שתף קטע נבחר

תדרוך העדה: תובעי אולמרט לא ייחקרו

פרקליטיו של רה"מ לשעבר דרשו לפתוח בחקירה פלילית נגד התובעים במשפטו, לאחר שסיפקו לעדה מסמך עם שאלות ותשובות. המשנה ליועמ"ש הודיעה כי מדובר בטעות, אך אמרה כי ראוי שלא לספק לעדים מסמך עם ריכוז הדברים שאמרו. יועץ התקשורת של אולמרט: הפרקליטות לא מסוגלת לחקור עצמה

לשכת היועץ המשפטי לממשלה הודיעה אחר הצהריים (יום ב') כי לא תיפתח חקירה פלילית נגד הפרקליטים בתיק אולמרט, לאחר שמסרו לעדה הדר זלצמן מסמך שהכיל שאלות ותשובות.

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רחל גוטליב, הודיעה כי קיבלה את הסבר הפרקליטים שלפיו מסרו את המסמך לזלצמן, סוכנת נסיעות ב"ראשונטורס", בטעות ובתום לב. עו"ד גוטליב מציינת כי הפרקליטים התכוונו למסור לזלצמן גרסה קודמת של המסמך, שכלל ציטוטים ופרפראזות מעדותה במשטרה ולא הכיל שאלות או הערות.

 

פרקליטיו של ראש הממשלה לשעבר - עורכי הדין אלי זהר, נבות תל צור ונוית נגב - פנו לפני כמה חודשים ליועץ המשפטי יהודה וינשטיין בבקשה להורות על פתיחת חקירה פלילית נגד הפרקליטים בתיק, ביניהם פרקליט מחוז ירושלים אלי אברבנאל ועורכי הדין אורי קורב ורונן יצחק, בטענה ששיבשו מהלכי משפט, הדיחו עדות והטרידו עד.

 

הסנגורים טענו כי הפרקליטים הכינו את זלצמן לעדות בתיק באמצעות מסירת מסמך בן 32 עמודים. לטענתם, מסירת המסמך - שכלל שאלות שיוצגו לעדה ואת התשובות שעליה למסור לכל שאלה ושאלה - הייתה פסולה.

 

עו"ד גוטליב טענה כי אין סיבה להטיל ספק בהסבר של הפרקליטים לטעות. היא התייחסה לטענות שלפיהן המסמך נועד להשפיע על העדות ולשבש אותה, ואמרה כי לא מצאה בהן הצדקה לפתיחה בחקירה פלילית. המסמך המקורי, לדבריה, אכן משקף את הדברים שאמרה זלצמן במשטרה ובפרקליטות.

 

יועצו של אולמרט: "לא סוף פסוק" 

עם זאת, קובעת עו"ד גוטליב כי על הפרקליטות להיזהר בפגישות הכנה שהיא עורכת עם עדים, כיוון

שעלול להתעורר חשש שמא יגלשו שיחות אלה להשגת ראיות חדשות, שיש להציגן במסגרת החקירה. היא ציינה כי על התובע להישמר מפני הדרכת העד ביחס לתוכן גרסתו ולא לשים דברים בפיו.

 

המשנה ליועץ המשפטי הודיעה כי ראוי שהכלל המנחה יהיה שאין למסור לעד מסמך המכיל את ריכוז הדברים שאמר בחקירותיו, גם אם אינו כולל שאלות והערות של פרקליט וגם אם מתקיימות נסיבות חריגות כמו בתיק זה. לדבריה, היא אף תציע לוינשטיין לבדוק את הנושא ולהוציא הנחייה ברורה בעניין.

 

יועץ התקשורת של אולמרט אמיר דן מסר בתגובה כי "הפרקליטות שוב מוכיחה שהיא לא מסוגלת לחקור את עצמה. חבל שאת מידת הסלחנות ותום הלב שהיא מייחסת לעצמה בקלות שכזאת היא לא מייחסת לאף אחד אחר. מה שאצלם מוגדר כטעות אצל אחרים הופך לכתב אישום. חמור מאוד שמקרה בו תובע מכין מסמך תדרוך לעד בניגוד לפסיקה מפורשת של בית המשפט העליון - לא נחקר כלל. מבחינתו זה לא סוף פסוק ואנו שוקלים את צעדינו".

 

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר: "התייחסותה של ההגנה למסמך האמור, הן בתקשורת והן בתלונתה המופרכת ליועץ המשפטי לממשלה, אינה אלא ספין שכל מטרתו היתה לנפח את העניין הרבה מעבר למידותיו, בנסיון להכפיש את הפרקליטות. כצפוי הבקשה לפתיחה בחקירה נדחתה על הסף. בהחלטה נקבע במפורש כי המסמך אינו מגמתי וכי המובא בו משקף את דברי העד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. דרש חקירה פלילית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים