שתף קטע נבחר

המשטרה חזרה בה: אין הפגנה מול בית הפצ"ר

במרחב שרון ביטלו את האישור שנתנה משטרת פ"ת ל-40 פעילי ימין להפגין מול בית האלוף מנדלבליט. עוד לפני כן, זעמו קצינים בכירים בצה"ל: "האישור ניתן ללא מחשבה ובניגוד להנחיות"

אחרי שבמשטרת פתח-תקווה אישרו לפעילי הימין להפגין מול ביתו של הפצ"ר, האלוף אביחי מנדלבליט, החליט הבוקר (יום ד') מפקד מרחב שרון במשטרה, תת-ניצב שמעון שומרוני, לבטל את האישור להפגנה. 

 

הבקשה, להתיר ל-40 איש להפגין, הוגשה בידי תלמידיו של הרב גינזבורג, נשיא ישיבת "עוד יוסף חי" מיצהר, ועליה חתום גם חתנו של ברוך מרזל, יהודה

 מאיר. אנשי הימין הקיצוני טענו כי מנדלבליט היה הרוח החיה מאחורי העמדתם לדין של לוחמי צה"ל רבים שפעלו במהלך פעילות מבצעית. 

 

ההחלטה החדשה של המשטרה נשלחה לבחינה ליועץ המשפטי של המשטרה. במשטרה אמרו כי על-פי הנחיות המשפטי לממשלה לא ניתן להפגין מול ביתו של עובד ציבור. 

 

פעילי הימין אמרו בתגובה לביטול: "המשטרה נכנעה ללחץ פוליטי שהופעל עליה. לא ייתכן שבערב יש אישור ובבוקר לא. מדובר בהחלטה שעולה ממנה ריח רע, במיוחד כאשר המשטרה אישרה לאנשי שמאל לקיים הפגנות דומות".

 

עוד קודם שהמשטרה חזרה בה, זעמו בכירים בצה"ל על ההחלטה, בעיקר לאור העובדה שמדובר בהמשך מסע הכפשה מסוכן נגד הפצ"ר. בשבועות האחרונים פוזרו כרוזים נגד האלוף מנדלבליט וכתובות "בוגד" רוססו על גדר ביתו. "האישור של המשטרה מאוד תמוה ולא מובן. אין שום סיבה שבני משפחתו של הפצ"ר וילדיו יצטרכו להתמודד עם מפגיני ימין, שלא בוחלים לפגוע בקצין בכיר בצה"ל. ספק רב אם המשטרה היתה מאשרת לקיים הפגנה מול ביתו של קצין בכיר במשטרה או של המפכ"ל", אמרו הקצינים.

 

גורמים צבאיים הבקיאים בפרשה הפנו גם הם - קודם לביטול ההפגנה - להנחיות היועץ המשפטי לממשלה בנושא, שם צוין כי "הפגנה מול ביתו הפרטי של עובד ציבור שאינו נבחר ציבור היא תופעה חמורה המנסה להלך עליו אימים...". בהמשך מציין היועץ המשפטי לממשלה כי הדבר גם עשוי לפגוע במשפחתו של עובד הציבור ולכן יש להימנע מכך. הגורמים הצבאיים טענו כי "אישור המשטרה היה ללא כל מחשבה ובניגוד להנחיות".

 

אמש פורסמו ב-ynet דברים שאמר הפצ"ר לתומכיו הרבים, שהתקשרו אליו לאור האירועים האחרונים. האלוף מנדלבליט אמר בין היתר כי הוא רואה בחומרה רבה את האווירה הציבורית שמעודדת כתובות נאצה נגדו וכי משמעות הדבר היא כי דמו הותר. עוד אמר כי כל מי שמוביל את הקו נגדו, כאילו הוא זה הפוגע בחיילי צה"ל, אינו מבין כמה פעל מאז תום עופרת יצוקה על מנת להגן על חיילי צה"ל ולפיכך, התנהגות זו כפיות טובה וחוסר הבנה של המלחמה המשפטית שניהל בארץ ובעולם. 

 

לאור האירועים האחרונים, הציבו בצעד נדיר שומר מחוץ לביתו ואף מתנהלות הערכות מצב באשר לסוגיית האבטחה שלו. קצינים בצה"ל רמזו הבוקר שפשוט לא יסכימו להפגנת הימין הקיצוני. "לא ייתכן שפעילים מהצד זה או אחר של המפה הפוליטית יגיעו לבית קצין בכיר, ואנו נפעל בדרכים שלנו כדי למנוע אירוע מהסוג הזה".

 

בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
האלוף מנדלבליט. כתובות נגדו
צילום: דובר צה"ל
הכתובת על קיר הבית
צילום: עופר עמרם
מומלצים