שתף קטע נבחר

צה"ל עיכב בן 6 ואחיו: 'גנבו חופן זיתים מפלסטיני'

אחרי שקטפו חופן זיתים ממטע פלסטיני סמוך להתנחלות טלמון, מצאו עצמם שלושה אחים - בני 6, 11 ו-12 - מעוכבים על-ידי כוח צה"ל. בהמשך זומנו גם לבירור במשטרה. "הילדים בטראומה", טוען האב. ההסבר של צה"ל: "המ"פ הסביר להם את חומרת מעשיהם"

שלושה ילדים בני 6, 11 ו-12 מההתנחלות טלמון שבבנימין עוכבו על-ידי קצין צה"ל ונקראו לבירור במשטרה, בחשד שגנבו חופן זיתים ממטע פלסטיני. לטענת האב, אחד החיילים אף התלוצץ על חשבונם ואמר להם להרים ידיים. "הילדים לא חשבו שזה מצחיק ומאוד נבהלו", סיפר היום (ה') האב ל-ynet.

 

האירוע התרחש לפני כשבועיים בשעות אחר הצהריים, כאשר שישה ילדים בגילאים 3 עד 12, בני אותה משפחה, יצאו מביתם בטלמון לטיול. הילדים הגיעו לפאתי היישוב, נכנסו לשטח פלסטיני המרוחק 50 מטר ממזכירות היישוב, וקטפו מעט זיתים.

 

בעל המטע, שהבחין בנעשה, יצר קשר עם מנהלת התיאום והקישור, כשבינתיים שלושת הילדים הצעירים יותר הספיקו לחזור לביתם. אחרי מספק דקות, הגיע למקום ג'יפ צבאי ובו מ"פ מילואים מעורב גולני בדרגת רב-סרן, מלווה בשני חיילי מילואים מגדוד הסיור של החטיבה.

 

הקצין איתר את הילדים והחרים מהם שקית מלאה למחצה בזיתים. הוא גער בהם על כך שנכנסו לשטח פרטי, הזמין משטרה ואת סייר היישוב והמתין עמם במקום. הילדים הצעירים יותר, שדאגו לאחיהם הבוגרים שטרם שבו הביתה, החלו לחפש אחריהם והזעיקו את האב.

 

"נתפסו העבריינים" 

"חיפשתי את הילדים מחצית השעה כאשר קיבלתי טלפון מהסייר שמסר לי שהם במטע", סיפר האב, ניסים אזולאי. "זהו אזור בו הילדים נפגשים לחוגים, כך שמדובר בסביבה מוכרת". לטענתו, הילדים פעלו מתום לב ולא תכננו לגנוב דבר מאיש. "מדובר בילדים קטנים מאוד שבאופן ילדי לחלוטין קטפו כמה חופנים מאחד העצים והניחו בשקית, ממש כמו שהם אוספים אצטרובלים או בלוטים שהם מוצאים בחוץ".

 

לדברי האב, הקצין צעק על ילדיו ובמקביל הודיע בקשר כי "נתפסו העבריינים". הוא הורה להם לשבת בצד ומנע מהם לעזוב את המקום. לטענת האב, אחד החיילים התלוצץ על חשבונם והורה להם להרים ידיים. "הילדים לא חשבו שזה מצחיק ומאוד נבהלו", סיפר.

 

כשמצא האב לבסוף את הילדים, התפתח עימות מילולי בינו לבין הקצין. "שאלתי את הקצין אם אין לו דברים חשובים יותר לעשות מלבד להתעסק עם ילדים קטנים", אמר. לאחר מכן שב הביתה עם ילדיו, שלדבריו נפגעו מאוד מהתקרית. "צריך להבין שהצבא נתפס כמשהו שמגן עליהם", הסביר, "הבן הקטן נבהל כשהוא רואה ג'יפ צבאי ושואל אותי ממתי אפשר לעצור אותו. התייחסו לילדים בני שש כאילו הם מסכנים מישהו".

 

המשטרה תסתפק באזהרה 

משפחת אזולאי חשבה שהפרשה מאחוריהם, אלא שביום שלישי האחרון התקשר לביתם איש משטרה

מתחנת משטרת שער בנימין ודרש מהאב להביא את הילדים לבירור בתחנה. "עד לאיזה אבסורד הגענו? הילדים בטראומה והמשטרה שבועיים לאחר מכן עדיין מתעסקת בזה", אומר אזולאי, שסירב להביא את הילדים לתחנה. "אין למשטרת בנימין מה לעשות שהוא יותר חשוב ממיצוי הדין עם ילדים קטנים שלקחו חופן זיתים? לשם הם מרכזים את כל המשאבים?".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "לאחר בחינת מכלול נסיבות האירוע הוחלט שלא לחקור את הקטינים המעורבים ולהסתפק באזהרת האב לבל יישנו מקרים דומים". דובר צה"ל מסר כי "מדובר באירוע שקרה לפני יותר משבועיים, במהלכו התקבל במנהל האזרחי דיווח מפלסטיני לפיו שלושה קטינים יהודיים מוסקים זיתים מעץ זית שבבעלותו. כוח צה"ל שהגיע לנקודה עיכב את הקטינים כחצי שעה במהלכה הסביר להם מפקד הפלוגה את משמעות מעשיהם וחומרתם. עם הגעתם של רבש"צ הישוב ואבי הקטינים לנקודה, הם שוחררו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכל בגלל שקית זיתים (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים