שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  יורם גבאי: "אדם רציונלי לא שוכר דירה"

  בכיר האוצר לשעבר אמר בכנס ארגון המהנדסים והאדריכלים: "פישר טועה כאשר הוא קורא לצעירים להפסיק לקנות דירות. הם ימשיכו לקנות בגלל הלחץ של האמא היהודייה, ובגלל שאדם רציונלי לא ישכור דירה כשאין בנייה ייעודית להשכרה". בן אליעזר: "רפורמת הקרקעות של נתניהו אינה מתרוממת"

  גרים בשכירות? תבדקו אם החשיבה שלכם עובדת כשורה - כך עולה מדברים שאמר היום (ה') הממונה על הכנסות המדינה במשרד האוצר לשעבר, יורם גבאי, המכהן כיום יו"ר חברת פעילים, בכנס של ארגון המהנדסים והאדריכלים בתל-אביב.

   

   

  גבאי, שפרש תחזית של המצב הכלכלי בשנים הקרובות, התייחס לטענות הרווחות על קיומה של בועת נדל"ן ולוויכוח על איזה כיוון הולכים מחירי הנדל"ן, ואמר: "אני לא קונה את הדיבורים על בועת נדל"ן. מחיר הנדל"ן בארץ לא יכול לרדת מכיוון שהוא נשען על ביקושים שאינם יורדים. ייתכן שהעליות התמתנו וגם זה אינו בטוח.

   

  "אני חושב שנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, טועה כאשר הוא קורא לצעירים להפסיק לקנות דירות ולעבור לגור בשכירות. ראשית, הם ימשיכו לקנות בגלל המנטליות ובגלל הלחץ של האמא היהודייה, ושנית, בישראל אין וגם לא עומדת להיות בנייה להשכרה ולכן אף אדם רציונלי לא ישכור כאן דירה. זוג ששוכר יודע שאם יהיו לו ילדים הוא יצטרך לעבור, או שבעל הבית עשוי להחליט שהוא יעבור, או שהמחיר יקפוץ פתאום ב-5%, 29% או 30%".  

   

  הממשלה תשפיע על הבועה

  גם שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, שבעבר שימש כשר השיכון, נשמע פסימי בכנס בקשר למצבם של רוכשי הדירות בישראל. בן אליעזר אמר ל-ynet: "השאלה לאן הולכת בועת הנדל"ן תלויה בנו, הממשלה. אם נעשה דברים היא תתפוצץ. כרגע אני לא מצליח להבין למה, אבל שום דבר לא קורה. נתניהו יזם רפורמה חשובה במהל מקרקעי ישראל שהייתה אמורה לשחרר קרקעות לשוק אבל היא לא מתרוממת. אני בטוח שביבי פועל מכוונות טובות ושהוא היה מאוד רוצה שהרפורמה תצא לדרך, אבל תהרוג אותי, אני לא מבין מה קורה פה ולמה היא תקועה. כך גם לגבי הפרויקטים של שחרור הקרקעות לבניה של שר השיכון אריאל אטיאס".

    

  בן אליעזר רמז בדבריו כי היו ממשלות שכן הצליחו לענות על הצורך בשיכון, ובנאום שנשא הזכיר: "בתקופתי נבנו 250 אלף יחידות דיור, בנינו את מודיעין והכפלנו את העיר בית שמש. אני זוכר איזה קללות וגידופים קיבלתי כשזימתי פרויקטים אבל כולם יצאו לפועל. אני מתגעגע לחיוך שהיה לראש הממשלה דאז יצחק רבין בכל פעם שלקחתי אותו לראות מחלף חדש או שכונה חדשה". 

   

  דוגמת פישר לצעירים - לא רלוונטית

  לאחר דבריו בכנס הסביר יורם גבאי ל-ynet: "אני חושב, בניגוד לפישר, שאלה שקונים דירות הם אלה שפועלים בצורה רציונלית. הם יודעים שהריבית עלולה לעלות אך הם לוקחים זאת בחשבון ונערכים לכך שכאשר הריבית תעלה, הם ישלמו יותר. אני משוכנע שהם לא בסיכון גבוה ואני משוכנע שמחירי הדירות ימשיכו לעלות. כשאני אומר ששכירת דירה בארץ אינה רציונלית אני מתכוון לכך. בערים הגדולות בעולם המערבי יש פיקוח על מחירי השכירות, יש שוק שכירות מסודר וכל המערכת בנויה לגמרי אחרת, אז הדוגמה שפישר מביא לצעירים כאן היא לגמרי לא רלוונטית".  

   

  תחזיתו הכלכלית של גבאי לכשעצמה איננה מחדשת הרבה. גבאי צופה שמצבו הפיננסי של המשק ימשיך להיות יציב, הוא צופה שלמרות המשבר הכלכלי במערב, כלכלת העולם תמשיך לצמוח ואיתה גם כלכלת ישראל בשל הביקושים הגדלים והצמיחה המואצת באסיה ובאמריקה הלטינית.

   

  יש לציין שגבאי ששימש כבכיר בצוות המו"מ של ישראל עם ירדן, סוריה והפלסטינים, השמיע דווקא הערכה פסימית לגבי המצב המדיני ואמר שאינו צופה הסדר מדיני באופק, אך הוא צופה כי למרות זאת היציבות הכלכלית תמשך.

   

  גם יו"ר איגוד המהנדסים והאדריכלים, שמואל אנגל, סבור שבועת הנדל"ן אינה קיימת. לדברי אנגל, "לצערי מחרי הדירות ימשיכו לעלות. אנחנו יושבים עם אנשי משרד השיכון והמנהל ורואים מקרוב מה קורה אצלם והמציאות היא שאין להם קורה. הם מדברים על שחרור שטחים וקרקעות לבנייה אבל בפועל הכל מבולגן וזה פשוט לא קורה".


  פורסם לראשונה 11/11/2010 19:23

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שעל
  גבאי. המשך ימשיך להיות יציב
  צילום: עמית שעל
  בן אליעזר. היו ממשלות שכן הצליחו
  צילום: צפריר אביוב
  מומלצים