שתף קטע נבחר

התגלה החור השחור הצעיר הקרוב ביותר לכדוה"א

כבר למעלה משלושים שנה שאסטרונומים עוקבים אחר סופרנובה 1979C. כעת מדווחים בנאס"א כי ייתכן שההתפוצצות הכוכבית הולידה את החור השחור הצעיר ביותר שנמצא בקרבתנו

אסטרונומים גילו עדויות לחור השחור הצעיר ביותר שנמצא בקרבה לכדור הארץ באמצעות תצפיות בקרני X מטלסקופ החלל צ'אנדרה של נאס"א. כך דווחה אמש סוכנות החלל במסיבת עיתונאים מיוחדת שקיימה מוושינגטון.

 

החור השחור הוא שריד של הסופרנובה 1979C, שנמצאת בגלקסיה M100, "רק" כ-50 מיליון שנות אור מכדור הארץ. הוא מעניק לחוקרים הזדמנות נדירה לצפות בתופעה של חור שחור החל מגיל "הינקות". היות שהתגלה בשנת 79', הוא נחשב לבן 30 שנה בלבד (מקובל לתארך את אירועים אסטרונומים לפי המועד בו נצפו בכדור הארץ). 


הסופרנובה בגלקסיית M100 בה נמצא ככל הנראה החור השחור הצעיר ביותר בסביבתנו הקוסמית (AP)

 

תצפיות שנערכו בצ'אנדרה ובטלסקופים נוספים בעולם חשפו מקור בהיר של קרני X שנותר יציב לאורך תצפית שנמשכה מ-1995 ועד 2007.

 

הדבר מצביע על כך שמדובר בחור שחור שככל הנראה "ניזון" מחומר שנשאב לתוכו מן הסופרנובה.

 

"אם הפרשנות שלנו נכונה, אזי זוהי הדוגמא הקרובה ביותר ללידתו של חור שחור שנצפתה אי פעם", אמר דניאל פטנאוד ממרכז הארווארד-סמיתוסניאן לאסטרופיזיקה שבקיימברידג' מסצ'וסטס, שהוביל את המחקר.

 

המדענים מעריכים כי הסופרנובה C1979 שהתגלתה על ידי אסטרונום חובב בשנת 79', נוצרה כתוצאה מהתמוטטות של כוכב שמסתו הייתה גדולה פי 20 מזו של השמש. כוכבים שמסתם גדולה כל-כך קורסים בסוף חייהם והופכים לחורים שחורים.

 

על אף שהראיות הנוכחיות מצביעות על כך שמדובר בחור שחור, קיימת אפשרות מעניינת נוספת: מקור אחר לקרני ה-X יכול להיות כוכב נייטרונים בעל רוח חזקה של חלקיקים עם אנרגיה גבוהה, שאפשר שהם האחראים לפליטת קרני ה-X.

 

במקרה שכזה האובייקט המסתורי יהפוך להיות כוכב הנייטרונים הצעיר ביותר הידוע לאדם עד כה, אולם עשורים של תצפיות נוספות דרושים על מנת לאשר או לשלול את ההסבר החלופי.

 

רוצים להתנסות בפיצוצים גרעיניים ולהכיר מקרוב חורים שחורים? שחקו כאן .

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים