שתף קטע נבחר

המדינה: מלגה לחרדים - רק עם הפרדה בין מינים

הכוונה הממשלתית לעודד חרדים לרכוש השכלה גבוהה קורמת עור וגידים באופן מתמיה. לפי מודעה של משרד החינוך, רק סטודנטים חרדים שלומדים במוסדות אקדמיים שמפרידים בין נשים וגברים יקבלו מלגות להן הוקצו 5 מיליון שקלים. "מי הסמיך את המשרד לתפקד כמשמרת צניעות?" זועמים המבקרים

אפליה נוסח משרד החינוך: רק חרדים שילמדו במכללות בהן יש הפרדה בין גברים ונשים זכאים למלגה מהמדינה, סטודנטים חרדים הלומדים באוניברסיטאות נאלצים לוותר עליה.

 

התנאי השערורייתי הזה נכלל באותיות הקטנות של מודעה שפרסם משרד החינוך בשבוע שעבר בכלי תקשורת חרדיים, ובה נרשמו הקריטריונים לקבלת המלגה. במשרד החינוך אישרו כי המודעה אכן פורסמה מטעמם. בעמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון יצאו נגד האפליה ואמרו: "לא ברור מי הסמיך את המשרד לתפקד כמשמרת צניעות".

 

 

משרד החינוך מחלק מלגות לסטודנטים חרדים, בתנאי שילמדו במוסדות אקדמיים שבהם קיימת הפרדה בין המינים. כותרת המודעה היא "מיזם לקידום ועידוד השכלה גבוהה במגזר החרדי באמצעות הענקת מלגות במסלולים מותאמים", ולפיה אחד התנאים לקבלת המלגה הוא "התלמידה/ה לומד/ת במוסד המנהל מערכת לימודים נפרדת לנשים וגברים על פי החלופות הבאות - 'באותו מבנה על פני ימי לימוד נפרדים' או 'במבנים נפרדים או בכיתות נפרדות'"

 

היעד ראוי, הביצוע לקוי

משמעות אותו תנאי היא כי רק הסטודנטים שיקבלו סיוע יהיו רק אלו שילמדו בקמפוסים החרדיים שבהם יש הפרדה, ובהם קריית אונו והמכללה החרדית בירושלים. לעומתם, סטודנטים חרדים שיבחרו ללמוד באחת האוניברסיטאות בישראל או במכללות אחרות יופלו לרעה ולא ייהנו מהמלגה.

 

במודעה של משרד החינוך נאמר בנוסף כי הוא מבקש לעודד את הציבור החרדי לרכוש השכלה אקדמית, במטרה להקל על השתלבותו בשוק התעסוקה. כן מפורטים תנאים נוספים לקבלת המלגה: לימודים לתואר ראשון במוסד המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה ושכר לימוד אקדמי העולה על 8,000 שקלים (אך לא עולה על 30 אלף שקל). עוד נקבע כי סכום המלגה לא יעלה על 33% מגובה שכר הלימוד השנתי.

 

ל-ynet נודע כי מדובר במלגה ממשלתית בסך חמישה מיליון שקלים, הניתנת זו השנה השנייה ופונה לסטודנטים חרדים, מתוך ידיעה ברורה שממילא רובם ככולם לומדים במוסדות אקדמיים בהם יש הפרדה בין גברים ונשים. על ידי פרסום המודעה ביקשו בממשלה לעודד את אותם סטודנטים לפנות להשכלה הגבוהה ולהבהיר להם כי לצורך קבלת מלגה אינם חייבים ללמוד במקומות בהם אין הפרדה בין גברים ונשים. הניסוח, עם זאת, נותן קדימות לאותם מוסדות מפרידים, ומפלה בינם לבין מכללות ואוניברסיטאות אחרות.

 

"אין דרך הזויה יותר ליישום המטרה החשובה"

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, תקף בחריפות את משרד החינוך וטען כי "לא ברור מי הסמיך אותו לתפקד כמשמרת צניעות או להחרים את רוב

מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל". לדברי הרב רגב, "קשה לחשוב על דרך גרועה והזויה יותר ליישום המטרה הלאומית החשובה של לימודים אקדמיים לחרדים בישראל, כאשר בחו"ל לומדים חרדים באוניברסיטאות מעורבות, ובוגריהם הם רופאים, עורכי דין ומדענים".

 

רגב מציין כי הודעת משרד החינוך כי הוא מוכן לממן השתתפות בשכר הלימוד בגובה של עד 30 אלף שקל עלולה בנוסף לעודד את העלאתו במכללות החרדיות, שכן לא נאמר בהודעה שקבלת המלגה תלויה בגובה הכנסה. התוצאה, לדבריו, היא שגם חרדים עשירים יקבלו את המלגה. "הענקת מימון רק למכללות חרדיות ורק למי שילמד בנפרד איננה סיוע להשכלת חרדים, אלא חבלה קשה שתהפוך את המלגות המוצדקות לבלתי חוקיות", הזהיר רגב וקרא לשר החינוך גדעון סער לתקן את תנאי המלגות לאלתר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר סער. מסכים לאפליה?
צילום: עידו ארז
מנכ"ל חדו"ש, אורי רגב. "חבלה קשה"
צילום: לימור אדרי
מומלצים