שתף קטע נבחר

דו"ח עבירות משמעת בכנסת: מכות וגניבת כסף

מנהלת אגף כוח אדם במשכן הציגה דו"ח שפירט שמונה מקרים מהשנה האחרונה, שבהם היו מעורבים עובדי בית המחוקקים בעבירות משמעת חריגות. באחד מהם הכה עובד את בנו של עמיתו לעבודה, ממש בין כתלי הכנסת

מה קורה בתוככי בית המחוקקים? מסתבר שדווקא שם - לא הכל נעשה תמיד על-פי חוק. דו"ח שהגישה היום (ג') מנהלת אגף משאבי אנוש בכנסת חשף שמונה מקרים מהשנה האחרונה שבהן התבצעו עבירות משמעת חריגות על-ידי עובדי המשכן. בין היתר, מדובר בעובדת שגנבה את כספה של אחת מחברותיה מתוך חדרה, ועובד שהכה את בנו של עובד אחר.

 

על-פי המסמך שהגישה המנהלת, מירה פיירשטיין, הסתיים ברוב המקרים ההליך המשמעתי בנזיפה - פרט לאירוע שבו איים עובד על הממונה עליו שהטיפול בו הועבר לידי נציב המדינה.

 

שמונת המקרים הקיצוניים שהוזכרו נידונו גם על-ידי מנכ"ל הכנסת, דן לנדאו. לפי המסמך, רוב עבירות המשמעת בקרב עובדי הכנסת הן עבירות אלימות. בדו"ח, שאינו נוקב בשמות המעורבים, מפורטים שלושה מקרים מסוג זה - שבשניים מהם תקפו עובדים את עמיתיהם לעבודה. אותן תקריות התרחשו שהתרחשו בספטמבר 2009 ובינואר השנה.

 

במקרה השלישי, מדובר באותה תקיפה של בן העובד על-ידי אחד מעמיתיו של אביו לעבודה - ממש בין כתלי המשכן. הטיפול באותם מקרים הסתיים במתן התרעה, בניזפות וברישום בתיק האישי.

 

יתר המקרים שפורטו בדו"ח עוסקים בעניינה של עובדת שעזבה את עבודתה לפני השעה שנקבעה לה, בעובד אחר שביצע עבודות פרטיות במהלך התפקיד שמילא במשכן, וכן בעובד אחר שנעדר פעמים תכופות מעבודתו.

 

"נורמות של הגינות, יושר, ניקיון כפיים וטוהר מידות הן מאבני היסוד המנחות את השירות הציבורי בפועלו", כתבה פיירשטיין. "בלעדיהן, אמון הציבור בשירות לא יישמר. נורמות אלה חייבות להישמר בידי עובד הציבור בביצוע תפקידו ובחייו הפרטיים. עובד שאינו ישר דרך, לא יוכל להימנות שורות השירות הציבורי".

 

מנכ"ל הכנסת, דן לנדאו, ביקש להבהיר לאחר פרסום הדו"ח כי "מדובר באירועים חריגים ביותר. אני בטוח שפרסום הממצאים יגביר את השקיפות ויתן כלים טובים יותר לעובדי הכנסת המצוינים לתת שירות לחברי הכנסת ולציבור הרחב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משכן הכנסת. מה קורה שם, בפנים?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים