שתף קטע נבחר

פרשנות: סאגת הנגבי עוד לא נגמרה

עו"ד אירית באומהורן, בכירה לשעבר בפרקליטות המדינה, אמרה בשידור החי ב-ynet כי השופטים הותירו לשר לשעבר פתח להיבחר שוב לכנסת ואף לממשלה הבאה. אבל בפרקליטות עדיין לא אמרו את המילה האחרונה

אחרי מתן גזר הדין הפלילי - ניתן גם הפוליטי, אבל לתקופה הקרובה בלבד. בעקבות ההחלטה מהבוקר (יום ג') להטיל קלון על ח"כ צחי הנגבי מקדימה, שהורשע במתן עדות שקר, הוא הושעה באופן מיידי מהכנסת. אבל כבר במערכת הבחירות הוא יוכל להתמודד לכנסת, ואף להיבחר שוב לממשלה.

 

  • לקריאת הנוסח המלא של גזר דינו של הנגבי - לחצו כאן

 

עו"ד אירית באומהורן, בכירה לשעבר בפרקליטות המדינה, אמרה בשידור החי ב-ynet כי בפרקליטות - שם כבר הודיעו כי יערערו על קולת גזר הדין - עדיין לא אמרו את המילה האחרונה.

 

"השורה התחתונה של השופטים טובה לצחי הנגבי, מעצם העובדה שלא הטילו עליו מאסר על תנאי. כך הם מאפשרים לו לחזור לממשלה ולהיבחר בעתיד אפילו לראש-הממשלה. התקלה שקרתה לו היא מאוד מינורית, אבל הסאגה הזאת לא נגמרה כי הפרקליטות הודיעה שהיא תגיש ערעור. זה תיק הדגל של הפרקליטות. פחות מעניין אותם צחי הנגבי באופן אישי, ויותר ה'נושא' שלו. נושא הקלון יעלה שוב וייבדק מחדש".

 

באומהורן מתחה ביקורת על הפרקליטות ואמרה כי "יש פה איזשהי תחושה שהאיש כבר שמונה שנים נמצא בתוך הסיפור הזה, ואולי צריך היה לעזוב אותו".

 

ההחלטה בעניינו של הנגבי התקבלה ברוב של שני שופטים מול אחד בבית משפט השלום בירושלים. השופט יואל צור היה הראשון לדבר, כשאמר כי לדעתו אין להטיל על הנגבי קלון. צור אמר גם כי הוא חולק על מסקנות חבריו שהרשיעו את הנגבי בעבירה של עדות שקר: "אני נגד שקר של אדם בכל פורום, אך גם נגד הענשת יתר. הוא שילם מחיר אישי כבד ועבר תיקון", אמר. לדבריו, "יש לתת לקלון פירוש מצומצם.

הטלת קלון פירושה היפוכו של כבוד האדם וחירותו".

 

השופט צור טען כי "עצם ההרשעה הוא עונש בפני עצמו... עצם הפרסומים בתקשורת פוגעים בו ובבני משפחתו מבלי שיוטל עליו קלון פורמלי". הוא התייחס גם למכתבי ההמלצה על הנגבי שכתבו בכירים במערכת הפוליטית, בהם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק, ואמר כי "המכתבים רלוונטיים לא רק לעונש, אלא גם לבחינת שאלת המידתיות של הקלון... לא ניתן לכסות עינינו ואוזנינו לקולם של המכתבים, כאשר באים להכריע בעניין הקלון".

 

צור הדגיש כי ההבדל בין המקרה של ח"כ חיים רמון לזה של הנגבי "רחוק כמרחק מזרח ממערב. נסיבות השקרים של רמון היו חמורות יותר, ובכל זאת הוחלט למנותו למשנה לראש הממשלה". למרות הדברים, החליטו שני עמיתיו להטיל על הנגבי את הקלון.

 

  • עורכת הדין אירית באומהורן, לשעבר בכירה בפרקליטות, כיום בעלת משרד עורכי דין בתחום הפלילי.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ואביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנגבי. הושעה מהכנסת
צילום: נועם מושקוביץ
עו"ד אירית באומהורן
צילום: עמית שאבי
מומלצים