שתף קטע נבחר

איילון: "על הפלסטינים להכיר במזרחים כפליטים"

עוד מקלות בגלגלי המו"מ: סגן שר החוץ מקדם בימים האחרונים יוזמה חדשה, שתקרא לליבון "ההכרה בפליטים היהודים מארצות ערב", בכל הסדר קבע עם הפלסטינים. "מיליוני יהודים שגורשו מארצות ערב זכאים לפיצויים ולפתרון צודק", הוא הסביר

המשא-ומתן המדיני תקוע, אבל סגן שר החוץ, דני איילון, סבור כי סוגייה נוספת חייבת להיפתר בכל הסדר עם הפלסטינים. "הכירו ביהודים יוצאי מדינות ערב כפליטים", קוראת יוזמה חדשה שמקדמים בימים האחרונים במשרד החוץ, כתגובה לדרישת "זכות השיבה" של הפלסטינים. כך נודע הערב (יום ד') ל-ynet.

 

את היוזמה, שצפויה לתקוע מקלות נוספים בגלגלי המשא ומתן התקוע ממילא, גיבשו אנשי הארגון היהודי-אמריקני JJAC. איילון עצמו דן בה בימים האחרונים עם ראש המטה לביטחון לאומי, עוזי ארד, והשניים החליטו להעביר את הטיפול בנושא לצוות מקצועי מטעם המחלקה המשפטית של משרד החוץ. לפי המתווה שגיבשו בארגון, ידרשו ישראלים יוצאי ארצות ערב פיצויים כספיים על הרכוש שהותירו מאחור כשעלו ארצה.

 

נוסף על כך, תמכו בארגון בהקמת קרנות למימון הגנה על בתי קברות יהודיים, שיקום בתי כנסת והחזרת ספרי תורה במדינות ערב. כל אלה - לצד מתן מלגות ללימוד הסוגייה. 

 

יציאתה לדרך של היוזמה באה ימים ספורים אחרי מאמר שפרסם איילון שנשא את הכותרת "אני פליט", שם טען סגן שר החוץ כי "כצאצא של משפחה שאולצה לעזוב את אלג'יריה, אבי ואני - כמו גם מיליוני יהודים אחרים, בני משפחות שגורשו מארצות ערב אחרי 1948, זכאים לפיצויים ולפתרון צודק".

 

המאמר פורסם בעיתונים ברחבי העולם, ואף הופץ לשגרירויות בארץ ולנציגויות במקומות שונים.

 "בעיית היהודים יוצאי מדינות ערב לא טופלה עד כה, לא במישור הציבורי, לא בזה הפוליטי-מדיני וגם לא במשפטי", אמר איילון.

 

"צריך לזכור שיש יותר מ-850 אלף ישראלים יוצאי מדינות ערב שעזבו את מולדותיהם מחוסרי כל ולכן הם פליטים", גרס איילון. "זה בהחלט נושא שצריך לעלות במשא-ומתן להסדר קבע, וישראל אכן תעלה אותו. ישראל קלטה כ-900 אלף יהודים שבינתיים השתלבו בחברה, שבעוד מדינות ערב השאירו הפליטים לחיות בתנאים תת-אנושיים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דני איילון. הוא פליט, ואתם?
צילום: AP
מומלצים