שתף קטע נבחר

השרים ידונו בהצעה: שירות לאומי לכולם?

ח"כ מטלון ממציע לחייב כל אזרח או תושב קבע במדינת ישראל בחובת התייצבות לשירות סדיר. בנוסף ידונו השרים ביום ראשון בהצעה להאריך את שעון הקיץ עד לחודש נובמבר

החוק שיעורר את הסערה הבאה? ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת החוק של ח"כ משה (מוץ) מטלון, המציעה לחייב את אלה הפטורים משירות צבאי לשרת שירות לאומי או אזרחי לטובת הכלל.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, כי על פי החוק חייב כל אזרח או תושב קבע במדינת ישראל בחובת התייצבות לשירות סדיר, למרות שבפועל קיימות קבוצות שונות באוכלוסיה הפטורות משירות צבאי ולאומי.

 

לדברי ח"כ מטלון, יש מספר רב של תפקידים היכולים לסייע לכלל הציבור המשווע לעזרה כדומת קשישים, חולים, נכים וכדומה. עוד נכתב, כי הצעה זו באה ליצור שוויון בנטל כי לא ייתכן שחלק מהגברים והנשים בני ה-18 ישרתו את המדינה ויגנו עליה, כשלצידם יהיו כאלה שלא ישרתו ולא יתרמו.

 

הוא הוסיף, כי אלה שקיבלו פטור מהמדינה אינם צריכים להיות פטורים מלתת תרומה חלופית, כדוגמת שירות לאומי או אזרחי למוסדות ציבוריים. לבסוף, נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק, כי הצעת חוק זו מביאה לידי ביטוי את דבריו של הרמטכ"ל שהציע לחייב בשירות אזרחי כל מי שאינו מתגייס לשירות צבאי.

 

בנוסף תדון ועדת השרים בהצעת החוק של ח"כ ניצן הורביץ, המציע

 להאריך את שעון הקיץ עד ה-1 בנובמבר, במקום עד ערב יום כיפור, כפי שנהוג כיום.

 

בדברי ההסבר נכתב, כי שעון הקיץ יוארך ויוחלף לשעון חורף כשהקיץ באמת תם - בהתאם לעונות השנה, וכך להגיע לחפיפה רבה ככל האפשר בין שעות הפעילות האנושית לבין שעות האור במהלך היממה כמקובל בעולם כולו. הורביץ טוען כי הפעלת שעון הקיץ חוסכת בחשמל, חוסכת למשק עשרות מיליוני שקלים, מצמצמת את מספר תאונות הדרכים ואף מאפשרת לציבור הרחב ליהנות מעוד שעת אור בחודשי הקיץ הארוכים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ מטלון. שירות לכולם
ח"כ הורווביץ. עוד שעות אור
צילוםף עידו ארז
מומלצים