שתף קטע נבחר

משבר הוועדה: "קדימה תשבש פעילות הכנסת"

האפשרות לכפות על סיעת האופוזיציה להשאיר בידיה את ראשות ועדת החוץ והביטחון - במקום את ועדת הכלכלה - מעוררת חשש ל"מרד פרלמנטרי"

האם הוויכוח הפוליטי בין קדימה לליכוד על ראשות ועדת החוץ והביטחון יפגע בפעילות השוטפת של הכנסת? גורמים שונים במשכן, ובהם גם היו"ר רובי ריבלין, הביעו הערב (יום א') חשש שעל-רקע הכישלון להשיג הסכמה בין שתי הסיעות על ראשות הוועדה ועל הנהגת ועדת הכספים, יימנעו חברי קדימה מלהגיע לדיונים במליאה ובוועדות.

 

כל זה עלול להתרחש אם בקואליציה יוחלט לכפות על סיעת האופוזיציה לקבל לידיה את ועדת החוץ והביטחון, בניגוד לרצונה. בימים האחרונים התנהלו בנושא מגעים מאחורי הקלעים.

בכירים בקואליציה ציינו שאם בקדימה יעמדו בסירובם למנות יו"ר מטעם הסיעה לוועדה, יתבצע המהלך בכפייה. בין היתר הוזכר שמו של יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, כמי שמקדם מהלך זה.

 

לפי הצעת פשרה שהציג ריבלין, אמור היה ח"כ שאול מופז להתמנות ליו"ר הזמני של ועדת החוץ והביטחון מטעם קדימה, עד לינואר - אז תסתיים חקיקת תקציב המדינה לשנתיים הבאות. אלא שיו"ר קדימה, ציפי לבני, וראש הממשלה בנימין נתניהו לא הגיעו להסכמות בנושא בפגישה ביניהם היום, והחליטו להמשיך במשא ומתן בימים הקרובים. מלשכת לבני נמסר כי הדחיות בכל הדיונים אינם לבקשתה. 

 

"הגשנו מספר הצעות, גם לפתרון בעיית העברת 1.2 מיליארד שקל למערכת הביטחון וסוגיות נוספות, אבל הקואליציה לא מקדמת אותן מסיבותיה שלה. יש לתהות מדוע הקואליציה, שאמורה להחזיק בתיק יו"ר ועדת חוץ וביטחון, נוהגת כמו שהיא נוהגת, בנושא הנמצא בראש מעיניה של כל ממשלה", טוענים בקדימה.

 

בעקבות ההתפתחויות, בוחן יו"ר הכנסת אפשרות לבקש מיו"ר ועדת הכנסת, יריב לוין, לכנס את הוועדה לבחירת יו"ר לועדת החוץ והביטחון כבר מחר.

 

במקרה זה, עשוי מהלך הכפייה לצאת אל הפועל - כשרוב חברי הקואליציה עשויים לבחור בשאול מופז כיו"ר זמני של ועדת החוץ והביטחון, גם ללא הסכמתו.

 

הוויכוח על הנהגת ועדת החוץ והביטחון התעורר לאחר השעייתו של היו"ר הקודם, ח"כ צחי הנגבי, מהכנסת - בעקבות הטלת הקלון עליו. בעיה מהותית שכבר התעוררה בעקבות הוויכוח בין הליכוד לקדימה התנהל סביב העובדה שמערכת הביטחון זקוקה ליותר ממיליארד שקלים לפעילותה השוטפת, מתוך הרזרבות של המדינה.

 

בהיעדר יו"ר, אין מי שיחתום על האישור בכנסת. גורמים במערכת הביטחון ציינו כי אי העברת הכספים עלולה לפגוע בפעילות השוטפת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זאב אלקין. ניסיון לכפות על קדימה?
צילום: דודי ועקנין
מופז. יו"ר בעל כורחו?
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים