי עצמו מאותת כי הוא בדרך לפוליטיקה. ל-ynet נודע כי בשבוע שעבר הוא נועד לפגישה ארוכה עם עו"ד אלדד יניב, מייסד תנועת "השמאל הלאומי", שאמורה להפוך בעתיד הקרוב למפלגה שתרוץ לכנסת הבאה. השניים דנו כשלוש שעות בעתיד השמאל בישראל, ובצורך להקים מסגרת חדשה שתתמודד בבחירות הבאות.

 

בן-ארצי לא אמר שבכוונתו לרוץ לכנסת, אך נאומו אמש נשא אופי פוליטי ביותר. כמה מדבריו דומים לדברים שכתבו עו"ד יניב ושותפו למניפסט "השמאל הלאומי", המחזאי שמואל הספרי.


פורסם לראשונה 30/10/2010 22:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יונתן בן-ארצי, הערב. "כולם ממשיכי דרכו"
צילום: ירון ברנר
הערב בעצרת
צילום: ירון ברנר
מומלצים