שתף קטע נבחר

ליברמן נגד חרם האמנים: אין מקום לחופש הסתה

שר החוץ תקף את אנשי התיאטרון שהציפו מחדש את היוזמה שלא להופיע באריאל: "טוענים למדינת אפרטהייד, ורוצים תקציבים. אני נגד מוסר כפול". בפגישה עם מקבילו הגרמני, הוא דיבר גם על הנסיגה מרג'ר: "חיזבאללה טירפד הסדר משולש"

שר החוץ, אביגדור ליברמן, תקף בצהריים (יום א') את היוזמה המחודשת של אנשי התיאטרון שלא להופיע במרכז התרבות באריאל, ואמר כי הוא "מסכים שיש מקום לחופש ביטוי, אבל אין מקום לחופש הסתה".

 

בפגישה עם שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה, אמר ליברמן כי "תושבי אריאל משרתים בצבא, עושים מילואים, ומשלמים

מס הכנסה, והתיאטראות נהנים מתקציבים ציבוריים". הוא הדגיש כי "לא יכול להיות חרם פוליטי על תושבי ישראל".

 

ליברמן ציין כי המפה הפוליטית בתוך אריאל היא רב-גונית: "אני מזכיר לכם שבבחירות האחרונות תושבי אריאל לא הצביעו רק לישראל ביתנו, אלא גם מרצ קיבלו בה קולות. לכן ההכללה והניסיון להכתים ולהכפיש עיר בישראל אינה מקובלת עליי".

 

ליברמן תקף את האמנים ואמר כי "מדובר באנשים שקוראים למדינה 'מדינת אפרטהייד', ומצד שני מבקשים תקציבים לפעילויות תרבות שלהם. אני מאוד מתנגד למוסר כפול וסנטרים כפולים בתוך המדינה".


ליברמן עם וסטרוולה. "הפלסטינים בזבזו 9 חודשים" (צילום: נעם מושקוביץ)

 

ליברמן התייחס גם להצהרה הישראלית הצפויה על נסיגה מחלקו הצפוני של הכפר רג'ר, ואמר כי ההחלטה התקבלה באופן חד-צדדי בשל טרפוד היוזמה מצד חיזבאללה. שר החוץ אמר כי "היה ניתן להגיע להסדר משולש בין ישראל, לבנון והאו"ם כבר מזמן. אמרתי לראש הממשלה שהגיע הזמן להסדר עם האו"ם במקום לחכות ללבנונים".

 

ליברמן אמר כי אנשי משרד החוץ הם שהיו אחראים לעבודה המקדימה בנוגע למדיניות החדשה ברג'ר, וכי הוא מקווה

שכבר בזמן הקרוב היא תצא אל הפועל.

 

השר הגרמני: הייתם צריכים להמשיך ההקפאה

רה"מ נתניהו צפוי להציג מחר למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, את התוכנית שגיבשה ישראל לנסיגה מחלקו הצפוני של הכפר, בו החזיקה מאז מלחמת לבנון השנייה. בשנים האחרונות דנה הצמרת המדינית ממושכות בעתיד הכפר, ובמהלך הדיונים המליצה מערכת הביטחון לבחון את העברת חלקו הצפוני לאו"ם. בעבר מחו תושבי הכפר על הכוונה לחלקו.

 

השר הגרמני התייחס בפגישה למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, והדגיש כי עמדת ממשלה גרמניה היא שישראל הייתה

צריכה להמשיך את הקפאת הבניה בהתחלויות. "חברינו בישראל מכירים את עמדתנו כלפי ההתנחלויות, וזוהי גם עמדת האיחוד האירופי. לדעתנו זו תהיה החלטה נבונה להקפיא את ההתנחלויות", אמר ווסטרוולה.

 

ליברמן הדגיש מצדו כי ההתנחלויות אינן מכשול לשלום: "אין לנו כוונה לשנות את המאזן הדמוגרפי ביהודה ושומרון, אבל עלינו לספק לתושבים שם חיים נאותים. לגבי ההקפאה - החלטנו להקפיא לעשרה חודשים. תשעה חודשים מתוכם הפלסטינים בזבזו, ורק בחודש האחרון באו. אני חושב שאנחנו מוכנים לשיחות ישירות בלי תנאים וניסיונות ליצור מכשולים".

 

בנושא המצב ברצועת עזה, אמר שר החוץ של גרמניה כי ארצו תישא בעלויות הקמת מתקן לטיהור מים שם. "הייתה לנו היום פריצת דרך ואנו תמימי דעים בהחלטה לבנות את המתקן הזה שם", אמר וסטרוולה.

 

הוא הבהיר כי ההירתמות של ברלין לסייע בהוצאתו לפועל של הפרויקט "לא נובעת ממניעים פוליטיים אלא רק מסיבות טכניות וסביבתיות. אני מקווה שכבר בחודש הקרוב ייפתרו הבעיות שבדרך כדי לקדם את התוכנית בתוך זמן קצר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן, היום. ין מה לחכות ללבנונים
צילום: נועם מושקוביץ
הכפר רג'ר. "הסדר משולש היה אפשרי"
צילום: AP
מומלצים