שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב: העלאת הבנות על הכתב - דבר מקובל
  דובר מחלקת המדינה אמר כי ארה"ב ממשיכה לדון עם ישראל במסמך שאמור לסלול את הדרך להקפאה בהתנחלויות וחידוש המו"מ. על רקע הדיבורים על משבר אמון בין הצדדים הוא הדגיש כי אין זה בלתי-רגיל במו"מ לעגן הבנות במסמך כתוב
  ארצות הברית הדגישה הערב (יום ו') כי היא מוכנה לספק לישראל מסמך כתוב ובו ערבויות ביטחוניות, אם זו תסייע לחדש את המשא ומתן הישיר עם הפלסטינים. זאת, על רקע המגעים בין הצדדים לגיבוש מסמך כזה, שיאפשר את חידוש הקפאת הבנייה בהתנחלויות לשלושה חודשים, וכפועל יוצא - את חידוש השיחות הישירות עם הפלסטינית.

   

  דובר מחלקת המדינה האמריקנית, פיליפ קראולי, אמר בתדרוך לעיתונאים כי "אנחנו ממשיכים את הדיונים שלנו עם

  הישראלים". הוא הדגיש כי "אם יש צורך להעלות הבנות מסוימות על הכתב, נהיה מוכנים לעשות זאת". הדובר קראולי סירב להתייחס לערבויות הספציפיות שייכללו במסמך.

   

  על רקע הדיווחים כי דרישת ישראל לערבויות בכתב מלמדות על משבר אמון עם ארה"ב, הבהיר קראולי כי אין זה בלתי-רגיל במשא ומתן שכשיש הבנות שצריך לכתוב אותן - עושים זאת.

   

  הדובר הדגיש כי "אין כאן מסתורין, היו סברות בפומבי לגבי המכתב במשך כמה ימים. לא הכחשנו שיש משהו שאנחנו מוכנים לעשות. אבל אני מציע שתהיו זהירים לגבי הדיווחים. חלק מהפרטים נכונים וחלק לא נכונים, ואני לא יכול להגיב על מה נכון".

   

  המתנחלים ימחו מול לשכת רה"מ

  בינתיים מנסה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להרגיע את הרוחות הסוערות בליכוד על רקע העסקה הנרקמת עם וושינגטון. נתניהו זימן את חברי הכנסת וסגני השרים בליכוד לישיבה ביום ראשון בשעה 15:00 במשרד ראש הממשלה, כדי להציג בפניהם את פרטי העסקה. השבוע חתמו יותר ממחצית חברי סיעתו על מכתב הקורא שלא לחדש את ההקפאה, בהם גם שרים בכירים כמו סילבן שלום, משה (בוגי) יעלון ובני בגין.

   

  מנגד מתכננים המתנחלים את מה שהם מכנים "אירוע המחאה הגדול ביותר מאז ההתנתקות", כשביום ראשון בבוקר יגיעו לדבריהם באלפים להפגין מול משרד ראש הממשלה בירושלים. ההפגנה תיערך במקביל לשביתת אזהרה בת יום אחד,

  שבה יושבתו המערכות המוניציפליות, השירות לאזרח ומערכות החינוך ביהודה ושומרון. המשטרה מעריכה כי להפגנה יגיעו כ-2,500 עד 3,000 איש.

   

  המסמך המתגבש אמור לכלול אמירה מפורשת שלפיה ארה"ב לא תדרוש עוד הקפאת בנייה. ירושלים לא צפויה להיות מוזכרת בו, אך מקומות אחרים דווקא כן, ומכך מבינים בישראל שהאמריקנים לא מצפים להקפאה בירושלים. המסמך אמור לכלול גם הבטחה שארה"ב תעביר לישראל 20 מטוסי חמקן מסוג F-35, אך עדיין יש מחלוקות בנוגע למימון העסקה ולדרך אספקת המטוסים. בישראל דורשים שהמטוסים יסופקו בשנים הקרובות, ואילו וושינגטון מעוניינת להעביר אותם רק אחרי שיושג הסכם קבע.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ראש הממשלה בנימין נתניהו ישיבת הממשלה ממשלה
  צילום: AP
  מומלצים