שתף קטע נבחר

בוש הניח אבן פינה לספרייתו: "לא מתגעגע"

בכירי הממשל של ג'ורג' בוש הבן הגיעו לטקס החגיגי בטקסס וחלקו שבחים לנשיא לשעבר: "אמרת שההיסטוריה תשפוט אותך, וכעת ההיסטוריה מתחילה להבין את דרכך"

נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש הבן הניח הלילה (יום ד') את אבן הפינה לספריה על שמו בעיר דאלאס שבטקסס. ריצ'רד צ'ייני, שכיהן כסגנו, בירך אותו על צעדיו האמיצים, וגם שאר אנשיו מימי הממשל נכחו בטקס, כמו מזכירת המדינה לשעבר קונודליזה רייס.

 

כ-3,000 איש  - בהם אנשי צמרת ממשל בוש, חברים ובכירים רפובליקנים - נאספו בטקס לציון בניית המרכז על שם ג'ורג' בוש הבן, בעוד כ-100 פעילי שמאל הפגינו מחוץ לאולם. מרכז בוש, שיכלול ספריה נשיאותית ומכון מחקר, אמור להיפתח בפברואר 2013. 


"ההיסטוריה מתחילה להבין". מחמאה לבוס לשעבר (צילום: AP)

 

"שנתיים אחרי שתקופתך בבית הלבן הגיעה לקצה, שופטים אותך בצורה יותר שקולה מכפי שעשו בעבר", אמר צ'ייני שנשא נאום לכבוד בוש, לפני שזה עלה לנאום בטקס. "כשהיו זמנים קשים וכשהיו מבקרים קולניים, תמיד האמנת שההיסטוריה תשפוט אותך. וההיסטוריה מתחילה כעת להבין את דרכך".

 

צ'ייני, הסובל מבעיות לב חמורות, השיל ממשקלו בחודשים האחרונים ונראה תשוש בטקס. פיטר לונג, דובר מטעמו, אמר שהוא עלה לבמה עם מקל הליכה

לא בגלל בעיותיו הרפואיות האחרונות, אלא בשל פציעה בברכו שנגרמה בעת ששיחק פוטבול בתיכון

 

כמה מהנוכחים, כמו צ'ייני, רייס ולורה בוש, הוזמנו ליטול את חפירה ולפזר אדמה בטקס הנחת אבן הפינה. "קשה להאמין שיש כזו התרגשות בגלל חופן אדמה", אמר בוש בחיוך. אולם מרגע שהחל לדבר על ייעוד המרכז על שמו, פניו עטו ארשת רצינית.

 

"הנחת אבן הפינה מסמלת התחלה של מסע", הסביר הנשיא לשעבר. "אנחנו לוקחים את הצעד הראשון לבניית מרכז נשיאותי שאמור להיות מרכז דינמי של רעיונות ופעולות, המבוססות על עקרונות על-זמניים". בוש גם פנה לכמה חיילים שישבו בקהל ואמר: "אני לא מתגעגע לוושינגטון, אבל אני כן מתגעגע להיות המפקד העליון שלכם". 


"כזו התרגשות מחופן אדמה". הנחת אבן הפינה (צילום: AP)

 

בוש העדיף להתרחק מאור הזרקורים מאז כניסת ברק אובמה לבית הלבן, ובמקום התמקד בכתיבת ספר זכרונותיו. כל זה השתנה החודש עם פרסום

האוטוביוגרפיה, שזכתה לסיקור נרחב ושראתה את הנשיא לשעבר מתראיין לתוכניות טלוויזיה רבות.

 

ארה"ב נוהגת לכבד את נשיאיה בהקמת ספריה נשיאותית על שמם אחרי תום כהונתם. הספריה על שם בוש תהיה השלישית מסוגה בטקסס, שכן גם ג'ורג' בוש האב ולינדון ג'ונסון עשו זאת לפניו. כהונת אובמה טרם הסתיימה, אך כבר היום מתקיים דיון ציבורי בסוגיה היכן תוקם הספריה על שמו: מדינת הוואי שבה נולד או מדינת אילינוי שבה חי בבגרותו והחל את דרכו הפוליטית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיקה בין חברים. בוש ורייס
צילום: AP
ירד במשקל. צ'ייני
צילום: AP
מומלצים