שתף קטע נבחר

מחכים להחלטת הקלון: "הנגבי - גשר לממשלה"

הבוקר הגורלי של שר המשפטים לשעבר עשוי לקבוע גם את הרכב הקואליציה. בליכוד מעריכים כי ניקויו יקרב את קדימה לממשלה. הנגבי עצמו אומר שלא יתמודד על ראשות קדימה "אם לא אחשוב שאני יכול להיות ראש ממשלה". מנגד - אם ייאלץ להתפטר מהכנסת לא יפנה לעסקים. שידור חי ב-ynet

שלושה שופטי שלום יחרצו היום את גורלו של אדם אחד, אבל אולי גם ישפיעו על עתיד ההנהגה בישראל. מקורבים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, אומרים כי ההכרעה בעניינו של ח"כ צחי הנגבי, שהבוקר (יום ג') ייגזר דינו ויוחלט אם להטיל עליו קלון בגין עדות שקר, עשויה לשנות את המשחק הפוליטי כולו, להכריע כיצד יראו השנים הקרובות, וכמובן - כיצד תראה הקואליציה.

 

גורמים בליכוד, המאמינים כי נתניהו בשל לטלטלות מדיניות ופוליטיות, מעריכים כי ניקויו של הנגבי בבית המשפט יקדם את האפשרות שקדימה תצטרף לממשלה.

 "הנגבי יהיה מעוניין לשקם את מעמדו, ולכן ירצה לכהן כשר כדי לבנות את עתידו הפוליטי", מעריך גורם בליכוד המקורב לראש הממשלה, שביקש בעצמו מהשופטים לא להטיל קלון על הנגבי. "יהיה לו אינטרס אישי שקדימה תהיה חלק מהקואליציה".

 

אנשיו של הנגבי מקווים כי בית המשפט "יתחשב בטובת המדינה" ולא יטיל עליו קלון, אבל גם להם ברור כי שר המשפטים לשעבר יודע שהבוקר הזה יהיה אחד הגורליים בחייו. "רואים שהוא לחוץ, המכתבים שנשלחו לבית המשפט והדאגה שלו לעתידו הציבורי מוכיחים שהוא ממש לא רגוע", אמרו מקורביו - שכבר רואים באופק את כסא ראש הממשלה.

 

תהיה אשר תהיה החלטת בית המשפט, הנגבי לא מאיים לעת עתה על מעמדה של יו"ר קדימה, ציפי לבני. הוא לא מתכוון להתמודד מולה, לפחות לא בקדנציה הנוכחית. "צחי הוא חבר", מאשרים אנשיה של לבני. "הוא אחד האנשים הקרובים אליה".

 

"הנגבי סובל כבר 7 שנים משטויות שעשה"

למרות שהפוטש בקדימה לא קרוב, עיניים רבות במערכת הפוליטית יעקבו אחר דברי השופטים. רבים ממתינים לשמוע מה יהיה גורלו של אחד הפוליטיקאים המוכשרים והאהודים בכנסת, שהפך בשנים האחרונות למודל של קור רוח ומתינות. יש המאמינים, ולא רק בקדימה, כי אם לא יוטל קלון על הנגבי, הוא יהפוך לאחד השחקנים המשמעותיים ביותר במגרש הפוליטי.

 

בכל מקרה, אומרים מקורבים ללבני, "נתניהו צריך להראות שהוא מתכוון ללכת למהלכים דרמטיים, ואם הוא יעשה מהלך כזה - קדימה תהיה שם לעזור לו. לא צריך בשביל את זה את הנגבי, למרות שהוא יכול להיות גשר משמעותי מאוד כדי להוביל לחיבורה של קדימה לממשלה. אבל, התנאי הוא שיהיה שינוי במדיניות של נתניהו".


הנגבי חוזר לבית המשפט. בוקר גורלי (צילום: אוהד צויגנברג)

 

גם מקורביו של הנגבי מאמינים כי יהיה מצבו המשפטי אשר יהיה, הוא לא ינהל מדיניות עצמאית, ולא יקרא לצירופה של קדימה לממשלה בכל מחיר ובכל מקרה. "אני לא שמעתי מצחי שהוא רוצה להכניס את קדימה לממשלה, וזה לא נכון לומר שהוא ידחוף את קדימה לממשלה", אומר הרצל טובלי, ראש מרחב שפלה בקדימה, ואחד מפעילי השטח הקרובים להנגבי עוד מימיו בליכוד. "בעבר הרחוק הוא עשה מהלכים, ותראה כמה הוא סובל על שטויות שעשה. כבר שבע שנים. הוא לא יעשה שום דבר שיפגע בקדימה".

