שתף קטע נבחר

דו"ח הפנטגון: אין כל בעיה לשלב הומואים בצבא

מסקנות המחקר על ההשלכות האפשריות של שילוב הומואים ולסביות מוצהרים בצבא ארה"ב, מקרבים את חוק "אל תשאל, אל תספר" לסוף דרכו. יותר מ-70 אחוז מהחיילים והחיילות סבורים ששילוב הומואים ולסביות - לא יפגע בתפקוד הצבא. אובמה ינסה לבטל החוק כשבית הנבחרים עוד בידי הדמוקרטים

אין כל בעיה לאפשר להומואים מוצהרים לשרת בכוחות הביטחון האמריקניים. ביטול חוק "אל תשאל, אל תספר" לא תפגע במאומה בפעילות הצבא - כך עולה מדו"ח של הפנטגון על השפעת שירות הומסקוסאלים בצבא, שיונח על שולחנו של הנשיא, ברק אובמה, ב-1 בדצמבר.

 

העיתון "וושינגטון פוסט" מדווח כי הדו"ח מתבסס, בין היתר, על תוצאות סקר שנערך בקרב 400 אלף חיילים וחיילות המשרתים בכוחות הביטחון האמריקניים ברחבי העולם. מהסקר עולה כי יותר מ-70 אחוז סבורים ששילוב הומואים ולסביות - לא יפגע בתפקוד הצבא האמריקני. יצויין כי החיילים והחיילות ענו על השאלות באנונימיות באמצעות האינטרנט.

 

תקנת "אל תשאל, אל תספר" נכנסה לתוקפה ב-1993 ולפיה הומואים יכולים לשרת בצבא האמריקני, כל עוד הם אינם חושפים את נטיותיהם המיניות וכל עוד חייל אחר אינו חושף זאת. במקרים של "הלשנה" על חיילים הומואים או חיילות לסביות, נאלצו המשרתים - בהם טייסים ובעלי תפקידים חיוניים - שהוצאו מהארון להשתחרר משירות. מהדו"ח שערך הפנטגון עלה כי לביטול "אל תשאל, אל תספר" תהיה השפעה מינימלית על פעילות הצבא, ואם תהיה השפעה כזו - היא תהיה חיובית.

  

חלקו הראשון של הדו"ח בודק אם ביטול החוק הנוכחי יפגע במוכנות היחידות או במוסריותן. החלק השני דן באפשרות של שילוב הומואים מוצהרים בצבא, לצדם של מיעוט המתנגד לשרת לצדם. בעיה מיוחדת בהקשר זה קיימת בחיל הנחתים, בו הביעו 40 אחוז מהנשאלים חשש מהסרת "אל תשאל, אל תספר".

 

שר ההגנה רוברט גייטס, ומפקד הכוחות המשולבים האדמירל מייק מאלן, קיבלו את הדו"ח כבר בשבוע שעבר. עוד לפני כן הם הביעו תמיכה בביטול "אל תשאל, את תספר", בכפוף להשלמת המחקר בנושא. נראה כי הנשיא אובמה יפעל מיד לאחר פרסום ממצאי הדו"ח להביא את הנושא להצבעה בגבעת הקפיטול, וינסה להעביר חוק חדש בנושא עוד לפני שיושבעו הקונגרס החדשים אשר יעניקו לרפובליקנים רוב בבית הנבחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אם תהיה השפעה - היא תהיה חיובית"
צילום: AFP
אובמה. עוד לפני החילופים בקונגרס?
צילום: AP
מומלצים