שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הורי חללי אסון השייטת: מסקנות אישיות או בג"ץ
  במשפחות השכולות לא הופתעו לקבל את דו"ח הוועדה שקבעה כי מרחץ הדמים בדרום לבנון לא היה אקראי, אלא מארב מתוכנן. כעת הם דורשים ממקבלי ההחלטות לקבל על עצמם את האחריות: "הם האמינו למפקדים והלכו כמעט כצאן לטבח"

  לאחר שבצה"ל הודו בימים האחרונים כי אסון השייטת שגבה ב-1997 את חייהם של 12 לוחמים בדרום לבנון לא התרחש בשיאו של מארב אקראי, כי אם בשיאה של פעולה שתוכננה היטב במשך ימים ארוכים של מעקבים והיערכות, מתקשים במשפחות החללים להתמודד עם הזעזוע שגרמה חשיפת ממצאי הוועדה שבדקה את פרטי האסון. כעת, 13 שנים אחרי, הם דורשים שמישהו יישא באחריות למחדל שאפשר זאת.

   

  "אני מרשה לעצמי לקרוא לאלופים כמו אלכס טל וגבי אופיר 'עלובים' במקום אלופים", תקף במילים קשות נחשון טבי, אביו של החייל רז טבי שנפל באירוע, את מפקד חיל הים דאז ואת מי שעמד בראש הוועדה שחקרה את האסון. "הם הרי קבעו שהתקרית הייתה אקראית, וכתבו את זה שחור על גבי לבן".

   

  למרות שכבר זמן רב ניסה טבי לקבל תשובות ברורות על נסיבותיו האמיתיות של האסון, סיפר כי אך לפני חודש - שוחח בטלפון עם אופיר - שהמשיך להתעקש כי מאורעות אותו לילה היו לא אלא מארב אקראי. "אם הם קלטו את תשדירי המזל"ט וידעו על הגעת הכוח, אז יכול להיות שזה אקראי?", שאל.

   

  האב השכול הביע מורת רוח מכך ש"איש לא בא ואומר לו: אתה אלוף בצבא ומינו אותך לחקור. צריך לקבל ממנו תשובות על למה הוא לא עשה את זה ולמה הוא לא מסר מסקנות אמת, אלא שקר. הוא ממשיך להסתיר ולהטעות יחד עם הפרקליטות שמשקרת גם כן. אני דורש ממנו לתת לי תשובות".

   

  בשבוע הקרוב אמור מפקד חיל הים, האלוף אליעזר מרום (צ'ייני) להגיע גם לבית משפחת טבי ולהציג לפני ההורים השכולים את מסקנות הוועדה בראשותו שהביאה לחשיפת הפרטים החדשים. "אם לא יינקטו מסקנות אישיות כלפי המעורבים בפרשה, אנו נעתור לבג"ץ" מאיים טבי. "עד שאופיר וטל לא יודו בטעותם לא נסלח להם. אני מצפה מהם לבוא יחד עם צ'ייני כדי לשמוע ממנו ביחד את מה שיש לו להגיד על המסקנות של הוועדה שלהם. ברור לי שהם לא יבואו - כי הם מפחדים".

   

  נחשון טבי לא נותר לבדו במערכה, ומי שכבר הספיק לעתור לבג"ץ בנושא הוא משה רודובסקי, אביו של גל שנהרג באירוע. הוא הבהיר כי לא יאפשר לאיש לחמוק מלתת את הדין על הפרשה. "אני לא רוצה לחזור ליום שישי ברבע לשש בבוקר, לאותה דפיקה על הדלת שאחריה שמעתי ש'גל נפל בפעילות מבצעית'", הסביר האב.

   

  "מה לעשות, כזה אגואיסט אני - בן אדם שלא רוצה שעוד חיילים יפלו, בטח לא בגלל שטויות", הסביר האב בנימה עוקצנית, על מניעיו להיאבק להוציא את האמת אור. "לא צריכים למות בגלל משהו שהיו צריכים לעשות מהר כדי שאפילו שערה אחת מראשו של מישהו לא תיפול. קל וחומר על משחקי פוליטיקה".

   

  כשהוא מתקשה להתגבר על הכעס הרב, סיפר רודובסקי כי "הציגו לנו את הדו"ח ואת פרטי המזל"ט. המסמך הזה מתאר איך הם נערכו לבדיקות ומסביר את מסלול התשדורת של המזל"ט לתל-אביב. הצילומים שהיו לנו ואלו שהיו לנסראללה חמישה ימים לפני שזה קרה הם בול אותן תמונות".

   

  האב העריך כי "בידי נסראללה יש עוד צילומים רבים אחרים שהוא עדיין לא הציג, כי מאות פעמים ריחפו באוויר שם מזל"טים. כהכנה לפעולה, אני חושב שהיו בערך 300 שידורי מזל"ט. אני בעצמי ראיתי בצילומים שהשטח לא היה סטרילי. אפילו רואים שמסתובבים שם אנשים וגם כלב. שומעים טייסים אומרים בקשר: 'מה הם מטומטמים שם למטה? למה הם לא עושים שום דבר? השטח לא סטרילי'".

   

  "על כל אחד שילך, יבואו 20 טובים יותר"

  בניגוד לבני משפחת טבי, ערך כבר מפקד חיל הים את ביקורו בבית הוריו של רודובסקי. האב ביקש ממרום לקבל לידיו את כל החומרים מחקירת צה"ל מבלי שבג"ץ יתערב בכך. "הוא אמר לי שיש דרך לבקש ואיים שאני פותח כאן במלחמה ארוכה שתימשך שנים", ציטט האב. 

   

  גם רודובסקי מאמין כי המניע שמאחורי ההתנגדות הגורפת בצה"ל לפרסם את כלל חומרי החקירה אינו כשר. "ההנחה שלי היא שהם פוחדים שבגלל הפשלה, מישהו יצטרך ללכת הביתה. הם מגינים על הכיסאות שלהם. זו ברית אחים ששומרים על הגב אחד של השני וזו האתיקה המקצועית שלהם".

   

  אל מול אותו סיוע הדדי, טען האב השכול כי "כאן מדובר בחיילים שהלכו כמעט כצאן לטבח בגלל שהם האמינו למפקדים ששלחו אותם. המשפחה והחברים יודעים את האמת, אבל כאן פשוט ממתינים שמישהו כבר יודה בה. זה לא יחזיר לנו את הילדים, אבל לפחות נדע שמישהו במערכת קיבל על עצמו את האחריות ושעתידו הפוליטי והמקצועי הוכתם בגלל הרשלנות שלו שגרמה למות הילדים שלנו. על כל אחד כזה שילך, יבואו 20 טובים יותר אחריו".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים