שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גפני להרצוג: אפעל להגדלת תקציב הרווחה
  בדיון בוועדת הכספים מסר שר הרווחה נתונים מדאיגים לפיהם כ-900 אלף אזרחים הזקוקים לשירותי המשרד אינם מקבלים שירות, בהם גם ילדים רבים. יו"ר הוועדה הכריז כי בכוונתו להידבר עם האוצר בנושא "בלי לשגות באשליות"

  כ-900 אלף אזרחים הזקוקים לשירותי הרווחה אינם מקבלים שירות ראוי אם הם חיים ברשויות מקומיות שנקלעו למשבר, או בישובי הפריפריה ובמגזר הכפרי – כך עולה מנתונים שמסרו היום (ב') שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג ומנכ"ל משרדו נחום איצקוביץ בדיון על תקציב הרווחה בוועדת הכספים, שעומד על 5.5 מיליארד שקל בשנה בתקציב הדו שנתי.

   

   

  הרצוג ואיצקוביץ ציינו את הפער והמחסור המתמשך במשאבים שבא לידי ביטוי באי קבלת שרות ובקשיים בתכנון. לדבריהם, חצי מיליון תושבי הפריפריה מתקשים להגיע ממקום למקום ובכלל זה לבתי החולים במידת הצורך.

   

  עוד ציינו כי רשויות מקומיות קטנות מתקשות לספק שירותים משום שאינן מגיעות לרף הנזקקים שמצדיק לפתח במקום מגוריהם שירות מסוים.

   

  השר הרצוג אמר כי לא הצליח לשכנע את האוצר בחיוניות ודחיפות הבעיות שמערכת הרווחה נאלצת להתמודד איתן לאחרונה, בהן הגידול במספר מקרי הרצח במשפחה והאלימות המשתוללת ברחובות.

   

  "החזון שלי שטרם התממש הוא לתת מענה לנפגעי עבירה", אמר הרצוג. השר ומנכ"ל משרדו הדגישו שהיעדר פתרונות ממשלתיים תוביל אזרחים רבים לפתחן של מחלקות רווחה שאינן מצליחות לטפל בהם בהיעדר כלים יעילים ומוסכמים עם משרדי הממשלה הנוגעים בדבר בכל הקשור לפיתוח ושדרוג השירותים הקיימים.

   

  "המצב הקשה השורר בתחום בריאות הנפש יוצר לחץ, אלימות, פגיעות בנפש והתמודדות בלתי סבירה בשירותי הרווחה", אמרו וציינו בעיות נוספות הנגרמות בשל חוסר שיתוף פעולה עם המשטרה ומוסדות אחרים בקהילה.

   

  רשת הביטחון החברתית נפרמה

  מצבם של הילדים המהווים 14% מהאוכלוסייה עגום במיוחד: מהנתונים עולה כי ב-8 השנים האחרונות גדל שיעור הילדים החיים במשפחות חד הוריות ב-22%; שיעור הילדים שהוריהם בהליכי פירוד או גירושים עלה ל-24%; שיעור הילדים העניים עלה ל 35%, ושיעור הילדים עליהם דווח לפקידי סעד בחשד להתעללות והזנחה - עלה ל 38%.

   

  ח"כ חיים אורון אמר כי הבעיה של שירותי הרווחה בישראל היא כי "רשת הביטחון החברתית נפרמה בהעברת שירותי רווחה ממלכתיים לאחריות מלכ"רים, והמדינה חייבת עכשיו לעשות חשבון נפש עד כמה היא מורידה מעצמה את האחריות לבעיות שנוצרו מהפרטת הטיפולים".

   

  לאחר ששמע את הנתונים, שאל יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני את השר האם הוא מבקש לערוך שינויים בתקציב משרדו. הרצוג השיב בשלילה והסביר כי הגיע להסכמה עם האוצר על סדרי העדיפויות לפיהן הורכב התקציב.

   

  גפני דחה את דברי הרצוג, ואמר שבכוונתו לסייע לכמה משרדים בהם משרד רווחה, שבעיותיו משקפות את יחס החברה לנזקקים לעזרתה. "אני מאמין שאפשר להידבר עם האוצר, מבלי לשגות באשליות", הדגיש.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג
  צילום: גיל יוחנן
  ח"כ משה גפני
  צילום: מתי אלמליח
  מומלצים