שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הממשלה מתנערת: שהרשויות ידאגו לנמל קיסריה

  חברי ועדת הפנים ואיכות הסביבה קראו לממשלה להציג פתרון חירום זמני לנמל המתמוטט בתוך כחודש, כדי למנוע את המשך הדרדרות האתר בחורף הקרוב. לדברי נציג משרד רה"מ - התקציב לפתרון הבעיה צריך לבוא מהרשויות המקומיות

  מי צריך לממן את השיקום של נמל קיסריה המתמוטט? תלוי את מי שואלים - בדיון שערכה היום ועדת הפנים ואיכות הסביבה קרא מנהל רשות העתיקות, שוקה דורפמן, לממשלת ישראל, להשקיע כ-6 מיליון שקל לטיפול ראשוני בהצלת האתר, אולם נציג משרד ראש הממשלה אמר, כי התקציב לפתרון הבעיה צריך לבוא מהרשויות המקומיות.

   

   

  חלקים מהנמל העתיק החלו כבר להתמוטט עקב פגיעת גלי הים ביסודות. המומחים שהופיעו היום בפני הוועדה העריכו, שאם לא יימצא פתרון מיידי, חלקים נוספים באתר הארכאולוגי עלולים לההרס כבר בחורף הקרוב.

   

  יו"ר הוועדה ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) וח"כ יעקב אדרי (קדימה), שיזם את הדיון, ציינו כי מעבר לסכנה הנשקפת למבקרים ולעובדי המקום, מדובר באתר היסטורי חשוב ביותר למורשת ולתיירות בישראל, שעלול להינזק באופן בלתי הפיך. 

   

  שתי מסעדות כבר נפלו לים 

  בדיון הוצגה תוכנית אב לפיתוח ושימור האתר, שעלותה כ-60 מיליון שקל ושההערכות הן שייקח כ-3 שנים לבצעה. דורפמן, שסיפר כי שתי מסעדות נפלו כבר לים, ציין כי אם לא יימצא פתרון מיידי - עלול להתרחש אסון. לדבריו, משרד ראש הממשלה הקצה כספים לפתרון הבעיה אך הוא לא מומש.

   

  אולם דן להב, עוזר ראש האגף לתיאום במשרד ראש הממשלה, אמר כי אין החלטת ממשלה לסייע בנושא ואין גם תקציב לטיפול בבעיה. עוד הוא טען, כי לא קיימת סכנה לחיי אדם, וכי התקציב לפתרון הבעיה צריך לבוא מהרשויות המקומיות. 

   

  בתום הדיון דרשו חברי הוועדה מהממשלה לפעול במיידי במטרה להציג תוכנית חירום, שניתן יהיה להוציא לפועל עוד השנה, על מנת למנוע את ההדרדרות המיידית. ח"כ אזולאי אמר כי על משרדי הממשלה הנוגעים בדבר לפעול במשותף לשיקום האתר ולשימורו, והודיע כי הוועדה תתכנס לישיבת מעקב בתוך כחודש.

   

  "אנחנו נמצאים רגע לפני שההרס יהיה בלתי הפיך ובבחינת בכייה לדורות", מוסר אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "מטרת פתרון החירום תהיה להקפיא את המצב בקיסריה, כך שלא יתמוטטו חלקים נוספים מהנמל בטרם נוכל להוציא לפועל את תוכנית השיקום והשימור לפועל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נמל קיסריה. החשש: חלקים נוספים ייהרסו בחורף
  דורון ניסים, רשות הטבע והגנים
  גלי הים פוגעים ביסודות הנמל
  דורון ניסים, רשות הטבע והגנים
  מומלצים