שתף קטע נבחר

מתנחל הורשע בחטיפה והתעללות בנער פלסטיני

בנה של יו"ר ארגון זכויות האדם ביש"ע חטף בן 15, היכה אותו בכל חלקי גופו וכפת אותו. במקרה אחר, הוא בעט בגדי שהיה עם הנער - והרג אותו

צבי סטרוק, תושב ההתנחלות שילה, בן 28, הורשע שלשום בחטיפה ובהתעללות בנער פלסטיני בן 15 בעודו כפות. האירוע התרחש לפני כשלוש שנים, ובעקבותיו אושפז הפלסטיני כשהוא סובל מחבלות בכל חלקי גופו. סטרוק הוא בנה של פעילת הימין אורית סטרוק, יו"ר הארגון לזכויות אדם ביש"ע ומראשי היישוב היהודי בחברון.

 

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אמנון כהן, הרשיע את סטרוק בעבירות חבלה בנסיבות מחמירות, חטיפה לשם חבלה חמורה, שלוש עבירות תקיפה וגרימת נזק. האירוע התרחש ביולי 2007, אז חטף והיכה סטרוק - יחד עם אדם נוסף - את הנער הפלסטיני, תושב הכפר קוסרא שבשומרון, שהיה סמוך למאחז אש-קודש שליד שילה.


הנער אחרי התקיפה (צילום: באדיבות "יש דין") 

 

הנער נמצא מאוחר יותר בשדה פתוח כשהוא עירום, פצוע, כפות ומחוסר הכרה - לאחר שצעד בכוחות עצמו לכביש ראשי סמוך ופונה על-ידי עוברי אורח לבית החולים בשכם.

 

נוסף על אותו האירוע, הורשע סטרוק כי במקרה קודם הגיע עם אחד מחבריו לפאתי הכפר קוסרא, שם פגש את אותו נער ודרש ממנו לעזוב את המקום בטענה כי מדובר באדמתו. באותה הזדמנות, הוא סטר בפניו ובעט בגדי שזה עתה נולד והיה עמו במקום, מכות שגרמו למותו של בעל החיים.

 

במהלך המשפט, התעקש סטרוק שכלל לא הכיר את המתלוננים בפרשה וגרס כי אלה מנסים להפליל אותו בטענה שהשתלט על אדמותיהם. השופט כהן דחה את טענותיו והחליט, כאמור, לקבל את עמדת התביעה.

 

בארגון "יש דין", שאנשיו ליוו את הנער הפלסטיני לאורך התנהלות המשפט נגד סטרוק, הביעו שביעות רצון מהכרעת בית המשפט. "התיק הזה הוא מקרה נדיר יחסית שבו הצליחו גורמי החקירה והתביעה להביא להרשעת תוקף בעבירות חמורות. לפי הנתונים שלנו, כ-90 אחוזים מהתלונות שמגישים פלסטינים נגד אזרחים ישראלים שפגעו בהם או ברכושם מסתיימות בסגירת תיק החקירה, ללא הגשת כתב אישום".

 

עוד ביקשו בארגון להדגיש כי שותפו האלמוני של סטרוק לתקיפה הצליח לחמוק מרשויות החוק ולא יישא בשום עונש. "על גורמי האכיפה ללמוד מהצלחתן ומכשלונן בתיק זה כאחד", אמר מנהל מחלקת המחקר של "יש דין", ליאור יבנה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורית סטרוק, אמו של הצעיר שהורשע
צילום: דודי ועקנין
מומלצים