שתף קטע נבחר

העיוורים סובלים, משרדי הממשלה מתקוטטים

עמותת מגדל אור, שמוריה מעניקים סיוע לאלפי עיוורים, נמצאת בהליכי פירוק. מנכ"ל משרד הרווחה אמר כי המשרד מעוניין לרכוש אותה, אך באוצר מתנגדים. "מאז יום חמישי אנחנו מובטלים ולא מעניקים שום שירות לעיוורים", סיפר יו"ר איגוד המורים

משרד הרווחה רוצה לסייע לעיוורים אך באוצר עוצמים עין: בדיון חירום שהתקיים היום (ג') בוועדת הרווחה בכנסת הודיע מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ', כי המשרד מעוניין לרכוש את עמותת "מגדל אור" המסייעת לעיוורים - אך משרד האוצר מתנגד. העמותה, המעסיקה 35 מורים שטיפלו ב-3,500 עיוורים ברחבי הארץ, נקלעה לחובות כבדים ונמצאת בהליכי פירוק.

 

מתברר, כי המאבק בין שני משרדי הממשלה נמשך כבר כמה חודשים ובינתיים, מורות הפסיקו לקבל משכורות ועיוורים לא מקבלים את השירות הבסיסי המגיע להם. "הסוגיה היא לא העניין התקציבי, אלא עיקרון השוויון – לא נוכל לרכוש ולכסות גירעונות של כל עמותה שתתמוטט. נשמח לאמץ כל פתרון חוקי אחר שיוצע", התעקש אוהד רייפן מאגף התקציבים במשרד האוצר.

 

"כל אחד מהעיוורים עוברים דרכינו ולומדים כיצד לחיות", אמר ג'קי לנדאו, יו"ר איגוד המורים. "העמותה פגעה במשכורות שלנו, מאז יום חמישי אנחנו מובטלים ולא מעניקים שום שירות לעיוורים".

 

גליה פרידמן, שבתה כבדת ראייה, סיפרה על חשיבות הטיפול שמעניקים המורים של העמותה. "הילדה שלי נולדה עם פגיעה מוחית חמורה ועיוורון. הדמות הראשונה שנכנסה אלינו הביתה זוהי המורה המשקמת שהתחילה לעבוד עם הילדה וללמד אותה את הדברים הבסיסים - הבחנה בין אור וצל ותפקוד בבית והילדה התקדמה בעקבות העבודה שלנו ושל המורה. הילדה צריכה לרכוש מיומנויות חדשות וזה קשור לראיה. אין לי עזרה וזה יכול לפגוע בהתפתחות שלה".

 

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, שניהלה את הישיבה, הבטיחה כי תעקוב אחר מציאת הפתרון ודרשה ממשרדי הרווחה להגיע להסכם במהרה. "מי שנפגע בסופו של דבר אלו העיוורים ועובדי העמותה,

אין לנו זמן לעסוק בויכוחים". יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, סיכם עם האגודה לזכויות האזרח על קידום הצעת חוק שתעגן בחקיקה את מעמדם של מורים לעיוורים.

 

אתמול הפגינו העיוורים מול משרד הרווחה בדרישה להציל את שירות מורי השיקום. הם קראו לשר הרווחה, יצחק הרצוג: "בוז'י, אל תהיה אדיש, תן לעיוור לעבור את הכביש".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלמדים את העיוורים לחיות (ארכיון)
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים