שתף קטע נבחר

עונש על דעותיו: אבו עלא לא יעבור לירדן עם רכב

ראש הממשלה הפלסטיני בעבר ניסה לחצות את גשר אלנבי עם מכוניתו, כפי שעשה מאז הסכם אוסלו, אך ישראל מנעה זאת - בטענה לשינוי בנהלים. גורמים במערכת הביטחון אישרו את הערכת הרשות: ההחלטה נבעה גם מדבריו נגד ישראל

המעבר המהיר בוטל. ישראל מנעה היום (ד') מאבו עלא, לשעבר ראש הממשלה ויו"ר הפרלמנט הפלסטיני, מלעבור דרך גשר אלנבי לירדן במכוניתו, כפי שנהג לעשות מאז חזר לשטחים בעקבות הסכם אוסלו בשלהי 1994. בישראל אישרו רשמית כי הנהלים שונו, וכעת רק הנשיא הפלסטיני אבו מאזן וראש הממשלה סלאם פיאד יקבלו יחס מיוחד, אך גורם במערכת הביטחון אמר כי ההחלטה נבעה גם מהתבטאויותיו האחרונות של אבו עלא נגד ישראל. ההחלטה מהווה למעשה סנקציה ישראלית נגד אחד מהבכירים ביותר ברשות.

 

אבו עלא היה בדרכו לירדן ביחד עם אשתו, שמתכוונת לעלות לרגל למכה, והופתע לשמוע מן החיילים שאינו יכול לעבור ברכבו וכי באפשרותו לצאת ככל הנוסעים באוטובוס. ממתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי ההחלטה על מניעת יציאתו של אבו עלא עם מכוניתו הועברה לרשות: "הוחלט כי רק הנשיא וראש הממשלה הפלסטיני יוכלו לצאת את המעבר יחד עם רכבם, על מנת ליצור אחידות. מנגד, היחס ל-VIP נותר ללא שינוי".

 

גורמים במערכת הביטחון מסרו, עם זאת, כי ההחלטה לא לאפשר לאבו עלא לעבור את הגשר עם מכוניתו נבעה בין היתר בגין התבטאויותיו האחרונות כנגד ישראל. "ההתבטאויות הללו אינן מוצדקות ומגמתיות", אמרו.

 

עוד לפני התגובה הישראלית הלא-רשמית, העריכו ברשות כי ישראל מבקשת להעניש את אבו עלא בעקבות עמדותיו והתבטאויותיו האחרונות נגד ממשלת נתניהו ובעיקר בנוגע לסוגיית ההתנחלויות.

 

יו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני בעבר התבטא לאחרונה מספר פעמים בנוגע לשיחות ואמר כי בידי הפלסטינים אפשרויות רבות בנוסף למשא ומתן - כולל אופציית ההתנגדות, אם האפיק המדיני לא יצלח. ברשות סברו שבישראל החליטו להעניש את אבו עלא על הבעת העמדות הללו ולמנוע ממנו את המעבר החופשי המהיר, כפי שהיה נהוג עמו עד כה.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף יאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו עלא. רק באוטובוס
צילום: ירון ברנר
מומלצים