שתף קטע נבחר

היועמ"ש: הקריאה להסתיר ילדי זרים אינה המרדה

בשיאו של המאבק נגד גירוש ילדי העובדים הזרים, קראו בתנועה הקיבוצים לפזר את הילדים בין הקיבוצים ולהסתירם. שר הפנים דרש לחקור חשד להמרדה, ונענה: אמירה חמורה, אין מקום לחקירה

שר הפנים דרש לחקור חשד להמרדה, היועץ המשפטי לא מוצא סיבה. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, העביר הבוקר (יום ב') מכתב לשר אלי ישי, שבו ציין כי לפי שעה, הוא לא מוצא לנכון לפתוח בחקירה פלילית בחשד להמרדה, נגד הפעילים החברתיים שקראו להסתיר את ילדי העובדים הזרים המועמדים לגירוש.

 

בספטמבר האחרון הציע בכיר התנועה הקיבוצית, יואל מרשק, להסתיר את ילדי העובדים הזרים. "אנחנו נפעל כפי שפעלו אנשי הפלמ"ח. בלילה אחד הם הורידו את המעפילים מהספינות ופיזרו אותם בין 280 קיבוצים. למחרת המשטרה הבריטית חיפשה אותם והעלתה חרס", אמר אז.


ילדי העובדים הזרים בתיכון רוגוזין (צילום: עופר עמרם) 

 

בעקבות ההתבטאויות האלה, פנה ישי במכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה ודרש לפתוח בחקירה בחשד להמרדה. "לא ניתן להחריש כנגד דברי הסתה והמרדה אלו ואף לא כנגד אומרם. מן הראוי שייחקרו עד תום". הוא הביע מחאה על קריאתו של מרשק, ש"רומסת ברגל גסה" את שלטון החוק והחלטת הממשלה.

 

היועץ המשפטי לממשלה השיב לישי, כי "האמירות אליהן התייחסת,

המעודדות הסתרת עובדים זרים ו/או ילדיהם, השוהים בארץ שלא כדין, הינן חמורות ואין להן מקום, שעה שנתקבלה החלטת ממשלה בעניין". יחד עם זה, ציין וינשטיין כי "מדיניות התביעה בכל הנוגע לעבירות הנושקות לחופש הביטוי הינה, ככלל, מדיניות מרוסנת ומצומצמת".

 

וינשטיין הדגיש, כי "אם הקריאות יהפכו למעשים, הדרך הראויה להתמודדות עם המצב תהא דרך של התמודדות פרטנית עם מקרים בהם יינתן מחסה לעובדים זרים, השוהים בארץ שלא כדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וינשטיין. לא יחקור את הקריאות
צילום: גיל יוחנן
ישי. שלח מכתב חריף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים