שתף קטע נבחר

ירושת הנגבי: קרב בין הליכוד לקדימה על הוועדות

השעיית יו"ר ועדת החוץ והביטחון עשויה לגרור סבב מינויים, וכבר מעוררת התכתשות בין שתי המפלגות הגדולות. קדימה רוצה להחזיר את ועדת החוץ והביטחון לליכוד ולקבל את ועדת הכלכלה, בקואליציה מבהירים שזה לא יקרה, וברקע - ח"כים משני הצדדים כבר פתחו את הקמפיין לתפקידי יושבי הראש

הדיו על הקלון של הנגבי עוד לא יבשה, והקרב על הכיסאות כבר ניצת: בעקבות החלטת בית המשפט היום (ג') להטיל עליו קלון, ייאלץ ח"כ צחי הנגבי לפרוש מהכנסת ומראשות ועדת החוץ והביטחון היוקרתית שלה. בעוד שבקדימה מקווים כעת להחזיר את ראשות הוועדה לליכוד ולקבל במקום זאת את ראשות ועדת הכלכלה, בליכוד דוחים זאת מכל וכל.

 

אות קלון לצחי הנגבי - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

יו"ר סיעת קדימה, דליה איציק, כתבה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, מכתב ובו היא תובעת להחזיר לידי קדימה את ועדת הכלכלה לאלתר. "כידוע לך בתחילת כהונתה של הכנסת הנוכחית, סוכם בינך ובין יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, כי ח"כ צחי הנגבי אשר כיהן כיו"ר וועדת חוץ וביטחון בכנסת ה-17 ימשיך בתפקידו ויכהן כיו"ר הועדה לתקופה מוגבלת. עוד סוכם שבתקופה זו ראשות ועדת הכלכלה תהיה בידי סיעת הליכוד".

 

 

איציק הדגישה כי "על פי הסיכום, כל אחד מהצדדים רשאי להודיע בכל זמן על קיצור התקופה, ובמקרה כזה ההחלפה תתבטל. נוכח השעיית הנגבי מהכנסת ובהתאם לסיכום,

הריני להודיעך כי סיעת קדימה דורשת לקבל לידיה את ראשות ועדת הכלכלה לאלתר".

 

מנגד, אמר יושב ראש הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, "כי לפי ההסכמה שנחתמה עם קדימה, ניתן להחליף חזרה את יושבי ראש הוועדות רק בהסכמת שני הצדדים, ואין לקואליציה שום כוונה לתת הסכמה לחילופים שכאלה". ח"כ איציק, טענה לעומת זה, כי הסיכום, על פי פרוטוקול ועדת הכנסת מ-5 בינואר אשתקד, הוא שבתום שליש מהתקופה או אם יש חילוקי דעות, תחזור ראשות ועדת הכלכלה אוטומטית לקדימה".

 

בציטוט של ח"כ אלקין מתוך פרוטוקול ועדת הכנסת שהגיע לידי ynet, נאמר עם זאת כי "ברגע שהסיכום מתבטל, ועדת החוץ והביטחון חוזרת לליכוד, ו-ועדת הכלכלה חוזרת אוטומטית לאופוזיציה, במקרה הזה לקדימה".

 

יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, הורה בתוך כך ליו"ר ועדת הכנסת, יריב לוין, לכנס את הוועדה כדי לבחור ממלא מקום זמני להנגבי. ריבלין הותיר בידי לוין את שיקול הדעת באשר למועד כינוס הוועדה. לוין מצדו הבהיר כי בחירת יו"ר לוועדה "צריכה להיעשות בשיקול דעת ולא במחטף בעוד רה"מ בחו"ל ויו"ר האופוזיציה בחו"ל". לוין מתכוון לדון עם ראשי הסיעות בכנסת כדי לאפשר את בחירת היו"ר החדש והקבוע בהליך ראוי בתוך מספר ימים.

 

בית משפט השלום בירושלים החליט הבוקר ברוב של שני שופטים מול אחד להטיל על ח"כ הנגבי קלון, בגין עבירת עדות השקר שבה הורשע. בנוסף הוא יחויב בקנס בסך עשרת אלפים שקל, אולם לא נגזר עליו מאסר על-תנאי. הנגבי הורשע במתן עדות השקר לפני שלושה חודשים, כיוון שהכחיש בדיון בוועדת הבחירות קשר למודעה שפרסם בשנת 2002, ושבה התגאה כי הוא "שיאן עולמי" במינויים פוליטיים של חברי מרכז הליכוד.

 

משמעות העונש היא כי הנגבי מושעה מהכנסת עוד היום, אך יוכל להתמודד בבחירות לכנסת הבאה. העובדה שלא נגזר עליו מאסר על-תנאי מנעה מצב שבו לא יוכל להתמנות לשר במשך שבע שנים.

 

מופז או רגב לראשות החוץ והביטחון?

בצאתו מבית המשפט, המליץ הנגבי למנות תפקיד את חברו למפלגה, ח"כ שאול מופז. אלא שלרוע מזלו של האחרון, הודיעה הנהלת מפלגת קדימה לחברי הכנסת של הסיעה כי המפלגה תדרוש את ראשות ועדת הכלכלה של הכנסת. במקרה כזה, ימונה במקומו של הנגבי ככל הנראה ח"כ מהליכוד.

 

שעות אחדות לאחר החלטת בית המשפט, כבר התחמם הקרב בליכוד. במפלגה שבו והזכירו את שמו של השר יוסי פלד כמועמד אפשרי, אם נתניהו יחליט להחזיר את הוועדה לידי המפלגה. הוא עצמו דחה זאת ואמר כי "איש לא פנה אליי, אינני עוסק בנושא".

 

מלבד השר פלד, חברי כנסת אחרים מהליכוד רואים את עצמם מועמדים אפשריים לתפקיד היוקרתי, באחת הוועדות המשפיעות ביותר בכנסת. בין היתר מדובר באופיר אקוניס, כרמל שאמה ומירי רגב.

 

"ברור לי שאני מועמדת טבעית לעניין", אמרה ח"כ רגב. "יש לי עדיפות על פני כל האחרים למעט יוסי פלד. אני תת אלוף בצבא, יש לי ידע וניסיון. אני רואה בזה אתגר. אני בהחלט רואה עצמי מועמדת טבעית אם וכאשר ראש הממשלה יחליט שהוועדה תחזור לידי הליכוד".

 

לפני שהודיעה קדימה כי תדרוש את ועדת הכלכלה, עלה שמו של ח"כ רוני בר-און כמועמד לתפקיד. בר-און רוצה מאוד את תפקיד יו"ר ועדת הכלכלה, אך אם בסופו של דבר היא תישאר בידי הליכוד, הוא יתמודד על ועדת חוץ וביטחון.


פורסם לראשונה 09/11/2010 14:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורשת את ועדת הכלכלה לאלתר. דליה איציק
צילום: דודי ועקנין
מופז. צפוי להחמיץ את המינוי
צילום: צפריר אביוב
צילום: ערן יופי כהן
השר יוסי פלד. "לא עוסק בנושא"
צילום: ערן יופי כהן
מומלצים