שתף קטע נבחר

האמנים שוב מוחים: "לעצור החקיקה הגזענית"

אנשי אקדמיה ורוח חתמו על מכתב מחאה שנשלח לראש הממשלה, לשרים ולחברי כנסת. הם דורשים פעולה נחרצת נגד חוקים גזעניים ונגד רבנים המסיתים לא למכור ולא להשכיר דירות לערבים. פרופ' עליזה שנהר: "אנחנו מגיעים לרמות גזענות שלא שיערנו שנגיע אליהן, השתיקה מבהילה". גם חנה מרון, יהושע סובול, דני קרוון ויאיר גרבוז חתמו

"ללא ביצור יסודותיה של הדמוקרטיה, ייאבדו החיים במדינתנו את טעמם". במשפט זה חותמים שורה של אנשי ציבור, אקדמיה ורוח בולטים מכתב מחאה חדש וחריף שנשלח לראש הממשלה, לשרים ול-72 חברי כנסת, שלטענת כותבי המכתב פועלים למען מציאות וחוקים גזעניים הסותרים את הכרזת העצמאות של מדינת ישראל. כמה מהחותמים שיקיימו בשעה 16:00 אחר הצהריים (יום א') הפגנה בשדרות רוטשילד, במקום בו הוכרזה מגילת העצמאות, גם הובילו את המחאה נגד היכל התרבות באריאל.

 

 

במכתב יוצאים החותמים, ביניהם שישה חתני פרס ישראל, נגד "מעשי הסתה גזענית מפורשת של אנשי ציבור, כרב הראשי של צפת שמואל אליהו, האוסר על מכירת והשכרת דירות ללא יהודים, וכרבה של תנועת ש"ס, עובדיה יוסף, שקבע אף הוא שאין למכור דירות ללא יהודים".

 

הם קוראים למנהיגי המדינה לנקוט טיפול שלטוני נמרץ ונחרץ, כיוון שלדבריהם עקב הסתה זו "מעשי האלימות כבר פרצו ולא רק שהתחייבויות הכרזת העצמאות נרמסות, אלא שגם הלקח מרצח רבין לא נלמד". על פי המכתב, המחויבות להכרזת העצמאות מחייבת גם את עצירת חקיקתו של חוק ועדות הקבלה ליישובים הקהילתיים, אותו הם מכנים "חוק ועדות האפליה".

 

על העצומה חתומים בין היתר אנשי התרבות יורם קניוק, יהושע קנז, חנה מרון, יהושע סובול, דני קרוון, דוד טרטקובר, אלכס ליבק, יאיר גרבוז ומיכה אולמן, הפוליטיקאים לשעבר שולמית אלוני ורן כהן, נשיאת המכללה האקדמית עמק יזרעאל, פרופ' עליזה שנהר, המשפטן פרופ' אריאל פרוקצ'ה ומזכ"ל תנועת הנוער העובד והלומד, פסח האוספטר. יוזמי המכתב הם ספי רכלבסקי ופרופסור ירון אזרחי, שפתחו בעבר בעצומה דומה נגד חוק האזרחות.

 

הסופר יורם קניוק אמר בשיחה עם ynet כי "לא רק שאנו הולכים לקראת פאשיזם ולקראת מעין מדינה איראנית, אנחנו כבר חצי שם". קניוק לא מצפה שהשינוי יגיע מהמכתב, אך הוא אומר: "רגע לפני שיהיה מאוחר מדי, צריך לעשות כל דבר שיציל את מדינת ישראל. אנחנו בצרה גדולה".

 

"הצעקה צריכה לבוא לא רק מהאינטלקטואלים"

גם פרופ' שנהר נשמעת פסימית: "תאר לעצמך שבאוניברסיטה במדינה מסוימת, למשל גרמניה, מודיע הכומר שהוא אוסר על התושבים להשכיר דירות ליהודים. כאן יש רב ראשי שמקבל שכר מהמסים שלי ושלך ומודיע לאנשים לא להשכיר בשום פנים דירות לערבים. אנחנו מגיעים לרמות אפליה וגזענות שלא שיערנו שנגיע אליהן, אני מרגישה בושה גדולה". לדבריה, "הצעקה צריכה לבוא לא רק מקבוצה קטנה של אנשי אקדמיה ואינטלקטואלים, אלא מכלל שכבות הציבור. השתיקה מאוד מבהילה אותי".

 

הסופר ספי רכלבסקי, מיוזמי המכתב, אמר ל-ynet: "שלטון שפועל באופן בוטה ומפורש נגד עקרונות היסוד של המדינה הופך עצמו לשלטון לא לגיטימי". רכלבסקי טען כי אין מדובר במכתב של אליטות בלבד, אלא בכזה ששותפים לו גם צעירים וחניכי תנועות נוער, אך הוסיף: "האלימות כלפי האליטות היא מהדברים הגרועים שקיימים בארץ".

 

האמן יאיר גרבוז, שנשא בעצרת לזכרו 15 שנה לרצח רבין נאום תוכחה, בו טען שדורו נכשל באחריות על המדינה וקרא לצעירים לעשות מעשה, קישר בין מכתב המחאה הנוכחי לבין מכתבי החרם על התיאטרון באריאל: "כמו שאומרים על אדם פרטי שהוא חסר גבולות וזה נוגע לכל צד באופי שלו, כך גם אנחנו מדינה חסרת גבולות. חושבים שאפשר להחזיק בהתנחלות בלתי חוקית, שזה למעשה כולן, ולהמשיך לקיים מערכת חינוך בריאה. זה בלתי אפשרי".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קניוק. "אנחנו בצרה גדולה"
צילום: נעמה פיריץ
היוזם, רכלבסקי. לא מכתב של אליטות
צילום: גיל יוחנן
היכל התרבות באריאל. עצומת שמאל נוספת
מומלצים