שתף קטע נבחר

רייכמן מעודד בוגרי הבינתחומי להתפקד לקדימה

קבוצה של בוגרי המרכז האקדמי היוקרתי בהרצליה מתכוונים לעודד התפקדות לקדימה כי "שינוי יכול להיעשות רק דרך הפוליטיקה". הכל נעשה בהשראת פרופ' אוריאל רייכמן, שבינתיים "לא מתכוון לרוץ"

אריאל שרון הבטיח לו לכהן כשר חינוך, אהוד אולמרט מנע ממנו את התגשמות החלום, אבל פרופסור אוריאל רייכמן, נשיא המרכז הבינתחומי בהרצליה, לא מוותר על המעורבות בפוליטיקה הארצית. ל-ynet נודע כי בעידודו של רייכמן ובהשראתו, החלה להתגבש לפני כמה חודשים קבוצה של בוגרי המכללה, שמטרתה לפקוד את הבוגרים ואת הסטודנטים של המרכז למפלגת קדימה, להשפיע על הרכב הרשימה הבאה לכנסת - ואולי גם לסייע לרייכמן, אם יחליט להתמודד שוב בפריימריז.

 

במכתב ששלח אתמול לכ-400 איש, כתב אופיר יחזקאלי, בוגר הבינתחומי ואחד מראשי הקבוצה כי "בקבוצה נדונו האתגרים בפניה עומדת מדינת ישראל ובעיקר תופעות חברתיות שונות שמתחילות להדאיג אותנו עד מאוד. התחלנו לחשוב כיצד אנחנו יכולים להתחיל לקחת אחריות ולהשפיע/לשנות את פני הדברים".

 

"החשיבה הראשונית הייתה להקים גוף חוץ פרלמנטרי, מעין תנועה אזרחית, שתדחוף ותשפיע, אלא שהגענו למסקנה כי תנועה שכזו פירושה המון השקעה אך מעט השפעה", המשיך יחזקאלי, "הגענו לשתי תובנות מרכזיות, האחת - שינוי אמיתי יכול להיעשות רק דרך הפוליטיקה, השנייה - שיטת הבחירות כיום מייצרת מצב שבו רשימת המועמדים לכנסת נבחרת על-ידי קומץ קטן של אנשים באמצעות הפריימריז. 'הרוב הישראלי', הלב הפועם של המדינה, 'מפקיר', הלכה למעשה, את השטח לקבוצות אינטרסנטיות, אינו לוקח חלק פעיל בהליך הפריימריז ולכל היותר מצביע למפלגה מבלי שהשפיע אמיתית באופן ממשי על זהות האנשים אשר ייצגו אותו".

 

רייכמן: "הכוונה - להשפיע מבפנים" 

הקבוצה גיבשה גם "מניפסט" שכולל את הנושאים שבהם, לדעת חבריה, יש לטפל. בין היתר, מוחים אנשי הקבוצה על כך שרק 144 אלף איש, חברי מפלגות קדימה, הליכוד והעבודה משפיעים על בחירתם של 68 חברי כנסת. "אז נכון, פוליטיקה מעלה ברובנו תחושת מיאוס וגועל (וזה דרך אגב חלק מרכזי מהבעיה), ומה פתאום שאני אהיה מזוהה פוליטית. אבל זה המשחק וכדי להשפיע צריך לשחק אותו".

 

יחזקאלי מסביר במכתב מדוע הוחלט להתפקד לקדימה. "חשבנו להקים מפלגה חדשה, אך הבנו שהקמת מפלגה חדשה דורשת המון אמצעים ומעבר לכך אנחנו מעוניינים לאחד את המערכת ולא לפצל אותה יותר. לכן, החלטנו

להתפקד למפלגה גדולה קיימת. בחרנו להתפקד למפלגת קדימה, החלטנו לקרוא לעצמנו 'הרוב הישראלי'. השם נועד לסמל את מה שאנו באמת מעוניינים לשנות והוא שהרוב הדומם שעד היום לא לקח חלק במשחק הפוליטי יתחיל להשפיע ולומר את דברו, שוב - זה המשחק ואותו צריך לשחק!".

 

אופיר יחזקאלי אמר ל-ynet כי רייכמן בשלב זה לא מתכוון להיכנס לקלחת הפוליטית. "הוא מחוץ לסיפור, הוא לא רץ בשלב זה. הוא מבחינתו תמיד אמר שהוא רוצה לפתח מנהיגות, אבל ברור לחלוטין שהוא באופן אישי, בשלב הזה, לא מתכוון לרוץ. רייכמן תומך במהלך, ועומד מאחוריו, אבל ברגע שהחלטנו שאנחנו הולכים למסלול הפוליטי ורוצים בסופו של דבר להתפקד למפלגה מסויימת, יש הפרדה בין רייכמן ובינינו".

 

רייכמן מסר ל-ynet כי הוא אכן מסייע ומייעץ לקבוצה. "חשוב שתהיה קבוצה ולא אדם בודד. תמיד אמרנו שאנחנו בונים את מנהיגות העתיד וזאת הכוונה, להשפיע מבפנים". הוא הוסיף כי בשנים הקרובות בכוונתו להקדיש את זמנו לעשייה במרכז הבינתחומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' רייכמן. השראה
צילום: יותם פרום
ציפי לבני. חברים חדשים בדרך לקדימה?
צילום: דודו אזולאי
מומלצים