שתף קטע נבחר

למות בשידור חי

אחרי שמחוברים עשו את צרכיהם בפומבי, יורם קניוק מחדש את הצעתו לריאליטי שיכבוש את המדינה: נעלה אל הגג את כל מי שירצה להתאבד מול המצלמות, ויהיו שירים ופרסומות וסלבס ופרסים וביחד נחגוג ב-SMS את המוות של כולנו

מתחיל תהליך שיביא קץ לאמנות וליצירה הספרותית ולקולנוע ולציור ולפיסול, כי הכול יהיה מותר. קשקוש על בד יהיה לאמנות, שני גברים מקללים על רקע בית שימוש ציבורי יהיה לתוכנית טלוויזיה, יוטיוב יעלה את חיי כולם לרשת, זוגות יינשאו בפומבי ואנשים יזדיינו בפומבי.

 

לא יהיו עוד חוקים. במאים נסתרים ישתמשו בבני אדם לצייר ציור מבחיל של עצמם, כי הריאליטי כבר נהיה סקסי. "מחוברים" היה עשוי מצוין וכבד, וקראתי שהתוכנית הולידה גירושים מסוימים, ואחד-אחד זזים ומחליפים נשים וגברים, ומוכנים לפי דבריו הבמאי של דורון צברי להיראות בעת מעשה האהבה שהוא חתך בעריכה.

 

הרי ברור שאחרי "האח הגדול" החשיפה היא שם המשחק. לא להתחבא עוד. לתת לבמאי נפלא כצברי לעשות את הסרט שלו - אבל לא עם שחקנים - ולא לכתוב תסריט ולא לתעד מציאות כמו בסרט על בית שאן אלא לנצל צורך של האנשים להיחשף בטלוויזיה ולשחק את עצמם כדי לא לשחק בחיים שלהם, שכן הם חייבים שכל העולם יידע עליהם הכול ואז הם ידברו.

 

ועוד מעט גם יעשו את הצרכים בטלוויזיה. המסכנים יעמדו לחכות עד דוחק הבטן וירוצו לשמש את נקביהם על המסך, שם יחכו להם ויכוונו אותם המפיקים ויחתימו אותם והם יעלו לשידור ויקבלו את חמש דקות התהילה שכולם רוצים ויהיו סלבס ואחר כך יעשו פרסומות, ואז ידברו עליהם בעיתונים, ופינס יביא את אמותיהם או בניהם לתאר את חייהם בבתיהם, ויעשו את זה ליד חדרי הנוחיות והארץ תמחא כפיים ויבוא שלום על הארץ.

 

אני רוצה בזאת לחדש הצעה שהצעתי לפני שנים ולא נשמע קול נגדי, אחרי מאמר שקראתי מאת אחת המחוברות שתיארה את חייה כאילו כולנו לא נוכל לחיות בלי הפרטים של יומה.

 

הרייטינג יהיה המדד היחיד וכולנו נציץ ונראה את כולנו ולא צריך עוד יהיה לבנות משהו ולביים ולכתוב תסריטים. נחוץ רק עורכים טובים. הצעתי אז לעשות סדרה על איך למות בשידור חי ועכשיו הזמן הגיע.

 

יש להודיע על תחרות התאבדות בשידור חי. בטוח שיירשמו רבים. ימיינו אותם ויבחרו את המעניינים ביותר ויראו בטלוויזיה את התור המשתרך כמו בתכנית הבישולים או בכוכב נולד. כולם יעמדו בכניסה בשורה ארוכה כי הרי איזה ישראלי יוותר על האפשרות להיראות כמה דקות בטלוויזיה בתחרות שתקבע מי המת הכי יפה.

 

יניחו מצלמות בכעשר קומות של מגדל עזריאלי העגול ואל הגג יועלו הנבחנים בזה אחר זה, כל אחד מדי שבוע ושם מישהו יראיין אותם. וכל אחד יאמר למה הוא רוצה למות ומי הוא ומי אמו ומי אביו והאם היו עוד התאבדויות במשפחה.

 

ואז יביאו איזה סלב גדול שאולי יוכל סופסוף לא להיות רק סלב אלא גם לעשות משהו סלבי והוא יגיד כמה מלים סלביות ויארגן את המפגן הגדול בבניין העגול של עזריאלי. ואז יגיע הרגע. המתאבד יעמוד על קצה הגג ויעשו לו צילום תקריב על רקע העיר ויראו את עיניו שנוצצות כי עוד מעט הוא יהיה מפורסם ויכתבו עליו בכל העיתונים.

 

ואז הוא יקפוץ. מוסיקה! מסוק מתעד מלמעלה את הזינוק ומצלמות בכל הקומות יצלמו את השנייה שבה הקופץ יחלוף על פניהן ובחלון הצלמים יראו אותו בעקומת הצילום המלאכותית כמו הגיבור הקופץ ב"מד מן".

 

וכשיגיע המתאבד לרגע האחרון לפני הסוף יעצרו את הכול ויצאו להפסקת הפרסומות הארוכה ביותר בתולדות הטלוויזיה הישראלית. ואחריהן יחזרו אליו ויראו אותו מגיע לקומה הראשונה ואז יראו איך הוא נכנס בתוך הבטון עם ראשו ויודיעו שאכן מת ואז כל צופה בו-במקום יתבקש לסמס כן או לא לשאלה האם הוא מת יפה או לא והאם הוא נראה טוב כשמת.

 

ורק אחרי כמה שבועות כאשר כל המתמודדים יגמרו לקפוץ יתבקשו הצופים לסמס מי מכל הקופצים מת הכי יפה. ויחולקו פרסים. פרס ראשון למנצח יהיה תרומה של ערוץ שתיים או ערוץ עשר לקניית קבר יאה לאיש המת הכי יפה.

 

וכמו שהיו התנ"ך והומרוס ודוסטויבסקי וטולסטוי היו במאים גדולים בעולם העתיק כמו פליני ואורסון וולס והיו גם גויה וביאליק ובטהובן ובאך ואלתרמן.

 

ועכשיו יהיו רק אמנים שיידעו איך לצייר את עצמם בפומבי וייתם פרק התרבות היצירתית והמחפשת והתוהה והבונה בעבותות את הסלטות המפוארות בתוך כלובים של סדר תעלומה וסוד ורמיזה ויופי וצעקה וכאב, ויישארו רק גיבורי תרבות וסלבים. והם יירשו את הארץ.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
יגיעו לעזריאלי ויקפצו לפי התור (אילוסטרציה)
צילום: ירון ברנר
מומלצים