שתף קטע נבחר

ירושלים: ההקפאה מתעכבת בגלל הפלסטינים

הקבינט טרם הצביע על ההקפאה השנייה ובירושלים מצאו את מי להאשים. גורם מדיני טען כי הפלסטינים התלוננו שההטבות האמריקניות "מורידות את הלחץ מישראל" ומסכלות את תוכניתם "לחמוק מהשיחות ולכפות על ישראל החלטות באו"ם"

שרי השביעייה כבר דנו בפרטי ההצעה האמריקנית, תנועת הליכוד סוערת, אולם פרטי ההסכם שהשיג ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, עדיין לא מובאים לאישור הקבינט. גורם מדיני טען היום (ג') כי למרות הרוב שיש לנתניהו בקבינט להמשך ההקפאה, דווקא הפלסטינים הם אלה המעכבים את גיבוש ההבנות לכדי מסמך שיובא לאישור.

 

לדברי הגורם המדיני, "מה שגורם להתמהמהות בגיבוש הנוסח המוסכם של הנייר האמריקני, אלה טענות של הפלסטינים

שההבנות בין קלינטון לנתניהו טובות מדי לישראל ושוללות מהפלסטינים מנופי לחץ". בירושלים טוענים, כי "ההטבות המדיניות מורידות את הלחץ מישראל ומונעות מהפלסטינים להפעיל את תוכניתם האסטרטגית לחמוק משיחות ישירות ולנסות לכפות על ישראל החלטות באו"ם". בדבריו התייחס לאיומי הפלסטינים לפנות לאו"ם ולמוסדות בינלאומיים כדי שיכירו חד-צדדית במדינה פלסטינית, ללא משא ומתן.

 

על פי הגורם, ההבנות שהושגו בין נתניהו לקלינטון כוללות "שלושה קלפי מיקוח" שהפלסטינים אינם מוכנים לוותר עליהם: היכולת לדרוש הקפאה נוספת בתום שלושה חודשים ואת הקפאת הבנייה גם בירושלים; היכולת לפנות למועצת הביטחון או לאו"ם בדרישה לכפות הסדר; הדרישה לסכם תוך שלושת חודשי ההקפאה השנייה את נושא גבולות הקבע.

 

למרות האצבע המאשימה מכיוון ישראל, העדיפו בינתיים ברשות להימנע מלהתייחס במישרין לפרטי ההטבות שאמורה ישראל לקבל מהאמריקנים בתמורה לחידוש הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

 

הממונה הפלסטיני על המשא-ומתן עם ישראל, סאיב עריקאת, הדגיש כי אנשיו טרם קיבלו לידיהם את פרטי העסקה מהאמריקנים, והאשים כי באמצעות הדלפות לכלי התקשורת, מנסה ישראל לגרור את הרשות להגיב על תוכן ההבנות עוד טרם הוסכם עליהן באופן רשמי.

 

עריקאת: "גם לבנייה בחלק מההתנחלויות יש השפעה"

"אבו מאזן-הודיע לנתניהו שהרשות הפלסטינית לא תשוב למשא-ומתן אם ישראל תחזור לבנות בהתנחלויות", אמר עריקאת. "הדיבורים בישראל על בנייה מחודשת אפילו בחלק מההתנחלויות הן צעד חד-צדדי שיש לו השפעה משמעותית על השיחות. הדברים האלה הם ניסיון של ישראל להנמיך את רף הציפיות שלנו".

 

עם זאת, הדגיש עריקאת כי אין בכוונת הפלסטינים להתפשר על אף אחת מהדרישות שהציבו. "השלום, מבחינתנו, לא כולל ויתור על שום זכות. הוא יהיה מבוסס על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 - נוסף על חזרת הפליטים ושחרור כל האסירים. ישראל צריכה לחשוב עשרות פעמים לפני שהיא בונה אסטרטגיה שדוגלת בהשארת המצב כפי שהוא. אנחנו לא נהיה שותפים למהלך כזה".

 

נתניהו הציג בסוף השבוע לפני שרי הקבינט את פרטי התוכנית שגיבש עם מזכירת המדינה האמריקנית, אולם דרש לקבל את ההסכמות בכתב. במהלך הלילה היה נתניהו בקשר עם האמריקנים עד שעה מאוחרת בעניין זה, ובשל כך נשאר הבוקר בביתו - שם הוא מקיים פגישות וממשיך בעבודה רגילה.

 

בינתיים, חברת הכנסת ציפי חוטובלי מתכוונת להעביר לנתניהו מכתב מטעם המורדים בליכוד

לפני הדיון הצפוי בקבינט. "המכתב נועד להעביר מסר חד וברור לראש הממשלה - סיעת הליכוד מתנגדת למהלך הפסול של הארכת ההקפאה וקוראת לראש הממשלה לשמור על העקרונות אותם הוא עצמו הציע", הסבירה חוטובלי, "אסור למכור אינטרסים לאומיים עבור כסף". ההערכה היא שגם השר יולי אדלשטיין וחברי הכנסת זאב אלקין, חיים כץ, מירי רגב, דני דנון ויריב לוין יחתמו על המכתב.

 

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ומזכירת המדינה שלו קלינטון מיהרו לשבח בימים האחרונים את נתניהו ואת נכונותו להסכים להקפאה נוספת, אולם בינתיים - הנייר שאותו אמורים לאשר שרי הקבינט עדיין לא גובש. בירושלים ציינו כי "עד שלא יהיה נייר כתוב, שום דבר לא סגור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. דרש את ההסכמות בכתב
צילום: AP
נשיא הרשות, אבו מאזן. רוצה לשמור האופציה לפנות לאו"ם
צילום: AP
מומלצים