שתף קטע נבחר

הנגבי מושעה מהכנסת: "רגע מאוד עצוב בשבילי"

חבר הכנסת שבית המשפט הטיל קלון על עדות השקר שנתן, אמר כי יתייצב בהמשך היום בלשכת יושב ראש הכנסת וימסור לו הודעה בדבר השעייתו המיידית מהמשכן. הוא הציע כי חברו למפלגה, שאול מופז, יחליף אותו בראשות ועדת חוץ וביטחון

דקות ספורות לאחר שבית משפט השלום הטיל קלון על מעשיו, יצא הבוקר (יום ג') ח"כ צחי הנגבי לרחבת בית המשפט, ובפנים נפולות אמר לתקשורת כי "הרגע הזה מאוד עצוב". לדבריו, הוא יתייצב בהמשך היום בלשכת יושב-ראש הכנסת וימסור לו הודעה בדבר השעייתו המיידית מהמשכן.

 

  • לקריאת הנוסח המלא של גזר דינו של הנגבי - לחצו כאן

 

"העשייה הציבורית שלי נפסקת בשלב זה", אמר הנגבי בצער - והציע שחברו למפלגה, ח"כ שאול מופז, ימלא את תפקידו כיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

 

"הבוקר הזה, מטבע הדברים, הוא בוקר כואב וקשה. במשך שמונה שנים רצופות ניהלתי מאבק משפטי מתוך אמונה שהתוצאה הסופית תהיה חיובית ומאוזנת. קיבלתי עידוד מהעובדה שבפסק הדין הוחלט לזכות אותי מכל האישומים שהופיעו. אבל בית המשפט פסק את מה שפסק", אמר הנגבי בפתח דבריו.

 

עם זאת, ציין הנגבי כי "אין ספק שהתסכול מתרכך בהחלטה שקיבל בית המשפט פה אחד כי אין כל מניעה שאוכל להיבחר לכנסת הבאה. הרגע הזה הוא מאוד עצוב, כי אני מכיר היטב את האתגרים שניצבים בפני מדינת ישראל. היכולת שלי לסייע למדינה נחלשה במידה משמעותית".


הנגבי לאחר מתן גזר הדין. פסק זמן מהפוליטיקה (צילום: נועם מושקוביץ)

 

הוא ביקש להדגיש כי "פסיקת בית המשפט אינה משנה את אמונתי שחייבים לעשות מאמץ עליון לכונן ממשלת אחדות לאומית - וזה אפשרי. אינטרסים אישיים ניתנים לגישור.

צו השעה מורה לגבש קונצנזוס לאומי פרלמנטארי רחב סביב סוגיות הליבה. אני מאוד מקווה שהאמון המיוחד ביני לבין ראש-הממשלה, בנימין נתניהו, ויו"ר האופוזיציה יסייע לכך".

 

עורך דינו של הנגבי, גרשון גוטווניק, אמר כי "אנחנו מאוכזבים מכך שדעת הרוב החליטה לפסוק נגדנו. בשורה התחתונה, אין כל מניעה שהוא יוכל למלא פונקציה ציבורית לאחר הבחירות הבאות. זה מספק אותנו".

 

זמן קצר אחר כך, הביעו נציגי הפרקליטות שביעות רצון מהטלת הקלון על השר לשעבר. "בית המשפט הרשיע את צחי הנגבי בכך שבהיותו שר הוא מסר תצהיר שקר ונשא עדות שקר לפני השופט חשין. זו הייתה הקביעה בהכרעת הדין. היום החליט בית המשפט שזו עבירה שיש עמה קלון. נגיש ערעור על זיכויו של הנגבי ממינוי מקורבים".

 

השופטים: "הנוכל לקבוע שבשקר אין קלון?" 

שני שופטי הרוב שהכריעו בעניינו של הנגבי הם אריה רומנוב ועודד שחם מבית משפט השלום בירושלים. חברם להרכב, השופט יואל צור, היה היחיד שהתנגד לכך. על השר לשעבר נגזר קנס בגובה עשרת אלפים שקלים, אך לא הוטל עליו עונש מאסר על-תנאי.

 

השופטים רומנוב ושחם הסבירו בגזר הדין כי החליטו להטיל קלון על הנגבי בשל מעשיו בזמן היותו שר, תפקיד שלדבריהם היה עליו למלא כנאמן כלפי הציבור. "ממעמד זה נובעת חובת גילוי מוגברת בכל הנוגע לעניינים הקשורים לאופן שבו ביצע את תפקידו, בין אם המעשים הם חלק מהגדרת התפקיד ובין אם לאו. עדות השקר היא הפרה ברורה של חובה זו. יש בכך כדי להעצים את הקלון במעשים בהם הורשע הנגבי".

 

השניים ציינו כי מדובר בסוגיה עקרונית. "כאשר מדברים על ערכים, אנו רואים לנגד עינינו את האנשים שוחרי הטוב ונקיי הדעת ההולכים בדרך הישר. הנוכל לקבוע כי בשקר אין קלון?", כתבו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צחי הנגבי. "לכונן ממשלת אחדות"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים