שתף קטע נבחר

קדימה הודיעה: מתנגדים לחוק משאל העם

אחרי שהסתבר כי רוב חברי הסיעה מתנגדים ליוזמה, הוחלט בקדימה שלא לאפשר חופש הצבעה ולהתנגד באופן גורף להצעה המחייבת משאל עם במקרה של כוונה לסגת מרמת-הגולן או מזרח-ירושלים. ח"כ שאול מופז, שתומך במשאל, לא צפוי להצביע. בעבודה עשויים לבקש לדחות את ההצבעה

הכנסת צפויה להצביע הערב (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית על הצעת "חוק משאל העם". בקדימה החליטו להתנגד לחוק, שיחייב לקבל את תמיכת רוב הציבור במשאל עם ו-60 חברי כנסת במקרה שנסיגה מרמת-הגולן או ממזרח-ירושלים תעמוד על הפרק. חברי הסיעה שתומכים בחוק ייעדרו מהמליאה בזמן ההצבעה - ביניהם ח"כ שאול מופז.

 

  • להצעת החוק המלאה ומלאת ההסתייגויות - לחצו כאן

 

זמן קצר לפני תחילת הדיון, קיימה סיעת קדימה ישיבה שבה התברר כי 14 חברי כנסת מטעמה מתנגדים להצעה, לצד שלושה תומכים ומספר זהה של נמנעים. לפיכך, הוחלט לאסור חופש הצבעה בנושא, אך לאפשר לחברי הכנסת התומכים שלא להגיע למליאה בזמן הדיון. ח"כ שאול מופז הביע תמיכה בחוק משאל העם, אך כשנספרו הקולות בשאלת סדרי ההצבעה במליאה, בחר שלא לנקוט עמדה.

 

יו"ר קדימה, ח"כ ציפי לבני, הסבירה כי "יש כאן עניין עקרוני שהוא לא קשור למי שרוצה לוותר על חלקי ארץ ולמי שלא. מדובר בהכרעות שמנהיגות שמבינה את גודל הבעיות וחשופה לכל ההיבטים שלהן צריכה לקבל בעצמה. העם הוא לא תחליף לצורך בכזו מנהיגות".

 

היא לא החמיצה את ההזדמנות כדי לתקוף בחריפות את נתניהו. "יש כאן ראש-ממשלה חלש שנוח לו שמחשקים אותו. לא מדובר כאן על רצון לשמוע את דעת העם, אלא אלא על מתן זכות וטו להחלטות הממשלה והכנסת שנבחרו. כל החלטה כזו קשורה לשיקולים שלא את כולם אפשר להגיד לציבור, ולצפות שהוא יבין לגמרי".

 

לבני הסבירה את התנגדותה החריפה לחוק בכך ש"ההצעה הזו כובלת את היכולת של מנהיגים לקבל החלטות, מכיוון שמצפים מהעם לקבל החלטות שאין לו את הכלים להכריע בהן. זה לא קשור לימין או לשמאל, אלא לקבלת החלטות באופן דמוקרטי. יש משאל עם אחד שהוא מערכת הבחירות הכלליות, וראש-הממשלה צריך לומר לפניהן ואחריהן את אותו הדבר".

 

ח"כ מופז דיבר בישיבת הסיעה בעד עריכת משאל העם, אך בסופו של דבר לא השתתף בהצבעה. לטענת מקורביו, הוא לא הצביע בסיעה, כיוון שהדיון עסק בסוגיית סדרי ההצבעה ולא בתכניה. עם זאת אמרו מקורביו: "הוא הצביע בקריאה ראשונה בעד משאל עם. גם בתכניתו המדינית - מדבר מופז על משאל עם בהכרעות הנוגעות לשטחים בריבונות ישראלית".

 

מלשכתו של חבר הכנסת נמסר: "מופז מאמין שמשאל עם מחזק מנהיגות ואינו מחליש אותה, כפי שנטען בישיבת סיעת קדימה. זהו כלי דמוקרטי, שעל פי דעת מומחים ניתן להשתמש בו ברגעים מכוננים, כמו ויתור על שטחים ריבוניים". 

במקביל, הסמיכה סיעת העבודה את יו"ר המפלגה ושר הביטחון, אהוד ברק, לבקש מנתניהו לדחות את ההצבעה בנושא למועד אחר. נציגי הסיעה גילו התנגדות גורפת לרוח החוק, מלבד השרים שלום שמחון ובנימין בן-אליעזר שתמכו בה. עוד הוחלט, כי במידה שנתניהו לא ייענה לדרישה לדחות את קיום ההצבעה - תתכנס הסיעה לישיבה נוספת כדי לשקול את צעדיה הבאים.

 

בפתח הדיון, תקף יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, את יוזמי החוק בלשון צינית חדה. "אכן, מדובר בחוק חשוב ובאירוע משמעותי בחייה של הכנסת. כמי שמתנגד לחוק הזה - אני לא יכול להפחית בחשיבותו. הוא בעצם אומר שעל קבר רחל ומערת המכפלה אפשר לוותר בלי משאל עם, אבל על סוסיתא ברמת-הגולן אי אפשר. הטריק כאן הוא ריבונות ישראלית פורמאלית. מה שבעצם אומרים בממשלה הוא: אל תסבכו אותנו עם הסכם שלום".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. "עניין עקרוני"
צילום: ערוץ הכנסת
מופז. לא צפוי להצביע
צילום: עידו ארז
מומלצים