שתף קטע נבחר

לבנת: לי ולתושבי אריאל איש לא יסתום את הפה

שרת התרבות לא משנה את הקו כלפי האמנים המחרימים. מנכ"ל הקאמרי ומנהל החאן התחייבו כי יופיעו באריאל, אך דרשו לא לפגוע בתקציבים. מנכ"ל היידישפיל: "בפולין ואוזבקיסטן החרימו אותי, אחייב את השחקנים להסכים להופיע בכל מקום"

שרת התרבות לא מסכימה לשתוק - ומסרבת להוריד מסדר היום את ההחרמות ההדדיות בפרשת היכל התרבות של אריאל. "אף אחד לא יסתום לי או לתושבי אריאל את הפה", אמרה שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, בדיון בוועדת הכנסת, והמשיכה בקו הנוקשה נגד האמנים המחרימים - דווקא לאחר שהגיעה למעין שביתת נשק מולם.

 

הדיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, שנושאו קריטריונים לתמיכה במוסדות חינוך לאור תמיכת האמנים, התקיים על רקע החרמת אמנים את אריאל, שעוררה סערה ציבורית בארץ. לבנת אמרה בו כי "יש שחקנים - חלקם מוכשרים, חלקם פחות מוכשרים. האמנים חופשיים להביע את דעתם, אבל חופש הדיבור אינו נחלת סקטור אחד בלבד. לצד חופש הדיבור יש את חובת המוסדות להופיע מול קהל, בתל-אביב או באריאל".

 

מנהל הקאמרי, נועם סמל, ומנהל תיאטרון החאן, דני וייס, אמרו לוועדה כי יש להשאיר את הטיפול באמנים שאינם מעוניינים להופיע למנכ"לי התיאטראות ואסור לפגוע בתקציבי התמיכה המיועדים להם. "אנחנו מתחייבים להופיע בכל מקום", אמר סמל.

 

שמואל עצמון, מנכ"ל תיאטרון היידישפיל, אמר: "קשה לי לשמוע את הדברים הללו. בגיל 6 הוחרמתי על ידי פולנים שלא רצו לשחק איתי כי אני יהודי. בגיל 9 לא רק שרצו להחרים אותי, רצו גם להרוג אותי. באוזבקיסטן הייתי מוחרם והרגשתי מוחרם גם כשעליתי בגיל 17".

 

עצמון אמר כי יחייב אמנים לחתום על חוזה האומר כי יופיעו גם בהתנחלויות: "שמואל רודנסקי ז"ל ואני הופענו בכל יישוב שעלה לארץ. אנחנו מופיעים מהרגע שאריאל עלתה על הקרקע - בבתי ספר ובאולמות ספורט. מהיום אשאל כל שחקן - אתה מסכים לערכים שלי להופיע בכל מקום? אם הוא לא יסכים, לא אחתים אותו על חוזה".

 

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) קישר בין חידוש ההקפאה לתגובה לחרם האמנים: "אני מבין את הצרכים הפוליטיים של אנשי הימין. כשראש הממשלה מקפיא את אריאל זה מכניס אותם למצוקה ולכן הולכים על הדבר הקל - על אמנים שמצהירים הצהרות. אני מצפה מכל אדם שיביע את דעתו". יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אלכס מילר, סיכם ואמר שהוא רואה בחומרה שימוש בתרבות ובאמנות כנשק פוליטי, והוסיף כי הוא משבח את מנהלי התיאטראות שהודיעו על כך שיופיעו בכל מקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבנת. לא שותקת
צילום: גיל יוחנן
צילום: ז'ראר אלון
שמואל עצמון. "הוחרמתי מגיל 6"
צילום: ז'ראר אלון
מומלצים