שתף קטע נבחר

מול רה"מ: ילדי המתנחלים יפגינו נגד ההקפאה

"זו פעילות חינוכית וערכית, ההורים מאשרים", אומרים מארגני השביתה וההפגנה הגדולה היום בירושלים - בתגובה לטענות שלום עכשיו על שימוש בילדים. נתניהו יכנס את סיעת הליכוד בניסיון למנוע מרד, המגעים על עסקת ההקפאה נמשכים

"אנחנו, ילדי ההתיישבות ביהודה ושומרון גדלים על אהבת הארץ, מתחנכים על הקשר ההיסטורי של עם ישראל לארץ ישראל ולתורת ישראל, קשר של דורות לרגבי האדמה הזאת, עליה בנו הורינו והורי הורינו את בתינו. אדוני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אני פונה אליו ומבקשת ממך, אנא אל תקפיא אותי, אל תקפיא את אמא ואבא שלי, אל תקפיא את האחים שלי, אל תקפיא את החברים שלי בכיתה, אלא תסמן אותנו כמיועדים לגירוש. אדוני ראש הממשלה, שמור על ישראל, אל תתקפל".

 

זהו קטע ממכתבה של ילדה תושבת מעלה לבונה, שאמורה לקרוא אותו היום (א') בהפגנה הגדולה מול משרד ראש הממשלה בירושלים, אחרי שילד משילה יקרא פרק תהילים. בנימין נתניהו טרם אישר סופית את הקפאת הבנייה, אבל המתנחלים מעלים הילוך במחאה - ומשביתים הבוקר גם את הלימודים ברוב המועצות ביהודה ושומרון. האירוע בירושלים יועבר בשידור חי ב-ynet החל מ-9:30 לערך.


השלטים נגד ההקפאה שוב חוזרים לרחובות (ארכיון: גיל יוחנן)

 

"זו שערורייה שבמקום לבקש מהציבור שלהם לבוא באופן וולונטרי הם מחייבים ילדים מבתי הספר להגיע", טוען מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר. "במקום במפגן כוח זה מפגן של חולשה.

 המתנחלים בוחרים להשבית בתי ספר ולהביא תלמידים בצורה מאורגנת במקום לקרוא לציבור באופן חופשי להגיע להפגנה". 

 

בצלאל סמוטריץ', מהמטה המשותף של המועצות השומרון ובנימין וממארגני ההפגנה, דוחה את הטענה ומסביר כי צירוף תלמידים להסעות מאורגנות שיביאו אותם להפגנה טעון אישור הורים ומאורגן על ידי ועדי הורים מקומיים לפי ראות עיניהם. "מבחינתנו זו פעילות חינוכית וערכית, אנו מעודדים מעורבות של ילדים ונוער בעשייה ציונית - דוגמה אישית לחינוך הטוב ביותר שיכול להיות".

 

שמורטיץ' גם מבטיח לשלום עכשיו ש"אם נידרש לכך, ניתן מספיק הזדמנויות לבחון את אהדת הציבור בציונות והתיישבות. בכל מקרה, אנחנו מבטיחים להוציא לרחובות פי 10 ויותר מהעשרות הבודדות שהם ותומכיהם מצליחים להביא לאירועים המגוחכים שלהם".

 

"יריית הפתיחה"

המארגנים מצפים היום לאלפים, בהם תלמידים מכיתה ד' ומעלה. כל המועצות האזוריות, מלבד בקעת הירדן, ורוב המועצות המקומיות, יושבתו היום מכל פעילות, לרבות מערכת החינוך. הערים בשטחים, עם זאת, לא לוקחות חלק בשביתה. היא מנוהלת על-ידי מטה ועדי המתיישבים המשותף, תנועת קוממיות, ונתמכת על ידי מועצת יש"ע. גם ידיד המתנחלים הותיק מימי ההתנתקות, הזמר אריאל זילבר, צפוי לעלות על הבמה בהפגנה.

 

יו"ר ועד מתיישבי שומרון ואחד מוותיקי הנהגת המתנחלים, בני קצובר, טוען שזו תהיה רק "יריית הפתיחה". לדבריו, בהמשך נתניהו חותר לדבר על הגבולות, "וזה מועיד 150 אלף בני אדם לגירוש. ננסה לרכז אותם יחד עם תומכיהם הרבים ברחבי הארץ למאבק בנתניהו כראש ממשלה, מתוך הערכה שככל שהוא יתקדם בתהליך, כך תפחת בו התמיכה בקרב חברי מפלגתו וייתכן שהדבר יביא להפלתו".