 

גם הנגבי עצמו מודע למצבו. בשיחות סגורות שניהל בתקופה האחרונה, הבהיר כי אין בכוונתו לפעול נגד לבני, או להתמודד בשלב זה על ראשות קדימה.

 "אני לא אתמודד לעולם על ראשות קדימה אם לא אחשוב שאני יכול להיות ראש ממשלה", אמר בשיחות סגורות, "וכרגע אני לא חושב שאני יכול להיות ראש ממשלה. היחידה שיכולה לנצח את ביבי זו לבני בשלב הזה, והיא הכי חזקה בקדימה". הנגבי הבהיר שגם אם ייאלץ להתפטר מהכנסת, ספק אם יפנה לעסקים. "אני לא יודע לעשות כסף", אמר לבני שיחו.

 

מקורבים ללבני ציינו כי "עם צחי או בלי צחי, אם ביבי יבוא עם הצעה של ממשלה פריטטית, וחלוקת תפקידים ושיתוף פעולה והתקדמות בנושא המדיני, יהיה קשה לקדימה לומר לא לכניסה לממשלה. אך בלי תנאים מתאימים, צחי לא ינסה לכפות מהלך של כניסה לממשלה". בכירים בקדימה הדגישו כי "לא משנה מה יקרה בבוקר, צחי יישאר רלוונטי בתוך המפלגה. גם אם יתפטר מהכנסת בגלל הקלון, הוא יישאר במפלגה, ויישאר שחקן חשוב".  

 

"לא נוכל לומר בבוקר שיש לנו פר הרבעה פוליטי זך וטהור"

בקדימה רוצים אמנם בניקויו המוחלט של הנגבי, אך מודעים לכך שהעיסוק בענייניו של הפוליטיקאי הוותיק יכול להימשך עוד חודשים ארוכים. הפרקליטות כבר הודיעה כי תערער על ההחלטות שהתקבלו בתיק הגנבי, וגם החלטה לא להטיל קלון ככל

 הנראה לא תסתום את הגולל על מהלכים משפטיים עתידיים. "צריך לקחת בחשבון שהפן המשפטי יימשך עוד חודשים ארוכים", אומרים במפלגה. "זה לא שבבוקר צחי יוכל להסתובב חופשי ומאושר, ואנחנו נוכל לומר שיש לנו פר הרבעה פוליטי זך וטהור. זה לא המצב, והדרך לשיקום מעמדו עוד ארוכה".

 

הנגבי עצמו שומר בחודשים האחרונים על שקט, מרחיק עצמו מאור הזרקורים. את המאבק המשפטי שלו ניהל כמעט בדממה, לא תקף את בית המשפט, לא מתח עליו ביקורת, וקיבל את ההכרעות בענייניו בראש מורכן. ואולם, הרשעתו בסעיף אחד מכתב האישום והאפשרות כי יוטל עליו קלון מטרידה אותו מאוד.

 

אנשיו של הנגבי מאמינים כי הוא נועד לגדולות, ורואים את לשכת ראש הממשלה לנגד עיניהם. "הרבה אנשים בכירים בפוליטיקה הארצית מצפים לזיכויו של הנגבי כדי שיוכל להתגייס בגדול כדי לסייע למדינת ישראל", אומר טובלי, שילווה את הנגבי בבית המשפט. "צחי הוא נכס למדינת ישראל. מי שמבין מה הסגולות שלו והיכולות שלו, יודע כמה חשוב שהוא יהיה בפוליטיקה".

 

"אם בית המשפט רואה את טובת המדינה לנגד עיניו, אז השופטים יתחשבו בזה", מקווה טובלי. "צחי הוא אחד הפוליטיקאים האיכותיים בכנסת, והוא עושה פעולות אדירות. אנשים זוכרים לו את זה. הוא לא מתנשא, הוא מדבר בגובה העיניים, לא משתמש וזורק כמו אחרים. הוא נכס למדינה. וכשאני אומר נכס, אני מתכוון לכך שהוא יכול להיות אחד מראשי הממשלה המוערכים במדינת ישראל. ירצה או לא, הוא יגיע למקום הזה. למה? כי העם דוחף, והמציאות דוחפת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנגבי. "רואים שהוא לחוץ"
צילום: אוהד צויגנברג
לבני. הנגבי לא מאיים עליה. בינתיים
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. הנגבי יהיה שר בממשלתו?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים