שתף קטע נבחר

חידוש ההקפאה: בליכוד מוחים, אבל בזהירות

בשל חשש מטלטלה שתכניס את קדימה לקואליציה, פעולות המחאה של אנשי סיעת הליכוד נגד הקפאת הבנייה יהיו מתונות יחסית. רוב השרים מסרבים לצאת נגד ראש הממשלה

מתנגדים להקפאה, חוששים מקדימה: חברי הכנסת של הליכוד המתנגדים לחידוש הקפאת הבנייה בהתנחלויות חוששים שבנימין נתניהו יוביל לטלטלה פוליטית ויחליף את הקואליציה. בשל חשש זה, לפי שעה פעולות המחאה נגד ראש הממשלה וההקפאה יהיו מתונות יחסית, על מנת לגרום לנתניהו לחשוב שאינו חייב להחליף את השותפים הקואליציוניים ולהרכיב ממשלה עם קדימה.

 

רק שבעה חברי כנסת הגיעו אחר הצהריים (יום ב') לכינוס בכירי הליכוד המתנגדים להקפאה נוספת, אולם שרים נוספים שותפים גם הם לדעה כי אין לאשר הקפאה נוספת. השרים משה (בוגי) יעלון, סילבן שלום, בני בגין, משה כחלון, יוסי פלד וגלעד ארדן מתנגדים להמשך ההקפאה, אולם לפי שעה, הם לא מוכנים להצטרף לפעולות מחאה נגד ראש הממשלה או לחתום על עצומות הקוראות לנתניהו שלא לאשר את ההקפאה. למרות שאתמול תקף בחריפות את ההקפאה בישיבת שרי הליכוד, לפי שעה השר יעלון מסרב לעמוד בראש "המורדים".

 

השר בגין, לעומתו, שנחשב לקול הימין בממשלה, שמר עד כה על שתיקה, אך הוא צפוי להתבטא מחר בפומבי ולמתוח ביקורת חריפה על ההחלטה להמשיך את ההקפאה. בגין היה מן השרים הבולטים בממשלה שהבהירו

במהלך ההקפאה הראשונה כי אין להמשיך את ההקפאה. עם זאת, בליכוד מעריכים כי הוא לא צפוי להתפטר במחאה על הכוונה לחדש את ההקפאה בשלושה חודשים נוספים.

 

למרות קולות המחאה העולים מסיעתו, ראש הממשלה יכול להיות רגוע בינתיים. קולות אלו קורצים אומנם לימין ומעוררים עניין, אולם הם מודעים היטב כי לפי שעה, לנתניהו אין אלטרנטיבה מנהיגותית, וכי לא ניתן לזעזע את כסאו. בנוסף, יודעים בליכוד כי כל זמן שהאנשים החזקים בתנועה, דוגמת השרים גדעון סער וישראל כץ, עומדים לצדו של נתניהו, הוא נהנה מיציבות. כעת מבקשים "מורדי" הליכוד לפעול בניסיון אחרון להפעיל לחץ על נתניהו ולמנוע הקפאה נוספת, אולם מודים - הקפאה תהיה גם תהיה.

 

בינתיים, מורדים בליכוד מאיימים לגבות "תג מחיר" מיד לאחר שנתניהו יעביר בקבינט את ההצעה לחידוש ההקפאה. "נגבה מחיר פרלמנטרי כבד מראש הממשלה", הזהיר חבר הכנסת דני דנון, "מהר מאוד הוא יבין שאנחנו רוב חברי הכנסת של הסיעה, ושאנחנו יכולים לגרום לדברים לא לעבור במליאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יכול להיות רגוע בינתיים. נתניהו
צילום: רויטרס
ח"כ דני דנון. מאיים
צילום: עידו ארז
לא מיישר קו. השר בני בגין
צילום: ירון ברנר
מומלצים