שתף קטע נבחר

79%: לא לתקצב את כלל האברכים

מסקר ynet-יסודות, שנערך על רקע משבר "חוק האברכים", עולה כי רוב הציבור מתנגד למצב הקיים וקורא להפסיק לאלתר את תיקצוב אברכי הכוללים או לתמוך רק ב-10% המצטיינים. ובאלה עוד לימודים על-תיכוניים על המדינה לתמוך?

מחצית מהציבור היהודי במדינת ישראל סבור כי יש להפסיק לתקצב את לימודיהם של אברכי הכולל החרדים – כך עולה מסקר ynet ועמותת יסודות שנערך על רקע משבר "חוק האברכים". עוד בנתונים: על הממשלה לתמוך בכל סטודנט ולחייב את כל הנשים – דתיות כחילוניות – בשירות צבאי או לאומי.

 

סקר ynet-יסודות נערך על ידי מכון המחקר פאנלס בקרב המחקר 504 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישובי היהודיים במדינת ישראל. טעות הדגימה המרבית: 4.4% ±. 

 

השאלה הראשונה הייתה: "האם לדעתך המדינה צריכה להכיר בייחודו של המגזר החרדי ולממן את לימודיו בכולל"? 50% השיבו כי עליה לחדול מכך לאלתר, 29% כי על הממשלה לתמוך רק ב-10% האיכותיים מבין לומדי התורה, 15% קוראים לתקצב את לימודי היהדות והרוח בכל המגזרים ללומדים בני 35 ומטה ורק 6% תומכים בהמשך המצב הקיים.

 

פילוח להגדרות דתיות מלמד כי גם החרדים עצמם אינם מרוצים ממדיניות הממשלה בתחום זה והם מעדיפים כי כל הלומד יהדות ותחומי רוח אחרים ייהנה עד גיל 35 מתקציבי המדינה. התשובה הנפוצה ביותר בקרב החילונים והמסורתיים היא שיש להפסיק לאלתר את תקצוב הלימודים לאברכי הכולל, ואצל הדתיים – לנהוג כן רק במעולים שבהם.

  

בחלק השני נשאלו המשתתפים במי לדעתם צריכה המדינה לתמוך בלימודים על-תיכוניים. 52% סבורים שיש לעזור לכולם משום ש"קשה להיות סטודנט בישראל", 30% קוראים להעניק סיוע כלכלי רק לאלה התורמים לחברה, 17% אמרו כי אין לתמוך באף אחד מהלומדים מאחר שמי שזקוק חכך יזכה למלגה ורק 1% מהנשאלים השיבו כי לדעתם יש לתקצב לומדי תורה ויהדות בלבד. התשובה הנפוצה ביותר בכל אחד מהמגזרים הדתיים הייתה כי יש לתמוך בכל הלומדים. 

 

בעקבות ההצעה לתקן את חוק השרות הצבאי לנשים בדק הסקר את דעת הקהל בנוגע לפטור הגורף שמעניק צה"ל לבנות הדתיות. 87% קראו לחייב את אותן ואת החרדיות בשירות לאומי, ובתוכם 66% המציעים לאפשר גם למתגייסות לבחור בין שירות בצבא לשירות במסגרת אזרחי, 7% מצדדים בהמשך המצב הקיים ול-6% הנותרים אין דעה בעניין. בניתוח התוצאות נמצא כי החרדים בעד הפטור הגורף ואילו במגזרים האחרים – חילוני, מסורתי ודתי – סבורים כי יש לחייב בשירות לאומי את אלה שאינן מתגייסות. 

 

המנהלת החינוכית של "יסודות", שושי בקר, אומרת בתגובה כי "הסקר מראה כי עיקרון השוויון חשוב מאוד לרוב המוחלט של הציבור בישראל. הנשאלים החרדים, בדומה לנציגיהם בכנסת, מציעים אף הם שוויון, אך בכיוון של תמיכה כוללת בתלמידי השכלה גבוהה.

  

"ההצדקה לשוויון אינה רק ערכית. אלא גם פרקטית: חוסר שוויון יוצר איבה, קנאה ועוינות. לדעתי עולה מכאן קריאה למנהיגי הציבור החרדי שיטיבו לעשות אם הם עצמם יפעלו לחלוקת העוגה והנטל בצורה שוויונית יותר. אם לא יעשו כן, הם עלולים יום אחד לאבד את כל הקופה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: ישראל ברדוגו
"עקרון השיוויון". בקר
באדיבות "יסודות"
מומלצים