שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ענק: בדיקת CT יכולה למנוע תמותת מעשנים

  כ-90% מהחולים בסרטן הריאות, הסרטן הקטלני ביותר, נפטרים בשל האבחון המאוחר. מרביתם של החולים הם מעשנים. מחקר רחב היקף שכלל עשרות אלפי אנשים מצא כי בדיקת CT מוקדמת יכולה למנוע תמותה בשיעור גבוה. רוצים לעבור בדיקה? תאלצו להוציא כ-1,000 שקלים מכיסכם

  זה הפחד של כל מעשן: סרטן ריאות, אחד מסוגי הסרטן הנפוצים והקטלניים ביותר. 90% מאלה שחלו בו מתים, בשל האבחון המתרחש לרוב - מאוחר מידי. מחקר אמריקני רחב היקף שכלל עשרות אלפי אנשים, מצא כי סריקת CT מוקדמת, יכולה לגלות מבעוד מועד גידולים סרטניים ולהציל את חייהם של המעשנים.

   

  במחקר החדש אותו ערך המכון האמריקני לסרטן, נבדקו 53 אלף איש מ-33 מרכזים רפואיים בארצות הברית. הנבדקים חולקו לארבע קבוצות: שתי קבוצות שעברו בדיקות CT, ושתי קבוצות שעברו צילומי חזה בלבד. כל קבוצה שכזו חולקה לשניים: באחת - אלה שלא עישנו מעולם, ובקבוצה השניה אלה שעישנו לפחות 30 שנות חפיסה (המחושבים כמכפלת מספר שנות העישון במספר חפיסות הסיגריות ליממה). כל הנבדקים היו בגילאי 55 עד 74.

   

  המחקר נמשך שלוש שנים במהלכו עברו המשתתפים במחקר בדיקות CT. מהמחקר עלה כי סריקות ה-CT הביאו לשיעור גבוה של גילוי גידולים בריאות, והתוצאה: שיעור תמותה נמוך ב-20 אחוז אצל אלה שעברו בדיקות CT, בהשוואה לאלה שעברו צילומי חזה בלבד. התוצאות היו כה מובהקות, עד שהמחקר הופסק טרם זמנו.

   

  פרופ' דיויד ג'יראדה, ראש צוות החוקרים מאוניברסיטת וושינגטון, אמר כי כבר זמן רב ידוע שבדיקות CT מגלות גידולים סרטניים בשלב מוקדם הרבה יותר מאשר צילומי חזה, אולם עד כה לא היה ידוע האם ה-CT עשוי למנוע סרטן ריאות.

   

  "בדיקת ה-CT מאתרת גידולים קטנים ביותר שאינם נראים בצילום חזה", אומר ג'יראדה, "אולם לא ידענו האם האבחון המדויק הזה מונע בפועל תמותה. הגידולים שמראה ה-CT אינם תמיד סרטניים, אולם מהמחקר עלה כי סריקת CT מוקדמת אכן מונעת שיעור גבוה של תמותה מסרטן ריאות".

   

  סרטן הריאות הוא הסרטן הקטלני ביותר, ומדי שנה הוא הורג 1.2 מיליון איש ברחבי העולם. הבעיה המרכזית נעוצה באבחון: פעמים רבות הוא מתבצע מאוחר מדי, כשהגידול כבר התפשט מחוץ לריאות והמחלה אינה ניתנת לריפוי. אף שסרטן הריאות תוקף בעיקר מעשנים, הנתונים בספרות הרפואית מראים כי חמישית מכלל מקרי סרטן הריאות מתרחשים אצל אנשים שלא עישנו מעולם.

   

  בדיקת ה-CT (טומוגרפיה ממוחשבת) פועלת באמצעות קרני רנטגן המשולבים בסורק ממוחשב. באמצעות חישובים מורכבים מראה המחשב חתכים של מבנים בגוף ומדמה איברים מבלי שיוסתרו על ידי רקמות שכנות. קיימים מספר סוגי מכשירי CT, המייצרים פרוסות של גוף האדם, צללים של רקמות הגוף או תמונות תלת מימדיות של איברים ומבנים שונים.

   

  הבדיקה מבוצעת ברחבי הארץ במכונים פרטיים ובבתי חולים. במהלך הבדיקה החולה שוכב על מיטה נעה המצויה בתוך מיתקן דמוי סופגניה. המיתקן מכיל שפופרות המייצרות קרני X ונעות בתנועות סיבוביות סביב גוף הנבדק. הבדיקה אינה מכאיבה ואורכת מספר דקות. חרף יתרונותיה, הבדיקה אינה פטורה מסכנות: ה-CT טומן בחובו קרינה עצומה שוות ערך למאות צילומי רנטגן.

   

  בדיקת CT לאיתור מוקדם של סרטן הריאות במעשנים או מעשנים פסיביים החשופים לעשן הסיגריות אינה נמצאת בסל התרופות. אלה המבקשים לעבור אותה, יצטרכו לעשות זאת מכיסם דרך המכונים הפרטיים, בעלות של כ-1,000 שקלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איתי גל
  CT. מאתר גידולים זעירים
  צילום: איתי גל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים