שתף קטע נבחר

יעלון לרוסיה: הגידו לפלסטינים שישראל יהודית

בכנס לציון 20 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין ישראל לרוסיה, שם המשנה לרה"מ דגש על הקשר בין מוסקבה ודמשק. עמוס גלעד: "ההחלטה הרוסית להשהות את העסקה עם איראן דרמטית"

20 שנה חלפו מאז שמיכאל גורבצ'וב חידש את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל. בכנס לציון אותו מאורע, הזכיר המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון כי הסובייטים, שמאז הפכו לרוסים, תמכו ב-1947 בתוכנית החלוקה, כאשר היה ברור שישראל תהיה מדינה יהודית. "רוסיה יכולה להוציא הודעה לפלסטינים שזה נכון גם כעת. רק בהבנה כזו נוכל לצעוד לשלום בו ישראל חפצה", אמר השר לנושאים אסטרטגיים שקישר בין כ"ט בנובמבר לדרישה להכיר בישראל כמדינה יהודית.

 

השר יעלון התייחס לבעיית הטרור העולמית והביא לדוגמה את אחד מפעילי המרמרה, שלדבריו היה בקשר עם ארגון טרור שפועל נגד רוסיה: "הארגונים האיסלאמיים הקיצוניים רוצים להביא שהאיסלאם ישלוט בעולם". לדברי יעלון, איראן מובילה קמפיין טרור במזרח התיכון: "עלינו לשתף פעולה על מנת לעצור את התגרענות איראן. אנחנו מודים לרוסים על שביטלו עסקת טילים עם איראן, אך זה עלול שלא להספיק. יש לנקוט בצעדים נוספים".

 

יעלון התייחס גם לבעיה הסורית בהיבט הרוסי, והזהיר מעסקת הטילים האחרונה בין המדינות: "סוריה קונה נשק מאיראן והיא פועלת להשיג נשק שיפר את האיזון באזור. לצערנו היא קונה נשק גם מרוסיה ולאחרונה קנתה טילים מרוסיה שמאיימים על ישראל".

 

בנוגע לסוגיה האיראנית, אמר עמוס גלעד, לשעבר ראש אמ"ן, כי ברור מזה 15 שנה שטהרן פועלת להשגת נשק גרעיני. "ההחלטה של הרוסים להשעות את העסקה עם איראן דרמטית והם הגיעו אליה מתוך הבנה של הסכנה למזרח התיכון כולו ללא קשר לתמיכה בישראל", אמר גלעד.

 

לדברי גלעד, "סוריה אומרת שהיא רוצה שלום, אך היא נוהגת באלימות". בנוגע לקשרי מוסקבה עם דמשק, הרחיב: "אני לא אומר שרוסיה תומכת בטרור, רוסיה היא נגד טרור, אבל אנחנו חיים ב'שכונה' קשה וביקשנו ממוסקבה שלא תספק את הטילים האלה לסוריה, אך הבקשה נדחתה. אנחנו מצפים מרוסיה שתמנע מלספק נשק לסוריה, נשק שעשוי בסופו של דבר לעשות דרכו לחיזבאללה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעלון. נזכר בכ"ט בנובמבר
צילום: אוהד צויגנברג
גלעד. "חיים בשכונה קשה"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים