שתף קטע נבחר

זירת הקניות

תחנות כוח של גז טבעי פועלות על סולר מזהם

יחידות חדשות בתחנות הכוח באשדוד ובחגית אמורות היו להתחבר לגז כבר מזמן, אבל בדיקת ynet מגלה שהן פועלות כבר תקופה ארוכה על סולר. ההערכות: הן ימשיכו לפעול כך למשך חודשים ארוכים, הרבה מעבר לזמן שהוקצב לכך

יחידות ייצור חדשות בתחנות כוח של גז טבעי באשדוד ובחגית, אמורות היו להתחבר לגז כבר מזמן. אבל בדיקת ynet מגלה כי הן פועלות כבר תקופה ארוכה על סולר, בניגוד גמור להחלטת רשות החשמל בנושא. לא רק זאת, אלא שבחברת חשמל מעריכים כי היחידות יחוברו לגז הטבעי רק בעוד חודשים רבים. 

 

בחברת החשמל אומרים כי הפעלת התחנות בסולר תימשך ל"פרקי זמן קצרים", אך ממידע שהגיע לידי ynet עולה, כי היחידה החדשה באשדוד למשל, צפויה להתחבר לגז הטבעי רק בחודש אוגוסט 2011 - כמעט שנה לאחר הקמתה וכ-11 חודשים לאחר המועד שרשות החשמל קבעה, כי עליה לעבור לגז טבעי. המשמעות: עד אז, במקום להשתמש בגז טבעי, שנחשב נקי יותר ופחות מזהם, ייעשה שימוש בסולר.

 

פרק הזמן הארוך הזה חורג מאוד מהחלטת רשות החשמל בנושא. על פי החלטה של הרשות לשנת 2010, נקבע כי היחידה החדשה באשכול תופעל על סולר רק למשך כחודש וחצי - מה-1 באוגוסט ועד ה-17 בספטמבר.

 

המצב דומה גם ביחידה החדשה של תחנת הכוח חגית  - רשות החשמל קבעה כי היחידה החדשה בתחנת הכוח הצפונית, תופעל על סולר מה-1 באוגוסט ועד ה-31 באוקטובר בלבד. הערכות חברת החשמל מדברות על הפעלה של היחידה הזו בסולר עד חודש אפריל 2011 - כחצי שנה יותר מהוראת רשות החשמל.

 

יחידות הייצור החדשות נוספו על ידי חברת החשמל כחלק מתוכנית החירום הלאומית להגדלת עתודות ייצור החשמל - כבר לפני מספר חודשים. מדובר ביחידת הייצור באתר תחנת הכוח אשכול, בהספק של כ-260 מגוואט, וביחידת הייצור בתחנת הכוח חגית, בהספק של כ -260 מגוואט.

 

הגז הטבעי נחשב לתחליף "ירוק" ונקי בהשוואה לחלופות המזהמות של סולר או מזוט, והמעבר לגז טבעי אמור לשפר משמעותית את איכות האוויר באזורים שבהם פועלות התחנות. תחנת הכוח אשכול באשדוד מקבלת את אספקת הגז מהקידוח הימי של חברת "ים תטיס", הממוקם מול חופי אשקלון. התחנה הנוספת היא כאמור תחנת הכוח חגית, הממוקמת סמוך ליקנעם בצפון.

 

גם בקריית מלאכי מודאגים

המידע הנוכחי מטריד את ארגוני הסביבה, אבל גם את מתנגדי תחנת הכוח הפרטית המתוכננת באזור התעשייה של קריית מלאכי. תחנה זו מתעתדת להיבנות על ידי קבוצת "שיכון ובינוי" בבעלות שרי אריסון ולהיות מופעלת על גז טבעי - אך היא מעוררת מחלוקת חריפה בקרב התושבים.

 

מטה המאבק נגד התוכנית מאגד בתוכו את תושבי קריית מלאכי, המרוחקים כ-500 מטרים מהתחנה העתידית, אך גם יישובים נוספים בהם המועצה האזורית באר טוביה ותושבי המושבים אביגדור ותימורים - שתושביו מרוחקים רק 400 מטרים מהתחנה.

 

בתחילת הדרך החליטה המדינה על תשע חלופות למיקום תחנת הכוח ברחבי הארץ, אולם כל האתרים - למעט זה שבמועצה האזורית באר-טוביה - הם אתרים בבעלות מינהל מקרקעי ישראל, והאתר הנוכחי הוא פרטי. החודש אמור להתקיים דיון מרכזי בנושא במסגרת הוועדה לתשתיות לאומיות ובימים אלה מושלם תסקיר ההשפעה על הסביבה של חברת שיכון ובינוי ויוגש לוועדה.  

 

תגובות

תגובת משרד התשתיות: "התחנות מופעלות כרגע בסולר למספר שעות מצומצם כחלק מתהליך הכנסתן לשירות. לחברת החשמל אין התחייבות לגבי מועד ההפעלה מול משרד התשתיות הלאומיות. החברה פועלת על פי משטר ההפעלה כפי שנרשם בתמ"א ועל פי אישורי המשרד להגנת הסביבה".

 

תגובת חברת החשמל: "יחידות חגית 1 ואשכול 3 עובדות בסולר כחלק מתהליך קבלת יחידה לאחר הקמתה, לפרקי זמן קצרים. עם השלמת מערך הגז הטבעי היחידות תופעלנה בגז טבעי. יש לציין, כי יחידות אלו מוגדרות כיחידות דו דלקיות (סולר וגז) ולכן יש להבטיח הפעלתן בשני סוגי דלקים על מנת להבטיח את שרידות המערכת, כל זאת למספר חודשים".

 

תגובת רשות החשמל: רשות החשמל כשקבעה את סל הדלקים ל-2010 קבעה את מועדי ההפעלה בגז על פי הידע שהועבר באותה העת. הרשות תשוב ותבחן את מועדי ההפעלה בגז בתחילת שנת 2011 לאחר שיהיו בידיה הנתונים הסופיים של מועדי ההפעלה בגז והסיבות לעיכובים, אם היו. בהתאם לכך תעדכן הרשות את סל הדלקים ל-2010.

 

"ככלל הרשות בהחלטותיה על פני זמן מתמרצת את החברה להקדים ולהעמיק את השימוש בגז טבעי. יש להבהיר כי רשות החשמל קובעת מועדי הפעלה נורמטיביים להפעלה בגז לצרכי תעריף. הקביעה אילו תחנות יופעלו בגז נמצאת בסמכות משרד התשתיות במסגרת תכנית הפיתוח ודיונים בנושא מתקיימים במשרד ביחד עם רשות הגז, חברת החשמל, נתג"ז ורשות החשמל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחנת הכוח אשכול באשדוד
צילום: לע"מ
תחנת הכוח חגית
צילום: שי וקנין
מומלצים