שתף קטע נבחר

החקלאים מאיימים: נפסיק לשווק פירות וירקות

הסיבה: דרישת האוצר לקצץ במכסת העובדים הזרים ולעודד העסקת ישראלים. החקלאים, שהקימו מטה חירום, טוענים כי ניסיונם עם העובדים הישראלים מר וכי הממשלה הורסת את הענף. האוצר: "אנו פועלים מכוח הסכם"

בקרוב ייתכן מחסור בירקות ופירות בשווקים וברשתות השיווק, ואף בביצים ובעופות. מטה מאבק של החקלאים שהוקם בימים האחרונים מתכוון להשבית את הספקת התוצרת החקלאית. הסיבה: כוונת האוצר לקצץ במכסת העובדים הזרים לחקלאות.

 

 

זה שנים החקלאים נהנים מסיוע של עובדים זרים, בעיקר מתאילנד. ניסיונות שנעשו לצרף למעגל העבודה בחקלאות עובדים ישראלים נכשלו מאחר שהעבודה קשה והשכר נמוך.

 

לאחרונה הוחלט במשרד האוצר לקצץ בשנים הקרובות במכסת העובדים הזרים לחקלאות, מכ-28 אלף עובדים עד 18 אלף בשנת 2015. מנגד, הוחלט לנסות ולשלב ישראלים בענף תוך מתן תמריצים לעובדים ומענקים לחקלאים לרכישת ציוד טכנולוגי שיחליף את הידיים העובדות.

 

החקלאים מתנגדים. לדברי חקלאי גדול ממרכז הארץ, הניסיון עם הישראלים מר: "פנינו לא פעם לשירות התעסוקה שהבטיח עובדים. פעם הבטיחו לי אוטובוס שלם של עובדים. יום קודם התקשר אחד המועמדים לעבודה, וכששמע שהעבודה תעסוק בקטיף הוא אמר לי, 'שאמא שלך תקטוף' וניתק את הטלפון". 

 

מחשש כי מכסת הזרים תקוצץ הוקם לאחרונה בסודיות מטה חירום להצלת החקלאות, הכולל כ-50 חקלאים מובילים. מטה המאבק החליט לאחרונה לנקוט פעולה ראשונה למאבק בקיצוץ מכסת הזרים.

 

במסמך שהגיע ל"ממון" המוגדר "סודי ביותר", נחשפים פרטי המאבק שמתכננים החקלאים בקרוב. בפרק "מטרות המאבק" כותבים מחברי המסמך כי הם דורשים לקבל עובדים זרים מתאילנד לעבודה בחקלאות, לבטל את הגזירות והמסים שהוטלו על החקלאים מ-2003 ועוד.

 

במסמך נקבע כי המהלך המרכזי במאבק יהיה השבתת ההספקה של התוצרת החקלאית. המשמעות - מחסור מיידי בתוצרת חקלאית. במסמך מחקו המחברים את המועד המדויק כדי לשמור על ההפתעה. בשלב השני מתכוון מטה החירום לשבש גם את הספקת הביצים והעופות. לדברי גורם בכיר המעורב בפעילות המטה, ביום רביעי יתכנס מטה המאבק עם נציגי הארגונים כדי לקבוע את מועד השביתה.

 

חברי המטה מודעים לחשש מהשביתה הכללית האמורה לפרוץ במשק ביממה הקרובה, והם מתכוונים לפעול לאחר מכן. "הגיע הזמן שנצא למאבק על הזכויות שלנו. הממשלה הורסת את ענף החקלאות במקום לתת לו פתרון הוגן", אמר החקלאי.

 

מזכיר ארגון מגדלי הירקות, מאיר יפרח, אישר את הדברים ואמר כי הארגון שלו והארגונים החקלאים האחרים שותפים למאבק נגד הממשלה. "אנו תומכים בהשבתת השיווק של התוצרת החקלאית לכמה ימים. למאבק שותפים גם מגדלי הפרחים, הירקות, הפירות, פרי ההדר ואחרים", אמר יפרח.

 

מהאוצר נמסר בתגובה: "אנו פועלים מכוח הסכם שנחתם ב-2009 עם משרד החקלאות, ובו נקבע כי תמורת קיצוץ הזרים יינתן לחקלאים תקציב לרכישת ידע טכנוולוגי שיחליף ידיים עובדות, ויינתן תמריץ כספי להעסקת ישראלים בענף".

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שומרים על אלמנט ההפתעה
צילום: דודו אזולאי
מומלצים