שתף קטע נבחר

מתח בכנסת: באיזה אופן ידונו בחוק ויסקונסין

נתניהו רוצה להעביר את חוק ויסקונסין המתוקן בכל מחיר, אך ח"כ כץ דורש כי יתקיים בו דיון מעמיק בוועדה - בנפרד מחוק ההסדרים. בינתיים הצדדים לא הגיעו להסכמה, שעשויה להשפיע על המשך הטיפול בחוק ההסדרים. האם סגן השר כהן יביא פשרה?

המשא-ומתן המתנהל בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ ויו"ר ועדת העבודה ורווחה של הכנסת, חיים כץ, עלה על שרטון. חבר הכנסת מהליכוד תבע במשא-ומתן על פיצול חוק ההסדרים לוועדות הכנסת, שנושא חוק הפנסיה וחוק ויסקונסין יטופל בצורה מקצועית ולא בסחר-מכר פוליטי בוועדתו. הצדדים לא הצליחו להגיע להסכמות אשר לחוקים אחרים, שאמורים להיות מטופלים בוועדת העבודה והרווחה.

 

נתניהו רוצה להעביר את חוק ויסקונסין המתוקן בכל מחיר, אך ח"כ כץ דורש כי יתקיים בו דיון מעמיק בוועדה - בנפרד מחוק ההסדרים.

 

הפגישה הלילית נקבעה על ידי ראש הממשלה, לאחר שח"כ כץ היה אחד הגורמים המרכזיים לכך שוועדת הכנסת לא יכלה לקבל הכרעות ביום ראשון על פיצול סעיפי חוק ההסדרים לוועדות השונות. בזמן הפגישה הזו ניהלו נציגי האוצר וההסתדרות משא-ומתן כדי למנוע את השביתה המתוכננת במשק

 

הפגישה עם ראש הממשלה ארכה כשעתיים וחצי, במהלכה הוזעקו לחדרו של ראש הממשלה בכנסת - השר שטייניץ ושר התחבורה, ישראל כץ. כמו כן זומנו למקום פקידים בכירים במשרד האוצר. לטענת כץ, הם הפעילו עליו לחץ בנושא חוק ויסקונסין - עליו מטיל ראש הממשלה את כל יהבו. האוצר, מייחס חשיבות רבה לחוק הפנסיה.

 

כץ אמר לאחר הפגישה: "בכל נושא הדיון בחוק ויסקונסין, הבהרתי שהוועדה שלי תקיים דיון מקצועי וענייני ולא יהיה סחר מכר פוליטי. אם הוועדה תחשוב שחוק ויסקונסין אינו ראוי - היא לא תעביר אותו".

 

בנוגע לחוק הפנסיה הזכירו אנשיו של ח"כ כץ, שהוא ויתר על תפקיד שר בממשלת נתניהו, כדי לקבל את ראשות ועדת העבודה והרווחה, במטרה לנהל את הדיונים סביב חוק זה. "זהו חוק הנוגע לחסכונות הציבור ויש לנהל בו דיון עצמאי, מקצועי ונטול השפעה פוליטית", הבהיר כץ.

 

סגן השר יפשר?

כפועל יוצא מהעימות על אי-ההסכמות לא תוכל גם מחר ועדת הכנסת, בראשותו של ח"כ יריב לוין מהליכוד, לפצל את סעיפי חוק ההסדרים לוועדות השונות. הצדדים יצטרכו להמתין לפגישה נוספת המתוכננת ככל הנראה להיום, בין ח"כ כץ לסגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן (ש"ס) כדי ללבן את אי ההסכמות.

 

מלשכת שר האוצר נמסר, כי השיחה לא הסתיימה ב"פיצוץ", אלא הסתיימה דווקא ב"רוח חיובית", ובסיומה סוכם כי כץ יפגש עם סגן השר כהן והשניים יסכמו על חלוקת העבודה בין ועדת העבודה והרווחה לוועדת הכספים.

 

סגן השר כהן אמר ל-ynet, כי הוא נבחר ליישב את המחלוקת עם כץ, בהנחה

שהוא יצליח לקיים אתו "פגישת פיוס". לדברי כהן, הם אמורים לעבור על כל אחד מהתיקונים המוצעים בפרק הביטוח הלאומי ולהחליט על חלוקתם בין הוועדות לפי עניינו של כל תיקון. כהן יציע שהתיקונים הקשורים עם האוצר וחלק מהכספיים יעברו לוועדת הכספים, כגון הפחתת הקצבות האוצר לביטוח הלאומי, והגדלת שיעור הגביה מהמעסיקים - ואלה הנוגעים להתנהלות הביטוח הלאומי כגון שינויים בתשלומי קצבאות יידונו בוועדת העבודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ כץ. רוצה אצלו
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. הישיבה פוצצה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים