שתף קטע נבחר

ג'ון קרי: לבנון לא יכולה לעצור חקירת רצח חרירי

הניסיונות לשמור על היציבות הפוליטית בביירות ביום שאחרי פרסום כתבי האישום בפרשת רצח ר"מ לבנון לשעבר - נמשכים. הסנאטור ג'ון קרי בא לפגישות והבהיר: "לבנון אינה יכולה לשנות את נתיב החקירה. המסקנות נגד אנשים ולא נגד קבוצות"

הסנאטור הדמוקרטי ג'ון קרי בא בצהריים (יום ב') לביירות ואמר כי לבנון "אינה יכולה לשנות את נתיב החקירה" לבדיקת רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, חרף חששה מהתלקחות עדתית על-רקע כתבי האישום בפרשה. ביקורו של קרי בלבנון בא כמה ימים אחרי ביקורו של שר החוץ הצרפתי, ברנאר קושנר, בניסיון לשמור על היציבות הפוליטית בלבנון. 

 

הבוקר דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי בית הדין הבינלאומי החוקר את הפרשה צפוי לקבוע שקצין המבצעים של חיזבאללה, עימאד מורנייה, היה מעורב בחיסולו של חרירי ב-2005. על-פי הדיווח, מורנייה וגיסו מוסטפה בדר אלדין, יסומנו כחשודים העיקרייים בפרשה וכי נגד שניים עד שישה מעורבים ברצח יוגשו כתבי אישום עד סוף השנה.


ג'ון קרי וראש ממשלת לבנון חרירי, היום בביירות (צילום: AFP)

 

חיזבאללה מנסה מזה כמה חודשים לטרפד את חקירת רצח אל-חרירי, ודורש מממשלת לבנון להשעות את שיתוף הפעולה עם החוקרים. לטענת חיזבאללה, בית הדין הבינלאומי משמש ככלי בידי ארה"ב וישראל. עם זאת, הגוש הסוני בלבנון בראשות ראש הממשלה, סעד אל-חרירי, תומך בעבודת הוועדה - דבר המעוגן גם בקווי היסוד של הממשלה בה חבר חיזבאללה.

 

על-אף התחממות היחסים בין חרירי לסוריה - מי שנחשבה בתחילה כאחראית לרצח - עמדתו של ראש ממשלת לבנון בעניין עבודת הטריבונל לא השתנתה גם אחרי ועידת הפסגה שהתקיימה בביירות בהשתתפות "בעלי הבית" בלבנון - נשיא סוריה בשאר אסד ועבדאללה מלך סעודיה.

 

"לראש הממשלה חרירי אין את הכוח לשנות את החלטות הטריבונל. גם ללבנון כמדינה אין יכולת כזו כי הוועדה הוקמה על-ידי האו"ם לבקשתה", אמר קרי העומד בראש ועדת החוץ בסנאט. לדבריו, "אין להתייחס לכתבי האישום בפרשה כמתקפה על חיזבאללה". קרי אמר את הדברים בתום פגישה עם חרירי ובטרם יצא לסדרת פגישות בדמשק.

   

על-רקע ניסיונות חיזבאללה לעצור את עבודת הטריבונל, הודיעה בשבוע שעבר ארה"ב כי תעביר עוד 10 מיליון דולר לוועדה כדי לאפשר את המשך עבודתה.

 בכך, יסתכמו תרומותיה של ארה"ב לחקירת רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר בכ-30 מיליון דולר.

 

"אלה שמנסים להפוך את עבודת הוועדה לנושא השרוי במחלוקת ואלה שמנסים להתנגד לעבודת הוועדה, צריכים לחשוב טוב על שלטון החוק. איש אינו יודע מה יהיו מסקנות הוועדה. גם אני איני יודע, אבל אני חושב שיהיו המסקנות אשר יהיו - הן לא יהיו מכוונות כלפי קבוצה מסוימת - דתית או עדתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרי. מסקנות אישיות, לא עדתיות
צילום: AFP
עימאד מורנייה. במרכז החקירה
צילום: רויטרס
מומלצים