שתף קטע נבחר

החרדים: לא להתנות ההפרדה במניעת אלימות

שופטי בג"ץ הבהירו כי הם נוטים לאשר את קווי המהדרין, אך בציבור החרדי לא לגמרי מרוצים מההתניה שהדבר ייעשה ללא כפייה או אלימות: "תמיד יהיה מי שיחפש פרובוקציות כדי שיהיה תירוץ לשנות את אופי הקווים"

בציבור החרדי קיבלו בצהריים (יום א') ברגשות מעורבים את הודעת בג"ץ לפיה בכוונתו לאשר את המשך הפעלת קווי המהדרין בהסכמת הנוסעים ולא בכפייה או באלימות. ב"ועדת הרבנים לענייני תחבורה" - הגוף החרדי המקדם את ההפרדה בין גברים לנשים באוטובוסים - אמרו ל-ynet‏ כי בית המשפט נוהג נכון כשהוא נוטה לאפשר את פתיחת הדלתות האחוריות לעליית נשים.

 

עם זאת, בוועדה טענו כי אין להתנות את המהלך בכך שלא יירשמו אירועי כפייה או אלימות. "מי שיחפש פרובוקציות כדי שיהיה לו תירוץ לשנות את אופי הקווים - ימצא אותן", הסביר דובר הוועדה, שמעון שטרן, "גם במועדוני המסיבות יש אלימות כל לילה". שטרן שב על העמדה החרדית העקבית לפיה האלימות היא בשוליים ואינה מקובלת עליהם.

 

בוועדת הרבנים הוסיפו כי "היה יכול להיות הרבה יותר גרוע" אם למשל היה בג"ץ מקבל את עמדת העותרים השוללת לחלוטין את פתיחת הדלת האחורית. בכל מקרה, לדבריהם, מוקדם לסכם משום ש"לא בטוח שנאמרה המילה האחרונה ושזהו סוף פסוק".

 

הרבנית יוכבד גרוסמן מ"מרכז מידע יהדות", שאיגדה עשרות נשים חרדיות וחילוניות התומכות בהפרדה, אמרה כי היא מקווה שהשמחה לא מוקדמת מדי. לדבריה, הישיבה בנפרד בחלקו האחורי של האוטובוס דווקא מכבדת את הנשים ולא משפילה אותן. "המתנגדים שואלים למה אישה בהריון צריכה ללכת עד סוף האוטובוס. אבל מצד שני - למה לה להידחף בצפיפות מקדימה? שיפתחו לה את הדלת האחורית! ראית פעם את מלכת אנגליה עולה מקדימה? רק מאחורה!". 

 

תחת ביקורת

בדיון שנערך היום בבג"ץ אמר השופט אליקים רובינשטיין כי בכוונת בג"ץ לאמץ את ההסדר שיזם משרד התחבורה, שלפיו הפרדה בין גברים ונשים באוטובוסים המשרתים את הציבור החרדי

תהיה תחת ביקורת גלויה וסמויה של משרד התחבורה.

 

החלטת בג"ץ המסתמנת תביא בפועל לשימור המצב הקיים, לפיו נשים לא יוכלו לשבת בחלקו הקדמי של אוטובוסים המשרתים בקווי המהדרין.

 

במוסדות החינוך החרדיים הקדישו הבוקר זמן תפילה מיוחד למען ההצלחה בדיון בבג"ץ. על תפילת הילדים אמרו הרבנים כי "אל כביר לא ימאס תפילת רבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קווי המהדרין
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים