שתף קטע נבחר

לבני: נשים צריכות להחליט, ולא רק בעניין מטפלת

בדיון בכנסת על שילוב בנשים במו"מ מדיני, יו"ר האופוזיציה עקצה את שר הביטחון. ח"כ נסים זאב מש"ס: "נשים לא מקופחות. לא מספיק שאשת ראש הממשלה מצטרפת אליו?" ברק: אולי נצרף אשה, אני מעדיף את ציפי לבני על ציפי חוטובלי

האם צריך לשלב יותר נשים במשא ומתן מדיני? זו בדיוק השאלה שעלתה בצהריים (יום ב') בדיון משותף של חברי ועדת החוץ וביטחון והוועדה לקידום מעמד האשה. יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה תוך עקיצה לפרשת העובדת הזרה של נילי פריאל-ברק: "העניין שאשה מקבלת החלטות בקשר למטפלת והגבר מקבל החלטות ביטחוניות לא מקובל עלי - לא ברמה האישית ולא ברמה הלאומית". ברק העיר שבין ציפי חוטובלי לציפי לבני, הוא מעדיף את הציפי השנייה.

  

"זכותן של נשים לקבוע את עתידן ואת עתיד המדינה - והכוח הוא קודם כל פוליטי", אמרה לבני. היא ציינה שהיתה צריכה להיאבק במשך זמן רב על נוכחות בחדר קבלת ההחלטות. "ההחלטות הן בענייני שלום ומלחמה ונוגעות לאזרחי ישראל כולם, גברים ונשים". לדברי לבני, במשך זמן רב היה צורך להיאבק על זכותן של נשים לקבל החלטות גם בענייני ביטחון, מה שנתפש כפחות מובן אפילו מזכותן לקבל החלטות בענייני שלום. המאבק הזה מתחיל בהבנה של הנשים עצמן שאנו יכולות ובהבנה של הציבור שלא מדובר רק בזכויות נשים אלא בטובתה של מדינת ישראל".


נשים? תנו אייפון, תנו לישון. נחמן שי ועמיר פרץ (צילום: נועם מושקוביץ)

 

לבני ציינה כי לובשי מדים מקבלים החלטות בהיבט צר, ולכן מקבלי החלטות צריכים לאסוף מידע ולקבל היבטים שונים לפני הסכם מדיני: "הייתי רוצה שיותר נשים יבינו את זה. קודם שיהיה צוות ואז אחרי זה שיהיו בו נשים. נשים יכולות לקבל החלטות. גיליתי את אותן נשים שלא בטוחות בכוח שלנו".  

 

ח"כ ניסים זאב מש"ס העיר: "כאשר ראש הממשלה לוקח את אשתו למו"מ זה לא נחשב? זה די מכובד, אשתו של ראש הממשלה איתו. אני חושב שנשים בעניין הזה לא מקופחות. צריך לקחת את העניין הזה ברצינות, כשאומרים שהנשים מקופחות, כי הן מלוות את הפוליטיקאים יד ביד". ח"כ עמיר פרץ מהעבודה הגיב לדברים: "אולי לזאב יש אינפורמציה על מידת ההשפעה. אם ייווצר מצב של נשים בשני הצדדים, תהיה יכולת גבוהה יותר להגיע להסדר. הרבה נשים התעוררו בשלוש לפנות בוקר הרבה יותר מגברים".

  

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר כי "היום עוד אין משא ומתן ולא מן הנמנע שכשיהיה, נצרף אשה ובמקרה הזה אני מעדיף את ציפי לבני ולא את ציפי חוטובלי". מדינת ישראל במצב טוב, יש לנו הרבה בעיות עם זכויות נשים, וצריך להושיט יד - שכר לא הוגן, אלימות, נשים נפגעות בתוך מסלולי קריירה. יחד עם זאת, בהרבה מערכות בישראל יש נוכחות גדולה של נשים. צריך לעשות הרבה יותר ונעשה". ברק ציין כי בוועדת טירקל היו פניות לכמה נשים, אולם בהקשר הזה, ראוי לציין כי בג"ץ מתח ביקורת על המדינה שלא עשתה די כדי לצרף נשים לוועדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רק מטפלות. לבני
צילום: גיל יוחנן
מעדיף את הציפי האחרת. ברק
צילום: עופר עמרם
מומלצים