שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: index open

  בית, תדליק לי את הדוד, אני בדרך הביתה

  מערכת "בית חכם" מאפשרת לשלוט מהסלולרי בכל מוצרי החשמל בבית, החל במיזוג המרכזי וכלה במערכת ההשקייה. בעזרתה תוכלו לחסוך זמן וכסף, אבל לפני שמחליטים ללכת על זה בשיפוץ הבא, חשוב להביא כמה דברים בחשבון

  יותר ויותר אנשים מוכנים להוציא סכומי כסף לא מבוטלים כדי להשיג באמצעות שיפוץ הבית נוחות מרבית וחיסכון בזמן. בנושא זה יש לתת את הדעת לתחום שהתפתח מאוד בשנים האחרונות – מערכת החשמל החכם, המאפשרת לשלוט במערכת החשמל בבית מרחוק לאחר שהוגדרה מראש על ידי הדיירים.

   

   

  מערכת החשמל החכמה מורכבת ממחשב מרכזי וממספר סוגי בקרים, פנלים להפעלה ומרכיבים שונים בהתאם למספר הפונקציות שאתם מעוניינים לבצע ולרמת האינטראקטיביות שתרצו שתהיה במערכת.

   

  המחשב המרכזי הוא לב המערכת, ואליו מוזן כל המידע לבית בו הוא מותקן. תפעול המערכת מתבצע בעזרת בקרים אשר נותנים מתח לצרכן הסופי או לחילופין מנתקים אותו מהמתח באמצעות מפסק זרם פשוט.

   

  מערכת חשמל חכמה מאפשרת למעשה להתאים את הבית לדייריו: כך, למשל, ניתן לקבוע כי כל אורות הבית יכובו בלחיצת כפתור אחת. כמובן שניתן לעשות אותו הדבר לגבי תריסים חשמליים, ולמעשה – לכל אביזר בבית המופעל באמצעות חשמל: מיזוג האוויר, מערכת הסטריאו, הדוד החשמלי, הקולנוע הביתי ומערכת השקייה ביתית. אם רוצים, ניתן אפילו לפתוח את שער הכניסה לחנייה באמצעות הסלולרי.

   

  "בית חכם" יכול גם לחסוך לכם הרבה כסף בחשבון החשמל: אתם יכולים לקבוע כי במקרה שאין אף אחד בחדר במשך יותר משעה, חיישן ישלח הוראה למחשב המרכזי וזה יכבה את המזגן באותו חדר.

   

  את כל המערכות ניתן גם להפעיל באמצעות הטלפון הסלולרי, וכך בשעה שאתם עושים את דרככם הביתה לאחר יום עבודה, תוכלו להפעיל את הדוד החשמלי מרחוק ולהגיע הישר למקלחת חמה.

   

  חשוב לדעת כי שימוש ב"חשמל החכם" מצריך לוחות חשמל גדולים בהרבה מהלוחות הרגילים המותקנים בכל בית, וכי לעיתים קרובות הוא מכתיב שינויים מהותיים בעיצוב הפנים.

   

  תשתית חשמל מורכבת

  סוגייה נוספת שיש לשים עליה את הדעת היא כי תשתית החשמל הנדרשת למערכת החכמה דורשת צינור הזנה נפרד מלוח החשמל בבית. כלומר, בעסקה הזו כלולים גם הרבה מאוד צינורות חשמל שתופסים שטח לא מבוטל.

   

  לצורך תפעול המערכת צריך לבחור ספק מוכר בתחום בעל וותק והוכחות לכך שביצע בעבר התקנות ותפעול מערכת ועבודות מסוג זה.

   

  גם המערכת עצמה חייבת להיות בעלת מוניטין, כדי שאם חלילה משהו משתבש בפעילותה היבואן יהיה מסוגל לתת שירות חלקי חילוף בעתיד.

   

  פרט זה חשוב במיוחד לאור העבודה שמערכות רבות מותאמות לחלפים של היבואן עצמו, מה שעלול להגביל אתכם מאוד בהתאמת חלפים של מערכות אחרות. כמו כן, חשוב גם לקבל מידע בכתב לפיו הספק לא יוכל להתכחש למידע שנתן לכם בעת רכישת המוצר והתקנתו.

   

  אל תהססו לברר אצל המתחרים לגבי המערכת בה אתם חושקים, ולשאול כמה שיותר שאלות קבלן חשמל שמכיר את המערכות השונות.

   

  ישנם בעלי דירות שמכניסים לחוזה בן הספק לבעל הדירה את עלות שעת עבודת הטכנאי ועלות החלפת הרכיבים לאחר תום תקופת האחריות. כמו בכל שירות אחר, רצוי לקבל את ההסכם הזה כתוב ולא להסתפק בהצהרה שניתנה בעל פה.

   

  הכותב הוא יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים בישראל

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  להחליף תחנה באמצעות הסלולרי
  צילום: ליאור קורן, dtown
  מומלצים