 

סא"ל במיל' איציק שדמי, יו"ר ועד מתיישבי בנימין, רוצה הישגים וטוען ש"אם נתניהו ילך על מהלך ההקפאה, אנחנו נלך עליו". נפתלי בנט, מנכ"ל מועצת יש"ע, מבטיח מאבק שונה מזה שהיה בעת ההתנתקות. "אם חלילה השרים סער, שטייניץ, ישי ואטיאס ירימו אצבע להכשיר את הקטסטרופה, אנו נעבור לשלב שיכלול פעילות שטח עוצמתית ביותר".

 

"פגישה עם לבני - תרגיל שקוף"

הלחץ הפוליטי המופעל על ראש הממשלה מהאגף הימני בליכוד הוביל אותו לכנס בצהריים את חברי הכנסת של סיעתו, ש-14 מהם כבר חתמו על מכתב נגד המשך ההקפאה, ולהרגיע מרד אפשרי. הוא ינסה לומר להם שההסכם עם האמריקנים והמשך עצירת הבנייה ביהודה ושומרון פועלת לטובת המתנחלים ולטובת ישראל, בעיקר אם ארה"ב תתחייב לא לדרוש הקפאה נוספת.


לחיצת יד שתרגיע את הסערה בליכוד? לבני ונתניהו (ארכיון: גיל יוחנן) 

 

נתניהו זימן מעוניין למנוע ישיבת סיעה סוערת ביום שני בכנסת. מיד לאחר הפגישה עם חברי סיעתו, הוא ייפגש עם יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני,

 ובקדימה מכנים את זימונה של לבני לפגישה בסמוך לדיון עם חברי הסיעה "תרגיל שקוף שנועד לאיים על אנשי הליכוד".

 

"קודם כל צריך להרגיע את הרוחות בליכוד, הן סוערות מדי", אומר גורם בסביבת ראש הממשלה. "אין ברירה, הוא חייב לפעול כעת". מקורבו של נתניהו, ח"כ אופיר אקוניס, התריע כי מרד פנימי בליכוד עשוי להוביל להתפרקות הממשלה. "חייבים ללמוד את לקחי העבר. כאשר נופלת ממשלה בראשות הליכוד, קמה ממשלה בראשות השמאל, שהיא הרבה יותר מסוכנת לשראל".

 

הקבינט עדיין בהמתנה למטוסים

גורמים בליכוד ששוחחו עם ראש הממשלה בימים האחרונים אומרים כי "נתניהו לא מתכוון להביא לקבינט עסקה שאינה עומדת בתנאים שלו. זו הסיבה שהמגעים עם ארה"ב נמשכים, ואין עדיין מסמך".

 

מאז יום רביעי התברר כי אחד הנושאים העיקריים שבמחלוקת בין ישראל לארה"ב הוא הנושא של החבילה הביטחונית. כפי שפורסם ב-ynet לראשונה, קיימת מחלוקת משמעותית לגבי אספקת מטוסי החמקן הנוספים. לא ברור עדיין מי יממן את המטוסים  - נתניהו טוען שסיכם עם הילרי קלינטון כי המטוסים יועברו לישראל כמענק - ומתי הם יסופקו: בשנים הקרובות, או רק לאחר שיושג הסכם קבע עם הפלסטינים.

 

בישראל וכן בארה"ב נמתחה ביקורת חריפה על כך שנתניהו "ניהל משא ומתן על הווטו האמריקני, שהיה מובטח בעבר לישראל, והוא היה חלק מהיחסים האסטרטגיים ההדוקים בין שתי המדינות". גורמים פוליטיים בכירים ציינו כי "ראש הממשלה הצליח לפשל גם בנושא זה,

ולאבד נכס אסטרטגי עבור מדינת ישראל, שהיה ברור במשך עשרות שנים. כיום הוא מנהל סחר מכר על משהו שלפני שנה וחצי היה דבר ברור מעליו. זה כישלון ברור של נתניהו במדיניות החוץ".

 

הניסיונות לסכם את העסקה עם ארה"ב נמשכים כל העת, אך לא באופן רציף, לנוכח הבדלי השעות בין וושינגטון לירושלים. עדיין לא ברור מתי תתכנס ישיבת הקבינט בה יתבקשו השרים להצביע על ההסכם עם האמריקנים, אולם בישראל מעריכים כי "בסופו של דבר המחלוקות יפתרו, וייתכן שתוך 72 שעות תהיה עסקה שתובא לקבינט. בגלל הנושאים הביטחוניים העסקה לא נראתה טוב ביום חמישי האחרון, אבל מנסים להגיע להבנות לגבי הסעיפים שנותרו פתוחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתנחלים שוב עולים לירושלים
צילום: מרים צחי
"מורדי הליכוד" החדשים. נתניהו מנסה לבלום
צילום: אוהד צויגנברג
אריאל זילבר. קאמבק?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים