שתף קטע נבחר

השר כץ: צה"ל מעכב הקמת נמל תעופה חלופי

אחרי שערפל שיתק את נתב"ג, הפנה שר התחבורה אצבע מאשימה כלפי הצבא, ש"מביע התנגדות לכל תוכנית להקמת נמל אלטרנטיבי". ומי מעכב את הקמת רשות אבטחת התעופה?

יממה אחרי הערפל ששיתק את נתב"ג , שרי הממשלה מפזרים הבטחות - והאשמות: שר התחבורה ישראל כץ הטיל הבוקר (יום ד') על צה"ל את האחריות לעיכוב בהקמת נמל תעופה חלופי. בנתב"ג נערכים גם הלילה להשבתת השדה, אם הערפל ישוב ויתעבה.

 

"המציאות שבה חיל האוויר מביע את התנגדותו לכל תוכנית מוצעת של משרד התחבורה להקמת

נמל תעופה אלטרנטיבי לנתב"ג מקשה על משרד התחבורה ורשויות התעופה בישראל לקדם את הנושא", אמר כץ בכנס השנתי לתעופה אזרחית, שהתקיים בהרצליה.

 

"אנו מנסים להגיע לתיאום עם חיל האוויר ומערכת הביטחון באשר למיקומו של שדה התעופה החלופי. בעדיפות ראשונה נמצאים שדות תעופה קיימים כמו נבטים, רמת דוד או אפילו שדה התעופה במגידו", הוסיף השר. יש לציין כי ההתנגדות של הצבא נובעת משיקולים ביטחוניים ובטיחותיים, מכיוון שמדובר באזור בו עורך צה"ל אימוני טיסה רבים.


עיכובים בנתב"ג (צילום: דודו אזולאי)

 

המשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, קרא בכנס להכשיר את שדה התעופה בנבטים לפעילות אזרחית בינלאומית. "מדובר בנמל שהפיכתו לבינלאומי יכול להעניק מקומות תעסוקה רבים לתושבי הנגב", אמר. מנכ"ל ארגון חברות התעופה הבינלאומי (יאט"א), ג'ובאני ביסיניאני, אמר כי המצב שבו לישראל אין נמל תעופה בינלאומי חלופי הוא "לא נורמלי".

 

גם חיפה על הפרק

השר כץ ציין כי הטיל לאחרונה על חברת נמלי ישראל לבחון אפשרות להאריך את מסלול הנחיתות וההמראות של שדה התעופה בחיפה אל תוך הים ולהופכו לנמל בינלאומי. לדבריו, הארכת המסלול תאפשר למטוסי סילון גדולים יותר להמריא לכל היעדים באגן הים התיכון.

 

השר הוסיף כי בניגוד לגורמים ברשות שדות התעופה, שטענו כי המערכת שמאפשרת נחיתות והמראות

בנתב"ג גם במצבי קיצון של ערפל מותקנת אך ממתינה לאישור הפעלה מצד המשרד, הוא לא קיבל כל בקשה מרשות שדות התעופה (רש"ת) או מרשות התעופה האזרחית (רת"א) לסייע בנושא. עם זאת, הוא ציין כי לא בטוח שהמערכת הייתה מסייעת במצב של ערפל קיצוני, כפי שהיה אתמול.

 

השר כץ התייחס גם להבטחתו להקים רשות אבטחת תעופה ממלכתית, לאור הכרזתו מנכ"ל אל על כי באפריל תפסיק חברת התעופה לאבטח את טיסות ישראייר וארקיע: "ישנה תמיכה רחבה של כל הגורמים השונים להקמת הרשות הממלכתית, מלבד פקידי האוצר המתנגדים להקמתה מסיבות ביורוקרטיות. לא מדובר בהוצאות תקציביות נוספות הנדרשות להקמת הרשות הממלכתית אלא בארגון מחדש של נושא האבטחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר כץ. מאשים את צה"ל
צילום: ירון ברנר
מסך ערפל בנתב"ג
צילום: דודו אזולאי
מומלצים